Gry edukacyjne dla 5 latków – jakie umiejętności powinny rozwijać?

Dziecko w wieku pięciu lat posiada nieograniczoną energię i ogromne chęci do zabawy. Pięciolatkowie chętniej też zaczynają rozwijać swoje umiejętności i uczą się nowych rzeczy z prawdziwą pasją. Warto zatem zadbać o to, aby dziecko w odpowiedni sposób pożytkowało swój czas, ograniczając tym samym dostęp do elektroniki. Dobrym pomysłem na urozmaicenie czasu przeznaczonego na zabawę są gry edukacyjne. Na jakie planszówki dla dziecka postawić? 

Sposób, w jaki dziecko będzie spędzało czas wolny, zależy w dużej mierze od rodziców i opiekunów. Z racji tego, że pięciolatek chłonie wiedzę, a jednocześnie uwielbia spędzać czas na zabawie, warto postawić na gry planszowe o charakterze edukacyjnym. 

Czy gry edukacyjne mają duże znaczenie w rozwoju dziecka? 

Jak zadbać o rozwój u 5latka? 

Rozwój dziecka jest uzależniony od wielu czynników, a także zaangażowania rodziców oraz opiekunów. Szczególne znaczenie ma odpowiedni dobór zabawek oraz gier edukacyjnych dla dzieci w wieku 5 lat. Wynika to przede wszystkim z tego, że pięciolatek jest już w stanie poprawnie się wysłowić, a także rozumie znacznie więcej rzeczy niż młodsze od niego maluchy. W tym wieku też dzieci dużo uwagi poświęcają na zdobywanie wiedzy. 

Pięciolatkowie potrafią zaskoczyć swoją inteligencją oraz mądrością. W tym wieku chętniej poznają nowe rzeczy, dlatego warto wykorzystać ten czas na ich prawidłowy rozwój. Świetnie do tego sprawdzają się różnego rodzaju gry i zabawy, w których maluchy muszą użyć swojej wyobraźni, logiki czy zdolności motorycznych.

Wbrew pozorom rodzice mają duże pole jeśli chodzi o rozwój intelektualny swojego dziecka. Maluchy same zaczynają dowiadywać się wielu rzeczy, więc nie trzeba ich specjalnie do tego zachęcać. Dlatego też zalecane jest, aby w tym wieku wykorzystać gry edukacyjne wpływające na ich wyobraźnię, kreatywność oraz zdolności logiczne. 

Gry edukacyjne a rozwój dziecka 

Bez wątpienia gry edukacyjne mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Oprócz tego doskonale wpływają na jego samopoczucie oraz pozostawiają miłe wspomnienia – zwłaszcza jeśli gra odbywa się w obecności opiekunów oraz rodzeństwa, budując tym samym poczucie więzi z najbliższymi.

Poprzez gry edukacyjne dzieci mogą wykazywać swoje zainteresowania, a także samodzielnie zdobywać wiedzę. Gry edukacyjne dostępne na rynku są dostosowane do wieku dziecka, wpływając przy tym pozytywnie na rozwój nowych umiejętności. Dzieci mają okazję do tego, aby poznawać otoczenie oraz podstawowe relacje międzyludzkie. Oprócz tego w przypadku rywalizacji w grach, maluchy poznają funkcjonowanie świata i jednocześnie zachowania swoich rówieśników. 

jakie kupić zabawki edukacyjne dla 5 latka

Gry edukacyjne są ważne dla dziecka, które dopiero uczy się rozróżniać myślenie abstrakcyjne od rzeczywistości. Wiele pięciolatków już od najmłodszych lat przejawia zdolności oraz zainteresowania w konkretnej dziedzinie, dlatego dobrze jest je zachęcać do dalszego rozwoju i wykorzystać do tego dostosowane do ich wieku gry planszowe oraz gry edukacyjne. 

Czego może nauczyć się 5latek z gier planszowych? 

Szeroki wybór odpowiednich gier edukacyjnych pozwala na dostosowanie poziomu trudności oraz rodzaju rozgrywki do wieku i umiejętności dziecka. Dzięki temu maluchy spędzające czas poza ekranem urządzeń elektronicznych, zyskują szansę na wzbogacanie swojej wyobraźni, a także mogą ćwiczyć swój refleks czy zdolność do logicznego wyciągania wniosku. 

Gry edukacyjne dla 5 latka to doskonałe narzędzie do tego, aby uczyć dziecka skupiania uwagi i logicznego myślenia. Oprócz tego wiele gier wspomaga ćwiczenia wytrwałości i cierpliwości, co przekłada się na rozwój umiejętności strategicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji. Pięciolatki szybciej w tej sposób rozwijają empatię, a także lepiej działają w grupie, socjalizując się z innym dziećmi. 

Coraz więcej gier edukacyjnych jest skierowanych nie tylko do dzieci, aby grały w pojedynkę. Dlatego ciekawym pomysłem na zabawę i edukację w jednym, są gry dostępne do wspólnej rozgrywki z najbliższymi. W trakcie wspólnej zabawy nie tylko świetnie spędzamy czas całą rodziną – dziecko ma możliwość obserwowania swoich opiekunów, współpracując z nimi i wykonując nowe dla niego interakcje. 

Zdobyte przez pięciolatka umiejętności pozwolą mu lepiej zrozumieć funkcjonowanie świata, przez co będąc już starszym – łatwiej będzie mu się w nim poruszać.