Budujesz lub remontujesz? Zobacz jak się przygotować

Budowa domu jest przedsięwzięciem niezwykle skomplikowanym, wymagającym wielu przygotowań i załatwienia mnóstwa formalności. Wszelkie prace na placu budowy powinny przebiegać zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem i pod nadzorem odpowiednich osób. Wszystko musi być wykonane rzetelnie i terminowo tak, aby efekt końcowy w pełni zadowolił inwestora.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy dla naszej działki został opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wskaże on bowiem czy działka leży na obszarze przewidzianym do zabudowy typu mieszkaniowego, a także poznamy zagospodarowanie okolicznych gruntów. Jeżeli zostaną już spełnione odpowiednie warunki określone w tym dokumencie, możemy przystąpić do wyboru projektu budowlanego oraz wykonawcy.

Wybór projektu budowlanego powinien być dokładnie przemyślany tak, aby w pełni odpowiadał wszystkim przyszłym domownikom oraz wymogom określonym w warunkach zabudowy. Projekt taki można zakupić zarówno jako gotowy, jak i zlecić jego indywidualne opracowanie, co wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami.

Prace budowlane w toku

Kolejnym niezwykle istotnym etapem przygotowań do budowy domu jest wybór technologii, przy użyciu której będzie on powstawał oraz firmy budowlanej, która zrealizuje naszą inwestycję. To właśnie te decyzje mają ogromny wpływ na całokształt i właściwości takiego nowo powstałego budynku. Całość przygotowań wieńczy uzyskanie pozwolenia na budowę, które wydawane jest przez starostwo w formie decyzji administracyjnej.

W trakcie budowy domu nie można zapomnieć o najważniejszych elementach, które umożliwiają podjęcie jakichkolwiek prac związanych z budową, a mianowicie rusztowaniach i szalunkach. Firma, która zajmuje się budową naszego wymarzonego domu powinna zaopatrzyć się w zadbane szalunki oraz rusztowania. Wielu przedsiębiorców decyduje się na wynajem wcześniej wymienionych elementów, gdyż jest to najbardziej opłacalna opcja. Warto pamiętać o tym, by wynajmować szalunki oraz rusztowania u sprawdzonych firm, takich jak np. KBS-construction.

Niezależnie od metrażu domu, do każdego poważniejszego remontu należy się solidnie przygotować. Ta sama zasada dotyczy również prac remontowych w mieszkaniu. Odpowiednie zaplanowanie i nadzór zapewnią szybki i sprawny przebieg wszelkich robót, co sprawi, że efekt końcowy będzie w pełni odpowiadał naszym oczekiwaniom.

Ogólny schemat prac remontowych obejmuje takie czynności jak: prace glazurowe, wyburzanie ścian, malowanie ścian, drzwi i okien, wiercenie otworów, poprawa instalacji elektrycznej i sanitarnej oraz prace podłogowe. Wszystko to ma na celu odrestaurowanie pomieszczenia i nadanie mu nowego blasku.

W przypadku zatrudnienia ekipy remontowej, to oni w dużej mierze decydują o kolejności wykonywanych prac (chyba, że klient wyraża inne życzenie). Jeżeli dokonujemy remontu samodzielnie, musimy zadbać jedynie o odpowiednie materiały i sprzęt, a resztę pozostawić naszej wyobraźni oraz umiejętnościom. W kwestii malowania najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie przyjaznych i pobudzających barw. Pamiętajmy jednak o zróżnicowaniu w poszczególnych pomieszczeniach!

W domowych pracach remontowych w ostatnim czasie stosuje się wiele innowacyjnych i praktycznych rozwiązań. Jednym z nich jest chociażby olejowanie powierzchni drewnianych. Zabieg ten nie tylko chroni drewno, ale również nadaje mu świeżego i naturalnego wyglądu, uwidaczniając wszystkie słoje. Olej tworzy oddychającą warstwę, wnikającą bardzo głęboko w strukturę samego drewna. Wszystko to sprawia, że jest ono zaimpregnowane i wydziela bardzo przyjemny dla domowników zapach.