Fałszerstwo w sprawie Zamku w Leśnicy

Leśnica, będąca obecnie jedną z dzielnic Wrocławia, kryje w sobie niemały skarb, jakim jest piękny zamek, w którym mieści się obecnie centrum kulturalno-edukacyjne. Jest to miejsce, któremu na pewno warto poświęcić nieco czasu, by odkryć jego historię.

Co ciekawe, gdyby nie fałszerstwo popełnione odległe wieki temu, dziś mielibyśmy być może do czynienia nie z zamkiem, lecz… z opactwem. Poniżej historia zamku, która jest naprawdę warta uwagi. 

Zamek Leśnica – najważniejsze informacje

Fałszerstwo na włościach

Cała historia zaczyna się w latach 30. XII wieku. W 1201 roku umiera Bolesław Wysoki, który na mocy swojego testamentu chce przekazać zamek zakonowi cystersów z Lubiąża. Jednak jego syn, Henryk Brodaty, podjął działania, by tak się nie stało. Dopuścił się on sfałszowania testamentu i aby nie rozsierdzić cystersów, w zamian za zamek przekazał im wieś Pulcher Campus. Nie chciał on oddawać zamku, gdyż służył on jako miejsce częstych przystanków na trasie między Wrocławiem i Legnicą. 

Ulepszenia i zniszczenia

Zamek przechodził tradycyjnie z rąk do rąk, aż wreszcie jego właścicielem został Michael Banke, który podjął się poważnych prac remontowych. Niestety, nie jest pewne, czy udało mu się je skończyć, ze względu na najazd husytów w 1428 roku. Przed samym końcem XV wieku, właścicielami zamku stali się przedstawiciele rodu von Hornig, który nadali zamkowi styl renesansowy, a w późniejszych latach budowla doczekała się kolejnych umocnień fortyfikacyjnych. Niestety, nie uchroniło to zamku przed zniszczeniami wojny trzydziestoletniej, w wyniku której zamek został spalony. 

zamek leśnica z oddali

Zamek Leśnica widziany z oddali

Ciemna karta w historii zamku

Rok 1651 był strasznym rokiem w historii leśnickiego zamku. Otóż panem na nim został jeden z największych okrutników – Horatius von Forno. Zapisał się on w pamięci potomnych jako zagorzały fanatyk religijny, pastwiący się nad służbą. Nie oszczędził on również okolicznej ludności, która odmówiła przejścia na jego wiarę. Według przekazywanych z pokolenia na pokolenie opowieści skierował on oddział swojego własnego wojska przeciwko grupie ludności, która skryła się na pobliskim cmentarzu, serwując im śmiertelną salwę, a następnie pozbył się ich ciał, każąc je wyrzucić do wody. Gdy zmarł, Rada Miejska zarządziła, by pochowano go nocą, bez jakichkolwiek zaszczytów. 

Pałac spod Czerwonej Gwiazdy

Od 1733 roku właścicielami pałacu byli przedstawiciele zakonu Rycerzy Krzyżowych z Czerwoną Gwiazdą. Podjęli się oni poważnej przebudowy zamku, w wyniku której ujednolicono elewację, połączono północne skrzydło zamku z południowym, a przed zamkiem ustawiono figury św. Jana Nepomucena i Matki Boskiej. Według założeń prac remontowych rezydencja miała być utrzymana w stylu barokowym. 

Pałac Leśnica, materiały ogniotrwałe i przedszkole

Kolejnymi właścicielami był ród von Mudrach, który za swego panowania pozbawił zamek umocnień obronnych, a styl zamku przemianowano na rokoko. W latach 1837-1939 zamkiem rządzili członkowie rodu von Wy­lich und Lot­tum, którzy podjęli się dalszych prac modernizacyjnych, lecz zostały one przerwane przez II wojnę światową. Po wojnie budynek był opuszczony aż do 1950 roku, kiedy to został przejęty przez Cen­tral­ny Za­rząd Prze­mys­łu Ma­te­ria­łów Og­nio­trwa­łych w Gli­wi­cach, który miał w planach na terenie placówki urządzić przedszkole.

leśnica zamek

Obecnie, w Zamku Leśnica często odbywają się tematyczne eventy i wydarzenia kulturalne.

Plany się nie ziściły, gdyż w ciągu trzech kolejnych lat doszło do pożaru z niewyjaśnionych przyczyn. Po pożarze władze wnioskowały o rozbiórkę zamku ze względu na jego zły stan, lecz, spotkali się z odmową konserwatora zabytków. Dzięki jego odmowie, w latach 60. doszło do odbudowy pałacu, w którym znalazły swoje miejsce placówki kulturalne. 

Zamek Leśnica twierdzą wojskową

W 1757 roku, w czasie bitwy pod Lutynią zamek Leśnica był kwatera wojsk austriackich, którym przewodził książę Karol Lotaryński. Po bitwie gościł tam król Fryderyk II, a w 1808 roku, za czasów wojsk francuskich i bawarskich, na terenie zamku urzędował książę Hieronim Bonaparte

Wnętrze zamku zaadaptowano obecnie na sale wystawowe i pomieszczenia edukacyjne, co nadal czyni to miejsce wartym uwagi. Jeśli pragniesz uzyskać więcej informacji o zamku Leśnica, oraz o wielu innych, koniecznie zajrzyj na stronę Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców castlesandpalaces.eu, na której poznasz niesamowite historie wiekowych budowli, położonych na terenie Dolnego Śląska i Czech Wschodnich. Nie czekaj i już dziś rozpocznij swoją podróż!