Jeśli decydujemy się na profesjonalne pranie dywanów, warto przedtem dowiedzieć się, z jakich etapów się ono składa i jak przebiega zarówno w sytuacji, kiedy to zamawiamy taką usługę do domu, jak i w przypadku, kiedy to oddajemy dywan do pralni. Jak długo trwa pranie w domu, a ile w pralni? Od czego to zależy?
Profesjonalne pranie dywanów w domu
Całość rozpoczyna się od oszacowania stanu dywanu. Na tej podstawie dobierane są metody jego czyszczenia, dzięki którym efekty będą jak najlepsze. Następnym etapem jest dokładne odkurzenie dywanu – zarówno z włosem, jak i pod włos, dzięki czemu zabrudzenia ułożone najbardziej na powierzchni zostaną dużo lepiej usunięte. Kolejnym krokiem jest usuwanie szczególnie trudnych plam, jeśli takowe występują. Po pozbyciu się ich następuje rozpuszczanie brudu za pomocą specjalnych środków. Aby wzmocnić ich działanie, są one wcierane w dywan np. za pomocą szorowarki walcowej, a niekiedy też ręcznie, co jednak zabiera dużo więcej czasu. Całość kończy się na praniu ekstrakcyjnym, kiedy to wypłukiwany jest z dywanu cały detergent, a także następuje proces osuszania. Podczas całego procesu prania dywanu na mokro najważniejszą sprawą jest to, aby go nie przemoczyć.
Profesjonalne pranie dywanów w pralni
Całość rozpoczyna się od trzepania dywanów za pomocą specjalnej maszyny, która potrafi z dywanu średniej wielkości usunąć nawet do 3 kg nierozpuszczalnych w wodzie zabrudzeń. Pominięcie tego etapu sprawi, że podczas suszenia tym bardziej przykleją się one do dywanu, przez co nie będzie on prawdziwie czysty.
Kolejnym etapem jest pranie wstępne, podczas którego usuwane są powierzchowne zabrudzenia, a dzięki zastosowaniu skutecznych odplamiaczy, łatwiej jest pozbyć się miejscowych plam z gumy lub z plasteliny.
Następnie przychodzi pora na pranie zasadnicze, wykonywane metodą na wskroś. Aby jednak nie narażać dywanu na zniszczenie, profesjonalne pralnie odchodzą od stosowania gorącej wody czy też pary wodnej, na rzecz zimnej wody. Po praniu następuje kilkukrotne płukanie wodą, aż do całkowitego usunięcia zanieczyszczeń.
Jednym z etapów końcowych jest wirowanie dywanów, dzięki któremu można usunąć z niego aż do 95% wody.
Po wirowaniu przychodzi czas na suszenie, pozwalające na pozbycie się resztek wody w dogodnych warunkach. W specjalnie przystosowanych suszarniach panuje odpowiednia temperatura, przyśpieszająca wysychanie dywanu.
Ostatnim etapem jest dokładne odkurzenie dywanu, zmierzenie i oznakowanie go, po czym może on już spokojnie oczekiwać na klienta.
Dlaczego czyszczenie dywanów wykonywane w pralni trwa dłużej?
Na miejscu pracownicy mają dostęp do bardziej zaawansowanych maszyn, umożliwiających bardziej efektywne wyczyszczenie dywanów, a których do domu klienta przywieźć się po prostu nie da. Co więcej, klienci odzyskują dywan już wysuszony, podczas gdy dywan wyprany na mokro w domowych warunkach jest osuszany poprzez metodę ekstrakcyjną, która zajmuje trochę mniej czasu. Inna jest także ilość etapów prania – w pralni jest ich więcej. Duże znaczenie ma także wielkość dywanu – jak wiadomo, czyszczenie dużego dywanu zajmuje więcej czasu. Podobnie rzecz się ma z dywanami mającymi frędzle. One również wymagają oczyszczenia.

Usługi profesjonalnego prania dywanów we Wrocławiu oferuje m.in. polecana przez nas firma RoyalMaids.
Czy pranie dywanu wykonywane w domu jest zatem mniej skuteczne?
W niektórych przypadkach tak. Dotyczy to szczególnie dywanów mocno zabrudzonych, w których przypadku konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych metod. Są jednak sytuacje, kiedy nie możemy dywanu oddać do pralni, np. dlatego, że leży on podklejony na schodach. Jeśli dywan jest mniej zabrudzony lub wymaga po prostu odświeżenia, usługa profesjonalnego prania wykonana w domu również przyniesie naprawdę dobry efekt.
Czy zawsze musimy korzystać z usług pralni?
Jest to szczególnie wskazane w przypadku dywanów delikatnych, które łatwo zniszczyć. Korzystając z pomocy fachowców, nie ryzykujemy ich uszkodzenia. Warto też oddawać dywan do profesjonalnego prania, gdy mamy w domu zwierzę. Zapach, jaki ono najczęściej po sobie zostawia, potrafi być szczególnie trudny do usunięcia za pomocą domowych metod.