Angiografia fluoresceinowa – co to za badanie?

Angiografia fluoresceinowa nazywana jest także fluoroangiografią. Jest to badanie kontrastowe naczyń krwionośnych, które znajdują się w oku, a głównie na jego dnie. Jest to badanie często wykorzystywane w nowoczesnej okulistyce, gdyż pozwala na skuteczne postawienie trafnej diagnozy i wykrycie różnego rodzaju poważnych schorzeń związanych z narządem wzroku.

Na czym polega angiografia fluoresceinowa?

Jest to badanie polegające na dożylnym podaniu specjalnego barwnika, który rozchodzi się po naczyniach krwionośnych. Następnie przy pomocy specjalnej maszyny badane jest wnętrze oka. Specjalne filtry, w które wyposażony jest ten sprzęt, umożliwiają dokładną analizę naczyń krwionośnych wypełnionych barwnikiem. Wszelkie nieprawidłowości można dzięki temu odpowiednio wcześnie wychwycić.

Badanie to umożliwia skuteczną ocenę nawet niewielkich zmian w naczyniach siatkówki oraz naczyniówki. Stosuje je się w celu wykrycia nieprawidłowości w obrębie plamki żółtej, a także aby sprawdzić ewentualne zmiany nowotworowe. W ten sposób można także łatwo znaleźć miejsca, które są niewłaściwe ukrwione.

Kiedy warto wykonać zabieg angiografii fluoresceinowej?

Zabieg ten wykonuje się najczęściej w przypadku podejrzenia występowania u pacjenta zwyrodnienia plamki żółtej, chorób zakaźnych, nowotworów oraz retinopatii. Podstawą do jego wykonania jest zlecenie tego badania przez lekarza okulistę. Najczęściej angiografia fluoreseinowa wykonywana jest w celu dalszej diagnozy, gdy specjalista znajdzie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o rozwoju poważnej choroby.

Jak przebiega zabieg fluoroangiografii?

Przed zabiegiem pacjentowi podawane są specjalne krople, których zadaniem jest maksymalne rozszerzenie źrenic za pomocą krótko działających kropli. Aby zminimalizować ryzyko zawrotów głowy czy nudności i wymiotów zaleca się pacjentom, aby nie spożywali posiłków na kilka godzin przed planowanym zabiegiem.

Przed rozpoczęciem angiografii fluoresceinowej lekarz ustawia pacjenta przed maszyną do wykonywania zdjęć dna oka. Broda oraz czoło muszą znajdować się na specjalnych podpórkach, co zapobiega przesuwaniu głowy. Lekarz wskazuje także punkt, na którym powinien skupić swój wzrok badany. Następnie do żyły łokciowej prowadzony zostaje płyn, czyli fluoresceinę. Od chwili podania kontrastu wykonywane są serie zdjęć. Cały zabieg trwa od 1,5 do 2 godzin. Badanie to jest bezbolesne, ale pacjent może odczuwać dyskomfort ze względu na konieczność pozostania w jednej pozycji przez długi czas. Wykonywaniu zdjęć towarzyszy charakterystyczny dźwięk naciskanej migawki, a także błysk.

Czy badanie to wiąże się z powikłaniami?

Bezpośrednio po badaniu u pacjentów można zaobserwować żółty odcień skóry oraz spojówki oka. Jest to efekt nagromadzenia się barwnika pochodzącego z fluoresceiny. Zostaje jednak wydalona wraz z moczem, który również może mieć intensywnie żółtą barwę.

Efektami ubocznymi tego badania, a dokładniej podania kontrastu, mogą być nudności i wymioty, dlatego pacjent powinien nie jeść nic na kilka godzin przed badaniem. W skrajnych przypadkach pojawić się może reakcja alergiczna, dlatego należy poinformować wcześniej lekarza o wszelkich alergiach i innych problemach zdrowotnych. Po badaniu przez około 3 godziny utrzymuje się efekt związany z podaniem kropli rozszerzających źrenice. Zaleca się więc, aby w tym czasie pacjent nie prowadził samochodu, gdyż może to utrudniać mu prawidłowe reakcje na drodze.

Przeciwwskazania do wykonania badania

Nie u każdego pacjenta może zostać wykonana angiografia fluorosceinowa. Przeciwwskazaniem do takiego badania jest przede wszystkim:

  • uczulenie na kontrast,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zawał serca,
  • niewydolność nerek.

Przed badaniem lekarz je wykonujący przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Ma on na celu określić stan zdrowia, a także ocenić, czy nie istnieją przeciwwskazania uniemożliwiające jego wykonanie. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, dlatego nie może on zatajać przed lekarzem żadnych istotnych informacji. Szukasz sprawdzonego gabinetu, w którym wykonywana jest angiografia? Jelenia Góra to jedno z miast, w którym można takie znaleźć.

okulista

Angiografia fluoresceionowa to badanie bezbolesne, które pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości w obrębie dna oka dzięki zastosowaniu wprowadzanego do krwiobiegu kontrastu. Jego wykonanie jest wskazane w kilku szczególnych przypadkach, w celu dalszej diagnostyki oraz wdrożenia prawidłowego leczenia.