Jaskra a zaćma – choroby wzroku dotykające starszych

Zarówno jaskra, jak i zaćma są chorobami oczu. Jednak na tym ich podobieństwa się kończą. Obie choroby występują w dwóch różnych częściach oka i mają zupełnie różne podłoża. Zaćma polega na tym, że soczewka w oku ulega zmętnieniu, z kolei jaskra jest wywołana przez wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Obie choroby najczęściej występują u osób starszych i mogą być nabyte lub wrodzone. Co jeszcze warto jest wiedzieć o tych dwóch schorzeniach?

Jak leczy się jaskrę, a jak zaćmę? Czy można wyleczyć te choroby, bez operacji, czy jednak mimo wszystko trzeba pójść do chirurga? Cóż, obydwie te choroby są dość powszechne w społeczeństwie, jednak wielu ludzi nadal je ze sobą myli. Zanim zostanie rozpoczęty proces leczenia, warto odpowiednio się zdiagnozować. Dzięki temu będzie się wiedziało, z jaką chorobą ma się do czynienia. A to sprawi, że będziesz wiedział, jak walczyć o swoje zdrowie.

Różnice pomiędzy zaćmą a jaskrą

Co jest takie same zarówno w jaskrze, jak i w zaćmie? Jeżeli nie będziesz ich leczył, to niestety możesz całkowicie stracić wzrok. Jednak cała reszta jest inna. Zaćma to zmętnienie soczewki w oku, Może to być choroba zarówno wrodzona, jak i nabyta. Najczęściej jest nabywana przez osoby mające cukrzycę lub uraz gałki ocznej. Oprócz tego wywołana ona może być przez promieniowanie czy stosowanie sterydów przez dłuższy czas. Oczywiście zaćma także jest chorobą ludzi starszych – często występuje po 60 roku życia. Co ciekawe, zaćma może być także powikłaniem jaskry.

A jaka jest jaskra? Przede wszystkim wywoływana jest ona przez zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Często pojawia się u osób, które skończyły 40 rok życia, czasami jest ona wrodzona, jednak pojawia się ona wtedy, gdy są jakieś wady anatomiczne oka. Co zwiększa możliwość wystąpienia jaskry? Problemy z krążeniem, nadciśnienie tętnicze, wady wzroku, jaskra występująca w rodzinie, cukrzyca oraz urazy gałki ocznej [1].

choroby wzroku - jaskra a zaćma

Leczenie – jakie są różnice?

Leczenie jaskry może odbywać się przy pomocy leków. Istnieją takie środki farmakologiczne, które są w stanie zmniejszyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, a co za tym idzie wyleczyć jaskrę. Jednak, jeżeli takie leczenie nie byłoby skuteczne, można wykonać zabieg chirurgiczny. A w jakiej formie są stosowane leki na jaskrę? Mają one formę kropel do oczu, którymi się oczy zakrapla. Są one przepisywane w początkowym stadium choroby.

Natomiast zaćma nie może być leczona farmakologicznie. Nie istnieją leki, które naprawiałyby zmętnioną soczewkę w oku. Tę chorobę można wyleczyć wyłącznie za pomocą operacyjnego usunięcia zmętnionej soczewki i zastąpienia jej specjalnym implantem. Taka operacja nie trwa długo, jednak trzeba przygotować się na ewentualne problemy i komplikacje. Większość operacji jednak kończy się sukcesem w czasie nieprzekraczającym 30 minut. Trzeba jednak pamiętać, że nie poddanie się takiej operacji może kosztować nas utratę wzroku, ponieważ zaćma (tak samo zresztą, jak jaskra) w ostateczności kończy się ślepotą.

Podsumowanie

Choroby oczu mogą być wywoływane wieloma różnymi czynnikami, a sam narząd wzroku jest niestety cały czas atakowany różnymi niszczącymi go bodźcami. Jeżeli nie chcesz całkowicie stracić widzenia, musisz zatem dbać o swoje oczy i regularnie przeprowadzać badania u okulisty. Dzięki temu będziesz mieć świadomość, w jakim stanie znajduje się obecnie twój wzrok.

Nie warto jest ignorować niczego. Zaćma może rozpocząć się utratą umiejętności oceny odległości. W tej chorobie ciężej jest rozróżnić kolory, a wzrok po zmroku działa znacznie gorzej. Jeżeli więc zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek objawy, musisz szybko skonsultować się z lekarzem.

[1] – Źródło: https://www.onedayclinic.pl/jaskra-a-zacma-zlosliwi-zlodzieje-wzroku/