Każda osoba, która pracowała w Wielkiej Brytanii na umowie, ma obowiązek rozliczenia się ze swoich dochodów przed brytyjskim Urzędem Skarbowym. Tylko poprzez wykazanie dochodu, a także wysokości opłacanych zaliczek na poczet podatku, daje możliwość ubiegania się o zwrot podatku z Anglii.
Zwrot podatku w Anglii jest przyznawany niemal każdemu, kto legalnie pracował na terenie kraju, złożył zeznanie podatkowe w terminie, a także zaliczkami nadpłacił podatek dochodowy. Oprócz tego konieczne jest spełnienie szeregu innych wymagań, niezbędnych do uzyskania zwrotu podatku z Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania – kwota wolna od podatku
W Anglii jak w większości krajów europejskich, obowiązuje kwota wolna od podatku. Oznacza to tyle, że każdy, kto legalnie pracował, pracodawca odprowadzał zaliczkę na podatek, a jego dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku – ma prawo do całkowitego zwrotu wszystkich nadpłaconych zaliczek. W roku podatkowym 2019/2020 kwota wolna od podatku wynosi 12,5 tysiąca funtów.
Wysokość zwrotu podatku z Anglii – od czego zależy?
Wpływ na wysokość zwrotu podatku z Wielkiej Brytanii ma wiele kwestii. Przede wszystkim jest to kwota dochodu uzyskanego w całym roku podatkowym, miejsce zamieszkania oraz czas pracy w Anglii. W wielu przypadkach dla brytyjskiego Urzędu Skarbowego istotne jest także miejsce prace, a także rodzaj, zawiązanej z pracodawcą, umowy. Wnioski są rozpatrywane indywidualnie, stąd ważny jest sposób starania się o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii. W większości samodzielnych prób rozliczenia się z podatku dochodzi do wielu błędów we wniosku, a te doprowadzają do automatycznego odrzucenia prośby o zwrot nadpłaconych pieniędzy. Wart zatem przemyśleć, czy w tym przypadku korzystne nie będzie wynajęcie profesjonalnej firmy pozyskującej zwrot podatku z Wielkiej Brytanii.
Dlaczego warto skorzystać z usług doświadczonej firmy?
Pracownicy firm, które profesjonalnie zajmują się rozliczaniem podatku dochodowego pomogą wypełnić odpowiedni wniosek, a także doradzą, co zrobić, aby zwrot podatku był wyższy. Niestety, samodzielne próby rozliczenia się z dochodu i pozyskania zwrotu nierzadko sprawiają, że wraca zdecydowanie mniej podatku, niż można się było spodziewać. W takich sytuacjach warto skorzystać z jednej z najlepszych polskich firm specjalizujących się w zwrotach podatków z zagranicy i uzyskiwaniu zasiłków na dziecko, firmy Tax-Pol z Wrocławia.
W razie problemów specjaliści skontaktują się z byłym pracodawcą lub lokalnym Urzędem Skarbowym w celu rozwiązania problemu. A wszystkie formalności można załatwić przez internet.
Anglia zwrot podatku – jak się o niego ubiegać?
Aby móc uzyskać zwrot podatku z Anglii, konieczne będzie rozliczenie się z dochodu. W Wielkiej Brytanii rok podatkowy kończy się 5 kwietnia i po tym dniu można zacząć składać wszystkie niezbędne dokumenty do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Warto również pamiętać, że w Anglii o zwrot podatku można również starać się wcześniej, pod warunkiem, że do końca roku podatkowego nie zostanie podjęta już żadna praca na terenie kraju. To świetne rozwiązanie dla osób, które przyjeżdżają do pracy sezonowej i nie chcą czekać dodatkowych miesięcy na zwrot nadpłaconego podatku.
Co istotne – o zwrot podatku w Anglii można starać się aż do 4 lat wstecz.
Jakie dokumenty będą potrzebne do odzyskania nadpłaconego podatku?
W celu ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku w Anglii, istotne będzie posiadanie dokumentów, które wystawia pracodawca. Podstawowym formularzem jest wniosek P45 wydawanym w momencie zakończenia pracy w danej firmie. Istotnym drukiem jest jednak dokument P60 wydawanym pracownikowi pod koniec roku podatkowego. Jest on tak samo istotny jak nasz polski PIT 11, ponieważ stanowi dowód na to, jaką kwotę zarobiliśmy w przeciągu ostatniego roku, jak i ile zaliczki na podatek zostało odprowadzone przez pracodawcę. Innym dokumentem przydatnym w rozliczeniu dochodu w Wielkiej Brytanii są tzw. Payslipy (rozliczenie tygodniowej wypłaty). Samo w sobie nie stanowi dokumentu istotnego dla Urzędu Skarbowego, ale jest podstawą do poproszenia pracodawcy o Statement of Earnings lub dokumentu zastępczego P11.
Zwrot podatku z Anglii – dlaczego warto się starać?
Chociaż uzyskanie zwrotu z UK wydaje się trudnym zadaniem, warto złożyć do Urzędu Skarbowego wszystkie potrzebne dokumenty. Niekiedy kwoty zwrotu podatku są na tyle wysokie, iż wynoszą co najmniej jedną miesięczną pensję.