Żylaki, powstające najczęściej w związku z niewydolnością żylną kończyn dolnych, są problemem wyjątkowo nieestetycznym, ale też niebezpiecznym dla zdrowia. Skłonność do powstawania żylaków jest genetyczna, dziedziczona po rodzicach, dziadkach i pradziadkach, dlatego jeśli w rodzinie pojawia się problem żylaków, warto być tego świadomym i zwracać uwagę już na pierwsze oznaki. Pojawienie się żylaków może przyspieszyć siedzący, leniwy styl życia i zła dieta. Jak leczy się żylaki i czy można zapobiec ich pojawieniu się?
Kiedy powstają żylaki i jak im zapobiegać?
Żylaki na nogach są uwarunkowane genetycznie, ale można przyspieszyć ich pojawienie się przez siedzący lub stojący charakter pracy, otyłość, hormonoterapię, częste korzystanie z solariów, brak ruchu, czy kiepską dietę. Żylaki pojawiają się też częściej u kobiet po ciąży, osób noszących często obcisłe, uciskające ubrania, kobiet noszących wysokie obcasy czy osób nadużywających alkoholu i palących papierosy. Żylaki są objawem niewydolności żylnej kończyn dolnych i powstają, gdy zastawki w żyłach są uszkodzone i nie pozwalają na prawidłowe krążenie krwi (krew cofa się, powodując wzrost ciśnienia krwi i rozszerzanie się naczyń krwionośnych, które nie mogą wrócić do swojego pierwotnego kształtu).
Żylaki są widoczne na zewnątrz, bo z czasem przez napór żyły na skórę ta staje się cieńsza. Przez problem z krążeniem, krew wypełniająca żylaki nie jest odpowiednio dotleniona, co skutkuje widokiem nabrzmiałych, niebieskich zgrubień na powierzchni skóry. Żylakom można zapobiegać stosując zdrową dietę, praktykując aktywny tryb życia i unikając wielogodzinnego siedzenia bądź stania w jednej pozycji (szczególnie z nogą założoną na nogę), ale ostatecznie osoby z genetycznymi predyspozycjami do żylaków i tak mogą zmagać się z nimi w podeszłym wieku.
Popularne metody leczenia żylaków
Leczenie żylaków do niedawna wymagało inwazyjnego, chirurgicznego wycinania i zamykania żył, jednak obecnie stosuje się także cały szereg mniej bolesnych i równie skutecznych technik leczenia. Wybór właściwej należy do lekarza, który na podstawie przeprowadzonych badań i postawionej diagnozy będzie w stanie dobrać najbardziej skuteczne, przynoszące efekty leczenie.
Skleroterapia, nazywana fachowo obliteracją, to jeden z popularniejszych obecnie zabiegów zamykania żylaków, polegający na wstrzykiwaniu do żył specjalnego preparatu wywołującego stan zapalny żyły. Leczenie takie, choć nieinwazyjne, jest początkowo dość bolesne – po ostrzykiwaniu żylaki twardnieją i zarastają się, dlatego mogą być wrażliwe na dotyk, ale po kilku dniach ból powinien ustąpić. Zarastająca się żyła uniemożliwia przepływ krwi, przez co żylak stopniowo zanika, a rolę nieczynnej żyły przejmują sąsiadujące z nią żyły powierzchniowe.
Skleroterapia jest zabiegiem szybkim i skutecznym, a wśród powikłań najczęściej zdarzają się przebarwienia w miejscach wstrzyknięcia preparatu zamykającego żyły. Jednym z problemów pacjentów po skleroterapii może być powrót żylaków i konieczność zamykania kolejnych żył. Po zabiegu skleroterapii stosuje się najczęściej kurację kompresyjną, by zapobiec nawrotowi żylaków.
Klejenie żylaków to kolejna mało inwazyjna metoda leczenia polegająca na wstrzyknięciu do żyły specjalnego kleju cyjanoakrylowego, a następnie uciskaniu żyły tak, by ścianki naczynia krwionośnego się ze sobą skleiły. Żyła, przez którą nie płynie już krew ulega z czasem włóknieniu, a jej rolę przejmują inne żyły sąsiadujące. Zabieg klejenia jest bardzo skuteczny, a pacjent szybko wraca po nim do zdrowia, jednak warto pamiętać, że nie każda żyła może zostać sklejona i to lekarz podejmuje decyzję, czy klejenie żylaków jest możliwe do wykonania.
Leczenie laserowe – światło żył zamyka się tu bez wykonywania nacięć na skórze, co polecane jest szczególnie przy pracy na dużych żyłach. Leczenie laserowe żylaków polega na wprowadzeniu do światła niewydolnej żyły cewnika, którego zakończenie emituje światło lasera i powoduje natychmiastowe obkurczenie się oraz zamknięcie niewydolnej żyły. Podobnie jak w przypadku metod chemicznych, jej usuwanie nie jest konieczne, bo zamknięta żyła włóknieje i obumiera samoistnie.
Nie zwlekaj z leczeniem
Leczenie żylaków nie powinno być bolesne niezależnie od wybranej metody – większość stosowanych obecnie metod jest mało inwazyjna lub korzysta ze znieczulenia pozwalającego na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Nie wszystkie metody gwarantują jednak długotrwałe efekty – zależnie od wielkości żylaków i przyczyny ich pojawienia się, nawet po przeprowadzeniu leczenia chirurgicznego żylaki mogą powracać.