Czy Dolny Śląsk może zyskać na współpracy z Chinami?

Chiny to obecnie największe mocarstwo gospodarcze świata, które w ostatnich miesiącach przeskoczyło poziom gospodarczo dotychczasowego lidera – Stanów Zjednoczonych. Toczący się w Chinach od co najmniej 30 lat boom na wszelkiego rodzaju rozwój produkcji, przemysłu oraz technologii w połączeniu z dużym zaangażowaniem mieszkańców pozwolił na stanie się liderem. Warto zauważyć także, że sukces drzemie również w liczebności Chin, które w tym roku osiągnęła wartość 1,376 miliarda, oznacza to, że średnio 20% populacji świata to wyłącznie Chiny. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Chin, państwo to posiada już kilkadziesiąt miast, które mają więcej niż 5 milionów mieszkańców, natomiast miast powyżej miliona nie stanowi już żadnego zaskoczenia. Ludzie sprowadzają się do miast, gdyż jest to sposób na zdobycie pracy, która w Chinach staje się coraz lepiej płatna, a poziom życia zdecydowanie polepsza się. Chiny nie są już krajem rolniczym, ale mocarstwem, które chce wzmacniać się na każdym polu.

Tak obecnie wyglądają Chiny

Import z Chin pozwala na dobry zarobek

Setki chińskich przedsiębiorców dają Europejczykom mnóstwo możliwość dostarczenia towaru na nasz kontynent. Import wzmacnia więzi gospodarcze między naszymi kontynentami, ale także między państwami, również między Polską a Chinami. Polska bowiem jest pierwszym państwem UE licząc od wschodu, znajduje się bowiem najbliżej tego mocarstwa i kontakt z nami jest dla Chińczyków ważny. Zbyt towarów postępuje, Chiny bardzo powoli ale odklejają łatkę państwa oferującego wyjątkowo niską jakość towarów. Zamiast tego serwują nam rozliczne rozwiązania produktów dobrej jakości, które mogą konkurować z najlepszymi firmami z USA, Niemiec, Korei czy Japonii. Spójrzmy chociażby na telefony komórkowe. Warto przyjrzeć się sklepom internetowym, które dostarczają do nas towar wielkimi kontenerami. Co to oznacza? Oznacza to, że import z Chin nabiera na znaczeniu i nic nie wskazuje na to, aby trend miał się odwrócić. Niektórym osobom bardziej bowiem opłaca się ściągnąć coś z dalekiego kraju w Azji Wschodniej aniżeli kupić go na miejscu. Dolny Śląsk z łatwością może nawiązać współpracę z chińskimi firmami, które będą chciały zaoferować nowe miejsca pracy. Praca znajdzie się nie tylko w sektorze transportowym, logistycznym czy dla menadżerów lokalnych placówek dużych korporacji ale także w sektorze produkcyjnym, który może na naszym terenie wkrótce stać się czymś naturalnym. Mamy już Specjalne Strefy Ekonomiczne, gdzie swoje linie produkcyjne posiadają firmy z Japonii, całkiem możliwe zatem, że za kilka lat pracodawcą dla wielu Polaków, obywateli Dolnego Śląska będą obywatele Chin. Chińskie przedsiębiorstwa idą na całość szukając rynków zbytów wszędzie, można oczekiwać, że jeśli nie nawiążemy współpracy samodzielnie, to Chiny same zapukają do naszych drzwi. Warto rozważyć tą ofertę, gdyż jakość produkcji chińskiej niemal zrównała się z produkcją europejską.

Informacje zostały przygotowane przez portal http://chiny24.com – miejsce dla osób zainteresowanych chińską gospodarką, finansami, inwestycjami i rozwojem w każdej sferze.