Jaki zamek do drzwi sprawdzi się najlepiej w hotelu?

Aranżując wnętrza hotelowe należy pamiętać nie tylko o wygodzie i estetyce, ale również o bezpieczeństwie gości, które zapewniają drzwi z odpowiednimi zamkami. Wobec tego zamek do drzwi hotelowych trzeba właściwie wybrać, zwracając uwagę na jego parametry.

Dostępne na rynku rozwiązania w zakresie zamków do drzwi

Zamek jest niezwykle ważnym elementem drzwi, podobnie jak ościeżnica, okucia a także elementy metalowe. Powinny być trwałe i funkcjonalne. Coraz częściej w zabezpieczeniach stosuje się systemy inteligentnego dostępu i elektronikę.

Jakie są rodzaje zamków do drzwi?

Zamki do drzwi dzieli się ze względu na sposób montażu, a także otwierania. Na rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania. Ze względu na sposób montażu zamki dzielimy na wpuszczane i nawierzchniowe. Natomiast wśród zamków różnie otwieranych wyróżniamy takie na klucz lub wkładkę patentową, z blokadą łazienkową oraz oszczędnościowe tak zwane bezkluczowe.

Jakie wyróżniamy zamki ze względu na sposób montażu?

Zamek wpuszczany montuje się wewnątrz drzwi, a jego główny mechanizm jest ukryty. Posiada zatrzask, który jest uruchamiany zasuwą lub naciśnięciem klamki. Niektóre z nich, głównie do łazienek i toalet, posiadają mechanizm z blokadą. Zamek nawierzchniowy montuje się, jak sama nazwa wskazuje, na powierzchni drzwi, co sprawia, że blokada przykręcona jest do ościeżnicy. Tego rodzaju zamki stosuje się wtedy, gdy zbyt cienkie drzwi uniemożliwiają zamontowanie zamka wpuszczanego.

Jakie wyróżniamy zamki ze względu na sposób otwierania?

Kolejny podział zamków dotyczy sposobu ich zamykania i otwierania, przede wszystkim drzwi wewnętrznych. Ze względu na sposób zamykania zamków dzielimy je na zamki na klucz, które są otwierane i zamykane za pomocą klucza dołączonego do zamka. Kolejny rodzajem jest taki na wkładkę patentową, którą mocuje się do niego za pomocą jednej ze śrub. Innym z kolei jest zamek z blokadą łazienkową.

Taki produkt zamyka się i otwiera za pomocą umieszczonego w szyldzie pokrętła. Natomiast zamek oszczędnościowy to taki, który nie posiada klucza i zasuwy. Zamyka się go tylko za pomocą klamki, wyłącznie w drzwiach pokojowych. Kolejnym rodzajem są zamki wielopunktowe z reguły stosowane jako zewnętrzne, ze względu na solidne zabezpieczenie przed intruzami.

Zaletą jego jest to, że jednym kluczem zamykamy kilka punktów, gdyż zamek centralny połączony jest z ryglami, które znajdują się w różnych miejscach drzwi.

Jakie nowoczesne rozwiązania stosuje się do otwierania zamków w drzwiach?

Rynek oferuje nowoczesne rozwiązania w zakresie zamków do drzwi zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Odbiegają one daleko od tradycyjnych wyobrażeń o tego typu produktach. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w:

  • hotelach,
  • biurach,
  • w domach prywatnych.

Do nowoczesnych rozwiązań należy zamek magnetyczny, którego działanie opiera się na magnesach, a nie na tradycyjnej zapadce, który nie tylko zamyka drzwi, ale równie stabilizuje je w tej pozycji. Kolejnym rodzajem nowoczesnego rozwiązania jest zamek cyfrowy, wymagający wpisania kodu. Natomiast biometryczny otwiera się dzięki odciskowi kciuka, ponieważ rozpoznaje układ linii papilarnych.

Jakie parametry powinny decydować o wyborze zamka do drzwi?

Wybierając zamek do drzwi należy pamiętać, że musi być on dopasowany do ich grubości oraz rozmiaru i wagi. Niektóre z nich mogą być nadmiernych obciążeniem dla zamka i nie będzie on spełniał w sposób właściwy swojej funkcji. Niezwykle ważny jest wybór kierunku otwierania. Rynek tego rodzaju produktów oferuje zamki lewe do drzwi otwieranych na lewo, a także zamki prawe do drzwi otwieranych na prawo. Poza tym można się zaopatrzyć w zamki uniwersalne. Należy także pamiętać o zakupie produktu z wymaganymi atestami.

drzwi

Jakie zamki stosuje się do drzwi hotelowych?

W hotelach stosuje się różnego rodzaju zamki, od klasycznych na klucz, po nowoczesne rozwiązania na kartę magnetyczną, chip zbliżeniowy lub kod numeryczny, Bluetooth i odcisk palca. Zaletą tych zamków jest to, że można je programować i przeprogramowywać w zależności od potrzeb. Odpowiedni wybór zamków do drzwi hotelowych wewnętrznych zapewni gościom bezpieczeństwo, prywatność. Ważna jest również ich funkcjonalność i estetyka. Zrobią wtedy wrażenie na gościach ze względu na swoje zalety i nowoczesne rozwiązania, spełniając potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.