Pielęgnacja okularów korekcyjnych jest niezbędna, nie tylko ze względów estetycznych, ale do zapewnienia jakości i komfortu widzenia. Ponadto regularne czyszczenie i konserwacja przedłuża ich żywotność. Właściwie pielęgnowane okulary korekcyjne, z powodzeniem mogą posłużyć przez kilkanaście lat. Bez względu na materiał, z którego zostały wykonane, starannie dbaj o ich czystość. Nie zapominaj też o ich regulacji, przy której niezbędna jest pomoc optyka. Jak więc prawidłowo dbać o okulary?
Odpowiednia regulacja okularów, czyli warunek komfortu
Prawidłowe dopasowanie okularów to warunek komfortu i prawidłowego ich użytkowania. Dobrze wyregulowane oprawy nie powinny być zbyt luźne ani też zbyt ciasne. Zwracaj więc uwagę na rozstaw nosków i odległość mostka od nosa. Bardzo ważne jest prawidłowe mocowanie zauszników. Najczęstszym problemem, szczególnie okularów tytanowych lub wykonanych z innego metalu są luzujące się śrubki, spajające szkło z zausznikiem. Nie zaleca się próby samodzielnej naprawy niedokręconych lub zgubionych elementów oprawy. Jeśli czujesz dyskomfort przy użytkowaniu okularów, zwróć się do specjalisty, który posiada odpowiednie narzędzia do bezpiecznej regulacji i naprawy oprawki.
Prawidłowe nawyki dbania o okulary
- Do czyszczenia okularów używaj specjalnie
przeznaczonych do tego ściereczek. Jeśli nie masz takiej, sięgnij po miękkie materiały np. mikrofibra lub delikatna bawełna.
- Codzienne zabrudzenia ze szkieł okularowych usuwaj pod bieżącą, letnią wodą z odrobiną detergentu np. szamponu, płynu do mycia naczyń lub specjalnego środka przeznaczonego do czyszczenia okularów.
- Trudne do usunięcia zanieczyszczenia najlepiej jest powierzyć specjaliście. Nie wskazane jest zdrapywanie osadu ze szkieł, gdyż grozi to ich trwałym uszkodzeniem. Do usuwania bardzo trudnych zabrudzeń profesjonaliści stosują metodą ultradźwięków, która przywraca szkłom nieskazitelną czystość.
Jak przechowywać okulary korekcyjne?
Przechowywanie okularów to klucz do ich czystości, jak również funkcjonalności. Zapobiega to przypadkowemu zarysowaniu szkieł, wygięciu lub złamaniu ramki, czy też chroni przed upadkiem i stłuczeniem. Aby zapobiec ich zniszczeniu i skutecznie chronić przed zbieraniem się kurzu, okulary korekcyjne przechowuj w etui, zawsze odkładając je soczewkami w dół. Zabierając je ze sobą w podróż, do torebki, lub na spotkanie dodatkowo owiń w ściereczkę z mikrofibry. Jeśli nie posiadasz etui, przed włożeniem ich do torebki lub kieszeni, zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu ich ściereczką. Nigdy nie przechowuj okularów bez etui razem z kluczami lub innymi ostrymi narzędziami. Powstałe na powierzchni szkieł, zarysowania pogarszają komfort poprawnego widzenia i mogą przyczyniać się do męczenia wzroku.
Złe nawyki czyszczenia okularów – tego nie rób!
- Nie narażaj okularów na bardzo wysokie, lub niskie temperatury.
- Nie noś okularów na głowie. Nosząc je w ten sposób, powodujesz ich rozciąganie i nienaturalne wygięcie, co sprzyja niszczeniu.
- Nigdy nie kładź niezabezpieczonych okularów szkłami w dół.
- Do czyszczenia szkieł nie używaj silnych detergentów np. mleczek (zawierają one granulki silnie rysujące). Nie zaleca się również stosowania mydeł w kostce ani w płynie, gdyż zostawiają na powierzchni szkieł nieestetyczny i trudny do usunięcia osad.
- Nie przechowuj okularów luzem z innymi przedmiotami.
- Jeśli stylizujesz włosy, przed spryskaniem zdejmij okulary. Zawarte w kosmetykach środki, przyklejają się do oprawek odbarwiając je, i powodując nieestetyczne plamy.
- Do czyszczenia szkieł okularowych nigdy nie używaj materiałów, które mogłyby zarysować delikatne szkło okularów, jak np. zwykły ręcznik, papierowy ręcznik kuchenny, papier toaletowy.
- Wycierając okulary, nie naciskaj zbyt mocno na szkło i oprawkę. Zbyt agresywne czyszczenie może prowadzić do odkształcania się okularów lub powstawania pęknięć.