Jak stworzyć produkt przyjazny dla środowiska?

W ostatnich latach okazuje się, że tworzenie produktów typu “eko” nie jest chwilowym trendem, lecz nowym sposobem kupowania wśród rosnącej grupy konsumentów. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak duże dziś znaczenie ma tworzenie produktów przyjaznych środowisku. Jaką rolę odgrywa tutaj gospodarka o obiegu zamkniętym?

Dlaczego warto tworzyć produkty przyjazne naturze?

Konsumpcjonistyczny styl życia odcisnął mocne piętno na kondycji naszej planety, dlatego też obecnie są potrzebne rozwiązania alternatywne, dzięki którym zaspokajanie codziennych potrzeb odbiorców nie będzie aż tak uciążliwe dla Ziemi.

Kolejnym ważnym punktem, a do tego bardzo pozytywnym, jest coraz większa świadomość wśród odbiorców. Kupujący chętnie sięgają po produkty wyprodukowane w sposób przyjazny naturze, nieokupione cierpieniem zwierząt, a także nieangażujące dzieci w procesy wytwarzania. Opakowania przyjazne naturze są coraz częściej wytwarzane z surowców ulegających łatwej i szybkiej biodegradacji, dzięki czemu nie obciążają planety w okresie długoterminowym.

Co zrobić, by produkt był przyjazny naturze?

Produkt wytwarzany z plastiku, metalu lub szkła – wyrobów ulegających długotrwałemu procesowi biodegradacji – może być określony jako ekologiczny, pod warunkiem jednak, że surowce pozyskane do jego wytworzenia pochodzą z recyklingu. Do tego dobrze, jeśli produkt jest dobrej jakości tak, aby mógł być stosowany ponownie, bez przeznaczania go od razu po zużyciu na stos odpadków.

To samo dotyczy materiałów, których proces rozkładu jest krótszy i mniej uciążliwy. Ciekawym przykładem mogą być kartonowe opakowania po telewizorach Samsung, których konstrukcja umożliwia ich łatwe przerobienie na podstawkę lub domek dla kota. Współcześnie dużą popularnością cieszą się tutoriale, dzięki którym można szybko przerobić różne przedmioty na drobiazgi codziennego użytku – warto z tego skorzystać i zachęcać odbiorców do tego typu upcyclingu.

Jakie znaczenie w kontekście ochrony środowiska ma gospodarka o obiegu zamkniętym?

Gospodarka o obiegu zamkniętym polega na nadawaniu drugiego życia produktom poprzez ich ponowne wykorzystanie, przerobienie, wymianę na inny przedmiot lub czasowe udostępnianie innym. Sedno tego typu podejścia polega na tym, by produkt był w obiegu tak długo, jak to możliwe, a po całkowitym wyeksploatowaniu trafił do recyklingu. Jest to podejście pozwalające zmniejszyć ilość odpadów do minimum.

Jak ważne jest wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym?

Szacuje się, że na terenie Unii Europejskiej powstaje aż do 2,5 miliarda ton śmieci rocznie, dlatego też tak ważne jest jak najszybsze wdrożenie regulacji pozwalających zmniejszyć tę zatrważającą liczbę. Istotne są również kwestie związane z rozwojem gospodarczym państw. Przekłada się on na zwiększone zapotrzebowanie na surowce, a tym samym na powstawanie większej ilości odpadów, jeśli wciąż będziemy bazowali na gospodarce liniowej.

ekologia

Jakie korzyści może przynieść przestawienie się na gospodarkę o obiegu zamkniętym?

Jedną z największych korzyści może być zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza że obecnie produkcja materiałów wykorzystywanych w codziennym funkcjonowaniu przyczynia się do emisji aż 45% dwutlenku węgla obecnego w atmosferze.

Do tego dochodzi oczywiście wzrost innowacyjności, jako że aby gospodarka o obiegu zamkniętym stała się powszechnie stosowanym, podstawowym modelem wytwarzania dóbr, konieczne jest wdrożenie jeszcze wielu zmian na światowym rynku, a to pomoże wykreować tysiące nowych miejsc pracy. Warto też wspomnieć o tym, że w przypadku zastosowania takiego rozwiązania konsumenci mogliby liczyć na dużo trwalsze produkty, będące doskonałą kontrą do aktualnie dostępnych wyrobów niskiej jakości.

Produkty przyjazne naturze – rynek przyszłości czy chwilowy trend?

Ekologiczne podejście do zakupów staje się coraz bardziej powszechną normą – nie chcemy już kupować sztucznej żywności, nakładać na skórę kosmetyków ze szkodliwymi substancjami i coraz bardziej leży nam na sercu czyste środowisko. I chociaż istnieją niestety firmy jedynie pozorujące proekologiczne działania, coraz więcej koncernów angażuje się w działania na rzecz środowiska, właśnie m.in. poprzez wdrożenie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Wiele wskazuje więc na to, że nie mamy do czynienia z chwilowym trendem, który za chwile zniknie bez śladu, lecz ze świadomym podejściem, mającym szansę na nowo ukształtować światowy rynek.