Kopia zapasowa to najbardziej efektywna i najbezpieczniejsza metoda ochrony ważnych danych, przed utraceniem. W chwili awarii urządzenia lub całkowitego uszkodzenia to jedyna, skuteczna możliwość przywrócenia wszelkich dokumentów, plików, zdjęć, itd. Nie ważne, czy pracujemy na wysłużonym, czy też zupełnie nowym urządzeniu, może ono zawieść nas zawieść w każdym momencie. Osoby, które tym bardziej nie trzymają kluczowych danych w chmurze, powinny zadbać o kopię zapasową, a najlepiej minimum dwie. Back-upy zaleca się przeprowadzać jednakowo osobom prywatnym, i firmom oferującym szereg usług zewnętrznych i zbierających dane swoich klientów.
Jakie są najczęstsze przyczyny utraty danych?
- w przypadku kradzieży sprzętu,
- wskutek przypadkowego wykasowania danych,
- wskutek awarii zasilania,
- wskutek błędu ludzkiego m.in. przypadkowego sformatowania dysku, na którym trzymane były istotne dane,
- w momencie poważnej awarii dysku twardego,
- wskutek działania wirusa komputerowego.
Dlaczego warto wykonać kopię zapasową
Wykonanie kopii zapasowej polega na skopiowaniu istotnych danych i umieszczeniu ich w bezpiecznym miejscu, np. na nośniku zewnętrznym. To nie tylko bezpieczna, ale też wygodna opcja pozwalająca na powrót do danych w każdym momencie. Tak wykonany back-up warto powielić na przynajmniej dwóch niezależnych urządzeniach. Innym również, skutecznym sposobem wykonania kopii, jest zapisanie danych na dysku wirtualnym. Możliwość tą oferuje szereg firm zewnętrznych, które ułatwiają nam bezpieczne przechowywanie i odzyskiwanie danych. Zaletą tego rozwiązania jest dostęp do wykonanej kopii z dowolnego urządzenia i miejsca na świecie. Wirtualna kopia zapasowa to możliwość zapisania nieograniczonej ilości danych i czasu ich przechowywania. Dodatkowo firmy i platformy oferujące tego typu usługę, zabezpieczają przetrzymywane kopie, uniemożliwiając wyciek danych.
Kopie wirtualne skierowane są zarówno do użytkowników prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Back-up może obejmować wszelkie cyfrowe informacje, od zdjęć, dokumenty, po maile. Utrata danych to szczególnie ryzyko wizerunkowe dla firm. Ponadto powoduje utrudnienia w pracy i uniemożliwia realizację zadań, co z kolei generuje straty finansowe.
Kopie zapasowe nie są drogim rozwiązaniem
Wykonanie kopii zapasowej jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż zlecenie odzyskania danych. Należy pamiętać, że im większe uszkodzenia sprzętu, tym trudniej jest odzyskać dane, co generuje bardzo wysoki koszt. Przy poważnie uszkodzonym urządzeniu, koszt przywrócenia danych może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Częstotliwość wykonania kopii zapasowych zależy przede wszystkim od częstotliwości tworzenia i zapisywania nowych informacji, jak również ich ilości. Dlatego, to jak często będzie wykonywany back-up, jest kwestią bardzo indywidualną. Przedsiębiorstwom zaleca się aktualizowanie kopii przynajmniej raz w tygodniu. Codzienny back-up zalecany jest bardzo dużym firmom i korporacjom, które codziennie obracają tysiącami informacji. Użytkownikom prywatnym natomiast, wystarczające będzie wykonanie kopii zapasowej raz w miesiącu lub np. po powrocie z urlopu, z którego przywieźliśmy setki nowych zdjęć i filmów.