Higiena tatuażu – na to zwróć uwagę

Tatuaż to w pewnym sensie otwarta rana naskórka. Aby go wygoić, potrzebny jest nie tylko czas, ale i cierpliwość, a przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja. Wiele osób, które swój tatuaż wykonało poza profesjonalnym studiem tatuażu często nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest postępowanie po tatuowaniu i jak bardzo wpływa ono na końcowy efekt, który bądź co bądź zostanie z nimi na całe życie. Informacji na temat odpowiedniej pielęgnacji tatuażu jest w Internecie mnóstwo, jednak nie wszystkie praktyki są zgodne z tym, co zalecają doświadczeni tatuatorzy. Postanowiliśmy zebrać więc garść potwierdzonych doświadczeniem informacji, dzięki którym odpowiednio zadbasz o swój świeży tatuaż i będziesz cieszyć się jego idealnym wyglądem przez wiele lat. Wiedzę czerpaliśmy od tatuatorów Kos Tattoo!

Pielęgnacja tatuażu krok po kroku

Bandażować, czy nie bandażować? Myć, czy nie myć? Czym i jak często smarować? Pytań odnośnie pielęgnacji tatuażu pojawia się dziś wiele. Uznać można, że nawet zbyt wiele. Jedną z podstawowych zasad wysokiej jakości obsługi w salonie tatuażu i właściwej filozofii pracy tatuatora jest dostarczenie klientowi podstawowych zasad opieki nad świeżym tatuażem. To tatuatorzy wiedzą najlepiej jak zadbać o ten specyficzny rodzaj rany celowo umieszczonej na powierzchni skóry. Okazuje się jednak, że wybierając się do pięciu różnych studiów tatuażu można usłyszeć pięć różnych wariantów zaleceń!

Pierwszą i jedną z najważniejszych kwestii jest bandażowanie. Większość nowoczesnych i renomowanych studiów tatuażu zakłada na świeżo wykonane dzieło opatrunek w postaci przeźroczystej folii spożywczej. Jej zadaniem jest zabezpieczenie tatuażu na czas podróży pacjenta do domu przed kurzem, pyłami i bakteriami obecnymi na rękach – każdego będzie przecież kusiło, by nowego tatuażu dotknąć jak najszybciej. Opatrunek z folii należy zdjąć po okresie 2-4 godzin i pozwolić skórze oddychać – to właśnie tak najszybciej się regeneruje! Skóra nie może jednak zupełnie wyschnąć, gdyż sucha skóra w obrębie tatuażu to nie tylko przyczyna dyskomfortu, ale i częsty powód dużej ilości strupków, które odpadając mogą zabrać ze sobą odrobinę tuszu. Smarowanie tatuażu odpowiednimi maściami przyspieszającymi gojenie się naskórka (takimi jak Bepanthen, Alantan, Cicaplast czy Panthenol) to mniejsza szansa na powstanie blizn, a jednocześnie większe prawdopodobieństwo szybkiego wygojenia tatuażu. Jak myć świeży tatuaż? Tu właśnie pojawia się najwięcej kontrowersji, bo najważniejszym zaleceniem promowanym przez wszystkich tatuatorów jest nie moczenie tatuażu. Wszelkiego rodzaju długie kąpiele, podczas których tatuaż będzie znajdował się długo pod wodą, a także wypady na basen całkowicie odpadają. Ale o skórę w dalszym ciągu należy dbać! Zwykłe, szare mydło plus letnia woda to najlepsze połączenie do pielęgnacji tatuażu. Przemyj skórę delikatnie i osusz miękką szmatką bądź ręcznikiem pamiętając, by ta zawsze była świeża i czysta. Zapomnij też o pocieraniu tatuażu ręcznikiem! Delikatnie poklep, a gdy woda zostanie wchłonięta przez ręcznik, posmaruj skórę świeżą warstwą odpowiedniej maści.

Ochrona tatuażu latem – kremy z filtrem UV

Świeży tatuaż należy koniecznie chronić przed promieniami słońca. Jeśli planujesz tatuaż na miejscu, które latem jest odsłonięte, lepiej odczekaj ze swoją sesją do jesieni lub zdecyduj się na nią późną wiosną. Unikaj też wszelkiego rodzaju saun, wspomnianych wcześniej basenów i przede wszystkim solarium. To właściwie pewne morderstwo dla świeżego malunku! Tatuaż, który jest już choć w pewnym stopniu wygojony można zacząć smarować kremami z wysokim filtrem UV. Trzymaj się tych kremów kurczowo, bo to między innymi dzięki nim uda ci się zachować żywy i wyrazisty kolor tatuażu na długo. Niektórzy lubią wygląd nieco postarzałego już tuszu, inni wręcz przeciwnie, chcą zachować efekt świeżości jak najdłużej. W zależności od twoich preferencji dobierz swoją dawkę kremu z filtrem i pamiętaj – lepiej chronić tatuaż teraz, niż za kilka lat żałować, że się tego nie zrobiło. Kwestia blaknięcia kolorów jest szczególnie widoczna w przypadku kolorowych tatuaży – pamiętaj o tym nie tylko zaraz po zagojeniu się nowego dzieła, ale przez cały okres, w którym tatuaż będzie wystawiony na słońce.