Wszyscy marzymy o pięknym uśmiechu, który zapiera dech w piersiach. Obserwujemy zdjęcia gwiazd filmowych i zastanawiamy się co zrobić, by nasze zęby również tak wyglądały. Regularne kontrole dentystyczne są niezbędne, ale nie jest to rozwiązanie naprawiające wszystko. Jeżeli chcemy mieć hollywoodzki uśmiech musimy zadbać o jamę ustną kompleksowo.
Zadbaj o dziąsła
Często zapominamy o chorobach przyzębia, ale to główna przyczyna utraty zębów. Można im w większości przypadków łatwo zapobiec. Dwa razy w roku powinniśmy zdecydować się na profesjonalne usuwanie kamienia w gabinecie dentystycznym. Nie tylko zapobiegnie to obniżaniu się dziąseł, stanom zapalnym i innym chorobom przyzębia. Dodatkowo poprawią również wygląd naszych zębów.
Nić dentystyczna jest najczęściej używanym środkiem do czyszczenia przestrzeni między zębowych. Występują one w wielu rodzajach i smakach. Dzięki nim dokładnie usuniemy cząstki żywności i płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc. Pamiętajmy, że nieuważne i zbyt energiczne czyszczenie jamy ustnej w ten sposób może spowodować uszkodzenie tkanek miękkich i wywołać krwawienie. Z tego powodu bardzo ważne jest zachowanie ostrożności. Zazwyczaj korzystamy z nici dentystycznych dwa razy dziennie po ich wyszczotkowaniu.
Niektórzy dentyści i ortodonci zalecają stosowanie szczoteczek do przestrzeni między zębowych jako uzupełnienia nici dentystycznych. To małe pędzelki, które mają różne kształty i rozmiary. Są one bardzo delikatne i wyjątkowo skutecznie czyszczą kontury zębów pomiędzy dziąsłami.
Płukanie jamy ustnej
Możemy kupić standardowe płyny do płukania jamy ustnej w drogeriach i aptekach. Istnieją też preparaty lecznicze, które otrzymamy na receptę. Zwłaszcza te drugie zawierają wiele składników aktywnych, które pomagają zmniejszyć nieświeży oddech, zredukować płytkę nazębną i zapobiegać ubytkom. Usta płukamy po szczotkowaniu.
Czyszczenie języka
Istnieją specjalne szczotki i urządzenia do czyszczenia języka, jednak obecnie wiele szczoteczek do zębów z drugiej strony główki ma specjalne gumowe elementy do tego przeznaczone. Na języku znajduje się wiele bakterii, grzybów i resztek jedzenia. To one kolonizują język i są wiązane z halitozą, czyli nieświeżym oddechem. Uważa się, że mogą się one również przyczyniać do wielu chorób ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca, choroby serca czy choroby układu oddechowego. Najlepiej czyścić język przed szczotkowaniem zębów, aby zapobiec spożyciu grzybów i bakterii.
Szczoteczki zębów
Obecnie na rynku naprawdę mamy z czego wybierać. Najpowszechniejszym podziałem jest wyróżnienie szczoteczek elektrycznych i ręcznych. Te elektryczne są częściej polecane przez stomatologów, ponieważ są bardzo skuteczne. Ruch wibracyjny lub obrotowy umożliwia łatwe usunięcie płytki nazębnej i cząstek jedzenia z dziąseł i zębów. Możliwe jest uzyskanie takiego samego efektu przy użyciu standardowych szczoteczek, jednak wymaga to wiele więcej wysiłku. Co więcej modele elektryczne często wyposażone są w timery, które sygnalizują nam ile powinniśmy szczotkować konkretny łuk zębów.
Ręczne szczoteczki powinny być wymieniane co trzy miesiące, ponieważ zużyta szczecina z czasem staje się nieskuteczna. Te z miękkim włosiem znacznie mniej uszkadzają dziąsła niż średnie i twarde. Bardzo ważna jest technika szczotkowania. Musimy zadbać o to, by usunąć całą płytkę nazębną i resztki jedzenia. Jednocześnie powinniśmy zatroszczyć się o to, żeby nie uszkodzić dziąseł lub ich spychać niżej. Ważny jest również optymalny czas szczotkowania, który musimy zmierzyć sobie sami. Myć zęby powinniśmy około 2 minut.
Mycie zębów to podstawa higieny jamy ustnej. Jeżeli chcemy mieć hollywoodzki uśmiech powinniśmy myć zęby minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.