3 korzyści przemawiające za wynajmem maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze są niezbędnym elementem wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego. To dzięki nim możliwe jest wykonywanie wszelkich potrzebnych prac w gospodarstwie.

Maszyny rolnicze są niestety bardzo drogie w zakupie, a w szczególności, gdy chcemy zakupić je jako nowe, a nie koniecznie z rynku wtórnego.

Dodatkowo sama eksploatacja maszyn rolniczych jest dość kosztowna, a przez to, że pracują one bardzo często w niekorzystnych warunkach, to koszty ewentualnych napraw i prac konserwatorskich również pochłaniają sporą część budżetu gospodarstwa.

Ciągnik jest najważniejszą maszyną w każdym gospodarstwie i każdy rolnik powinien posiadać go na własność. Jednak są maszyny rolnicze, których używa się zazwyczaj tylko kilka razy w roku, np. podczas siania czy też zbiorów.

Zakup takich maszyn często jest nieopłacalny i w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wynajmu maszyn rolniczych. Rozwiązanie to ma wiele korzyści, które sprawiają, że w bardzo wielu sytuacjach jest to zdecydowanie lepsza i bardziej opłacalna opcja niż zakup maszyny rolniczej na własność.

Brak potrzeby zakupu maszyn na własność

Bez wątpienia jedną z największych zalet wynajmu maszyn rolniczych jest brak konieczności ich zakupu na własność. Oczywiście to czy wynajem jest bardziej opłacalny od zakupu, zależy głównie od tego, do czego dana maszyna ma służyć i jak często będziemy ją wykorzystywać.

Wynajem jest najbardziej opłacalny w przypadku maszyn, które użytkujemy sporadyczne przez część roku i których posiadanie na własność, nie jest niezbędne. Przykładowo zakup siewnika, w przypadku, gdy użyjemy go tylko raz podczas siewu, jest nieopłacalne i w takiej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wynajem siewnika na okres siewu.

Wszelkie maszyny przeznaczone do wynajęcia są pod stałą kontrolą serwisantów, dzięki czemu wynajmując maszynę, mamy pewność, że jest ona w pełni sprawna. W sytuacji, gdy posiadamy maszynę rolniczą na własność, oprócz kosztów jej zakupu musimy ponosić również koszty związane z ewentualnymi naprawami i czynnościami konserwacyjnymi, po to, aby działa ona sprawnie i niezawodnie przez długi czas.

Wynajmując maszynę, nie musimy ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych np. z przeglądami i naprawą maszyny, ponieważ tym wszystkim zajmuje się firma wynajmująca maszyny rolnicze.

My otrzymujemy w pełni sprawną i gotową do działania maszynę, którą możemy użytkować przez cały okres wynajmu, nie martwiąc się o to, że odmówi ona posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie i zostaniemy bez narzędzia pracy.

Wynajem maszyn rolniczych cena eksploatacji

Wynajem maszyn rolniczych to także niższe koszty eksploatacji. Firmy prowadzące wynajem maszyn rolniczych regularnie przeprowadzają ich przegląd, wymieniają zużyte części i dokonują niezbędnych napraw po to, aby klienci dostawali zawsze w pełni sprawne maszyny, przygotowane do pracy w polu.

W przypadku zakupu maszyny na własność wszelkie tego typu czynności musimy wykonywać sami, a najczęściej korzystając z usług profesjonalnego serwisu. Wszystko to generuje dość spore koszty eksploatacyjne maszyn rolniczych, co w połączeniu z ich sporym kosztem zakupu sprawia, że tego typu inwestycja może mocno uszczuplić budżet gospodarstwa.

Dlatego też w sytuacji, gdy dana maszyna będzie nam potrzebna tylko przez krótki okres czasu do wykonania określonych prac, lepszym rozwiązaniem będzie jej wynajem niż zakup. W ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy i dzięki nowoczesnym i w pełni sprawnym maszynom z wypożyczalni, przyspieszyć wszelkie prace w gospodarstwie.

wynajem maszyn rolniczych

Możliwość testowania maszyn rolniczych

W przypadku wynajmu maszyn rolniczych cena jest na tyle korzystna, że pozwala na przetestowanie różnych maszyn podczas pracy. Jest to szczególnie przydatna opcja, dla osób, które planują zakup danej maszyny, ale najpierw chcą się upewnić, czy spełni ona ich oczekiwania i wymagania.

Maszyny dostępne w wypożyczalniach to często dość nowe modele, przez co wypożyczając taki sprzęt, można przetestować nowoczesne rozwiązania i sprawdzić, czy opłacalne jest inwestowanie w nowocześniejsze maszyny rolnicze. Wszystko to sprawia, że wynajem jest świetną opcją, która ułatwi podjęcie decyzji o zakupie nowej maszyny na własność i rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące tej inwestycji.