Czy alkohol jest niezbędny w naszym życiu?

Polska jest krajem, który jest w czołówce spożywania alkoholu. Przeciętny Polak w ciągu roku wypija 13,5 l czystego alkoholu. Średnia europejska jest o 2 l niższa. Natomiast najbardziej zaskakującym wynikiem jest średnia wszystkich krajów na świecie. Wynosi ona jedynie niewiele ponad 6 l. Patrząc na wyniki europejskie, nie powinniśmy się niepokoić. Jednak średnia światowa jest o 56% niższa niż spożycie alkoholu w Polsce. Dlaczego jesteśmy w czołówce krajów europejskich pod względem picia alkoholu?

  1. W Polsce jest bardzo mała liczba abstynentów.
  2. W ciągu ostatnich lata liczba abstynentów zmalała.
  3. Alkohol to dla Polaków często rozrywka.
  4. Przekonanie, że jeżeli ma się wolny dzień, weekend czy urlop to świetna okazja na spożywanie alkoholu.

Aktywne wakacje

iceboat-1379582-m

Istnieje wiele innych sposobów na spędzanie czasu. Coraz częściej ludzie zaczynają zmieniać swój styl życia na aktywny. Dzięki czemu poprawiają swoją kondycję i zdrowie. Świetnym pomysłem na wolne dni, urlop, czy weekend jest aktywny wypoczynek. Istnieje bardzo wiele obozów, gdzie można nauczyć się żeglować, spróbować sił w windsurfingu, czy zacząć nurkować. Taki typ wakacji będzie dla nas przyjemniejszy i o wiele lepiej wspominany niż (nie)zapomniane wakacje z alkoholem w dłoni.


Jak odłożyć alkohol na drugi plan?

Co zrobić jednak, gdy pochłania nas chęć zabawy z alkoholem? Czasami warto się zastanowić, czy warto psuć sobie zdrowie poprzez taki tryb życia. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak łatwo można dostać łatkę alkoholika. Inną sprawą jest wyjście z tego nałogu. To ciężkie i trudne do zrealizowania wyzwanie. We Wrocławiu istnieje wiele ośrodków, które pomagają walczyć z uzależnieniami. Jednym ze sposobów na powrót do zdrowia jest lekarstwo esperal, które spowalnia rozkład alkoholu etylowego. Powoduje to niechęć do spożywania alkoholu w przyszłości.