Wrocław staje się miastem coraz lepiej przystosowanym dla rowerzystów. Ciągle jednak są miejsca, w których należy zachować szczególną uwagę, ponieważ ścieżka rowerowa kończy się niespodziewanie na środku skrzyżowania, a rowerzysta musi włączyć się do ruchu między pojazdami, zamiast poruszać się wyznaczonym, bezpieczniejszym pasem.
Rowerem we Wrocławiu
Cały Wrocław jest doskonale skomunikowany pod względem jazdy rowerami. Powstają coraz liczniejsze ścieżki lub osobne pasy ruchu, po których mogą poruszać się rowerzyści. Miasto przygotowuje mapy dojazdu z wrocławskich osiedli, a także mapy aktualnych tras przygotowanych specjalnie z myślą o nich.
Główne ulice z reguły są lepiej przygotowane niż ich przecznice, ale na mniej uczęszczanych ulicach rowerzysta jest mniej narażony, niż na takich trasach, jak Grabiszyńska, Legnicka czy Kochanowskiego.
Trzeba jednak przyznać, że ciągle zdarzają się bardzo przykre w konsekwencjach wypadki, w których rowerzyści odnoszą poważne obrażenia. Trudno powiedzieć, kto ponosi za taki stan rzeczy winę. Czasem są to sami cykliści, którzy jak gdyby zapominali, że samochód ma dłuższą drogę hamowania oraz mniejszą zwrotność niż rower, czasem kierowcy, jeżdżący bardzo nieodpowiedzialnie.
Rowerem elektrycznym przez miasto
Stolica Dolnego Śląska jest miastem, w którym na drogach można codziennie zobaczyć ogromną liczbę rowerzystów. Wiosną i latem panują warunki sprzyjające jeździe rowerem. Coraz częściej możemy dostrzec rowery elektryczne. Jednoślady z napędem są często wybierane przez osoby starsze lub takie, które nie mogą się zbytnio przemęczać.
Napęd pozwala osiągnąć o wiele większą prędkość, niż w przypadku roweru tradycyjnego. To oznacza, że na miejsce możemy dotrzeć szybciej tą samą trasą. Rower elektryczny świetnie nadaje się do jazdy w mieście. Dowodem na to jest osobna linia rowerów miejskich z napędem elektrycznym w sklepie Evbike.
W mieście, dzięki wyznaczonym trasom dla rowerów, można jeździć szybciej niż np. po ulicy. Rower elektryczny jest więc również dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które dojeżdżają rowerem do pracy lub szkoły. Nad rowerem elektrycznym nie jest trudno zapanować. Można więc zachować bezpieczeństwo nawet przy dużej prędkości, jaką może zapewnić nam rower z napędem.
Bezpieczna jazda
Jak jako rowerzysta możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo? Przede wszystkim zadbaj o podstawowe akcesoria. Większość rowerzystów poruszających się po mieście nie nosi kasków ani żadnego rodzaju ochraniaczy. Dlatego w razie nawet niegroźnej kolizji są narażeni na znacznie poważniejsze urazy. Kask chroni głowę, amortyzuje czaszkę w razie upadku. Ochraniacze na kolana i łokcie zapobiegają otarciom i zranieniom.
To drobiazgi, ale mogą wiele zmienić. Oczywiście dla bezpieczeństwa niezwykle istotna jest także odpowiedzialność. Nie warto szarżować czy przejeżdżać już na czerwonym świetle. Tak samo bardzo niebezpieczną sytuacją jest gwałtowne zmienianie pasa ruchu, zjeżdżanie z chodnika na jezdnię czy wyjeżdżanie zza samochodów. Kierowcy często nie zdążą zareagować, kiedy nagle znikąd pojawi się przed nimi rowerzysta. Tak samo na chodnikach – przechodnie nie słyszą nadjeżdżającego z tyłu za nimi roweru, więc na wyposażeniu koniecznie musisz mieć sprawny dzwonek, a na wieczorną jazdę – obowiązkowo także światła i odblaski.
Artykuł powstał dzięki współpracy specjalistów z Evbike.