Jak wybrać odpowiedniego tatuatora?

Tatuaż to poważna decyzja, którą należy dobrze przemyśleć, gdyż tzw. dziara zostaje na całe życie. Oprócz wyboru konkretnego stylu, motywu oraz wzoru, równie ważne jest wybranie odpowiedniego tatuatora, który wykona zabieg z należytą starannością.

Może to być niemalże najważniejsza z kwestii, która pozwoli nie tylko cieszyć się z efektu finalnego, ale ustrzec przed niepożądanymi efektami ubocznymi. Oprócz zdolności artystycznych ważne jest bowiem przestrzeganie higieny w gabinecie, korzystanie z odpowiedniego sprzętu oraz posiadanie odpowiednich certyfikatów. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas wyboru tatuatora?

„Jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy”

Pośpiech nie jest dobrym doradcą – wiedzą to wszyscy, którzy musieli zmierzyć się z podjęciem decyzji. W przypadku tatuażu ważne jest przemyślenie wyboru odpowiedniego szkicu, ale także wyboru studia i samego artysty – wykonawcy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z istoty tego procesu i niejednokrotnie adepci tatuaży chcieliby wejść do pierwszego, lepszego studia i wykonać sobie dziarę. Nie zwracają przy tym jednak uwagi na umiejętności autora, jego wykształcenie i doświadczenie, ani na warunki higieniczne panujące w salonie.

Podejmując decyzję w taki sposób istnieje spore ryzyko, że wyjście z salonu wcale nie musi być przyjemne. Pamiętaj, że nie należy ulegać presji chwili i pod wpływem emocji dokonać błędnego wyboru. Artysta tatuażu musi spełnić wymagania i przełożyć marzenia na rzeczywistość. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość i siłę do poszukiwań odpowiedniego miejsca. Włożony trud przełoży się na jakość i zadowolenie z wykonanego projektu.

Kto pierwszy ten (niekoniecznie) najlepszy

Pochopne decyzje często kończą się niezadowoleniem, dotyczy to zarówno prozaicznych spraw, jak i tych poważnych jak wybór odpowiedniego tatuażysty. Podczas poszukiwania mieszkania czy samochodu nigdy nie przychodzi się do pierwszej lepszej nieruchomości lub salonu i nie decyduje się na zakup. Ważne jest porównanie ofert dostępnych na rynku.

Tak samo należy czynić przy wyborze miejsca na wykonanie dziary. Dobrze jest przejrzeć prace różnych artystów, a zwłaszcza efekty, styl oraz ich twórczość.

Podczas poszukiwań ważne jest również zwrócenie uwagi na komunikatywność tatuażysty. Konieczne wręcz jest zadawanie pytań, które pozwoli na ocenę jego stanu wiedzy, a także na podejście do klienta. Dobry tatuator nie powinien pośpieszać, lecz z zaangażowaniem i ochotą rozwiewać wszelkie wątpliwości i opowiadać o szczegółach jego pracy.

Równie ważne jest poznanie portfolio tatuażysty. Nie trzeba posiadać kierunkowego wykształcenia, aby być w stanie odróżnić pracę dobrej jakości od złej. Zapoznanie się z portfolio i przejrzenie przykładowych prac wiele powie. Należy przyjrzeć się stawianym liniom i jakości pracy. Ważne jest zwrócenie uwagi na dokładność, czystość i wyraźność kolorów, bez luk i niedoskonałości oraz gładkość linii.

tatuaż

Gdzie szukać tatuatorów i co o nich wiedzieć?

Rynek tatuaży prężnie działa i cały czas się rozwija. Z jednej strony jest to szansa na szybkie znalezienie specjalisty, który wykona wymarzony wzór, a z drugiej niebezpieczeństwo kiczu i marnych efektów pracy.

W poszukiwaniu dobrego artysty mogą nam pomóc znajomi. Jeśli mają dobre doświadczenia z jakimś tatuażystą na pewno go polecą, a w przeciwnym wypadku, będą odradzać skorzystanie z jego usług. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z osobą, która ma pięknie wykonany tatuaż warto zapytać ją, gdzie go wykonała w myśl zasady „kto pyta, nie błądzi”. Zazwyczaj w większych miastach można znaleźć zdecydowanie więcej tatuatorów o lepszej klasie. Dla porównania łatwiej jest trafić w ręce specjalisty tatuażu we Wrocławiu niż w przykładowym Pcimiu.

Dobrą okazją do znalezienia właściwego artysty są konwenty tatuażu. Możliwe jest spotkanie i zapoznanie się w jednym miejscu z twórczością kilkuset tatuażystów z kraju i zagranicy. Podczas takiego wydarzenia łatwo jest porównać ofertę różnych salonów i zobaczyć na żywo jak wygląda ich praca. Możliwe jest wtedy nawet wytatuowanie się w studiu, które jest z innego zakątku Polski lub innego kraju.

Koniecznie należy również poznać style, w jakich tatuator wykonuje swoją pracę i zastanowić się, czy nam odpowiada. Oprócz zapoznania się z portfolio dobrze jest dowiedzieć się, od jakiego czasu zajmuje się tatuowaniem oraz czy otrzymał za to jakieś nagrody. O prestiżu może świadczyć wyższa cena wykonania wzoru i dłuższy czas oczekiwania na wykonanie tatuażu.

Podsumowując tatuaż to decyzja na całe życie, dlatego warto jest skupić się na poszukiwaniu odpowiedniego artysty, który go wykona. Doświadczony tatuażysta nie będzie bał się zaproponować zmianę lokalizacji czy kompozycji obrazu, po to, aby się on po prostu lepiej prezentował.