Fazy uzależnienia od hazardu

Bardzo podobnie jak leczenie innych uzależnień tak samo uzależnienie od hazardu jest oparte na programie o nazwie „Program Dwunastu Kroków”. Każde leczenie uzależnienia od hazardu zaczyna się od podjęcia ważnej decyzji o całkowitej abstynencji. Każdy chyba zdaje sobie sprawę, że najgorszy jest początek. Musimy bowiem w tym momencie stanąć twarzą w twarz z innymi ludźmi. Musimy jasno mówić o sobie jako o nałogowcu. Trzeba także uznać swoją przegraną czy też porażką.

Pierwszy krok to zmierzenie się twarzą w twarz ze swoim problemem

Jednak właśnie najtrudniejsze dla hazardzisty jest uznanie właśnie swojej porażki. W uzależnieniu od hazardu wyróżnia się cztery główne fazy. Na początku bowiem sięga się po gry bardzo okazjonalnie. Granie przez nas jest traktowane jako swojego rodzaju rozrywka dla młodego i bogatego człowieka. Z reguły jest tak, że na samym początku wygrywa się. Jest to więc pewnego rodzaju faza zwycięstw. Gdy wygramy duże pieniądze to automatycznie czujemy równie silne pobudzenie. Chcemy grać automatycznie częściej oraz także za większe stawki. Dopiero w późniejszych fazach jest coraz gorzej. Gdy pochłaniamy się tej machinie w ogóle tego nie czujemy. Uważamy, że tak po prostu ma być i że jest dobrze. Najgorzej jest z nami oczywiście w ostatniej fazie. Ostatnia faza jest nazywana fachowo jako faza strat. Faza ta przychodzi zwykle bardzo niespodziewanie. Dochodzimy do miejsca, w którym nie zastanawiamy się czy idziemy grać czy też nie. Po prostu musimy grać. Jest to silniejsze od nas. Możemy nie jeść, nie spać i nie rozmawiać z rodziną. Najważniejsze jest to byśmy grali, a nic innego się dla nas po prostu nie liczy. Aby zdobyć pieniądze, które się już dawno skończyły zaczynamy się zadłużać. Gdy żaden bank czy też żadna chwilówka nie daje nam już pożyczki zaczynamy zwykle wchodzić na drogę przestępczą. Kradzieże i problemy z policją to dla osoby uzależnionej od hazardu pewnego rodzaju norma. Po ostatniej fazie, a raczej w jej trakcie musimy podjąć bardzo ważną decyzję jaką jest leczenie.

Hazard - uzależnienie

Na czym bazuje leczenie uzależnienia hazardzisty?

W zasadzie terapia uzależnień w Gdańsku, w przypadku hazardu patologicznego opiera się na bardzo podobnych zasadach jak uzależnienie od różnego typu używek. W naszym kraju, w Polsce występuje już wspomniany „Program Dwunastu Kroków”. W wielu ośrodkach są leczone osoby z powodu uzależnienia od hazardu. 

Najważniejsze we wszystkich uzależnieniach jest to by w porę się otrząsnąć. Jednak ten krok jest zdecydowanie najtrudniejszy. Ciężko jest zorientować się kiedy tracimy kontrolę. Wiele łatwiej jest, gdy mamy wsparcie osób nam bliskich. Bez osób bliskich może nam być naprawdę trudno. Z resztą ze wszystkim jest nam niebywale trudno w pojedynkę. Wsparcie jest najważniejsze. Jednak nawet gdy nasi bliscy chcą nam pomóc to najważniejszy głos należy do nas. To osoby uzależnione muszą chcieć, bez tego absolutnie nic nie zdziałamy. Musimy mieć świadomość tego jak uzależnienie od hazardu jest niebezpieczne. Z pełną świadomością nie wpadniemy w sidła hazardu.