Kasa fiskalna z kasą elektroniczną – uproczenie w przechowywaniu dokumentów

Kasy fiskalne to podstawa i ustawowy obowiązek wyposażenia każdego sklepu oraz biznesu prowadzącego transakcje z klientami. Równie istotnym prawnym obowiązkiem podatników jest przechowywanie kopii paragonów dla Urzędu Skarbowego przez okres 5 lat. Jak jednak powszechnie wiadomo, przechowywanie papierowych kopii paragonów bywa niezwykle uciążliwe ze względu na starzejący się papier, łatwe zagubienie wydruków czy wreszcie przestrzeń, jaką zajmują nagromadzone z pięciu lat codziennych transakcji paragony.

Producenci kas fiskalnych marki ACLAS proponują lepsze rozwiązanie – kasy fiskalne z kopią elektroniczną. Na czym polega ich działanie, czym różnią się od tradycyjnych kas fiskalnych, jakie są ich podstawowe zalety i w jaki sposób pozwalają na uproszczenie systemu przechowywania dokumentów w firmie?

Kasy fiskalne: kopia tradycyjna kontra elektroniczna

Tradycyjna kasa fiskalna to urządzenie wyposażone w dwie rolki kasowe. Pierwsza z nich to rolka obsługująca oryginały paragonów, a więc te, które trafiają do rąk klientów. Druga rolka paragonowa zapisuje w tym samym czasie kopię tego samego paragonu i jest ukryta w środku urządzenia, zbierając na nim dowody wszystkich zarejestrowanych przez kasę transakcji.

Rozwiązania te działają na rynku handlowym od wielu lat i generalnie nie można powiedzieć, że się nie sprawdzają. Ich niewątpliwą zaletą jest tańszy koszt zakupu niż w przypadku nowoczesnych kas z kopią elektroniczną.

Niestety, opcja ta ma też swoje wady. Po pierwsze, kasa taka zużywa dwukrotnie więcej rolek paragonowych, co w przeciągu roku może skumulować się do dość wysokiego kosztu jej eksploatacji. Ponadto, obowiązek przechowywania kopii paragonów przez okres 5 lat narzuca dość trudne zadanie odpowiedniego zabezpieczenia papieru przed blaknięciem, nie wspominając już o tym jak wiele miejsca zajmą kopie wszystkich paragonów z tak długiego okresu.

kasy fiskalne wrocław

Kasy z kopią elektroniczną to rozwiązanie, które ma pomóc właścicielom biznesów ze wspomnianymi właśnie problemami i znacząco ułatwić kwestię przechowywania dokumentów. Największą różnicą w porównaniu z poprzednimi kasami jest obecność wyłącznie jednej rolki kasowej, obsługującej drukowanie oryginałów paragonów. Ich kopie, istotne z punktu widzenia firmy i Urzędu Skarbowego, są w tym wypadku zapisywane na karcie pamięci SD.

kasa fiskalna Wrocław

Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim mniejsze zużycie rolek papierowych, a więc i oszczędność finansowa pod kątem eksploatacji urządzenia. Dodatkowo, zachowanie kopii elektronicznych jest znacznie łatwiejsze zarówno pod kątem logistycznym (karta pamięci zajmuje mało miejsca), jak i bezpieczeństwa – łatwo wykonać dodatkową kopię zawartości karty, aby z pewnością nie utracić zebranych tam danych – twierdzi firma Fiskalne Kasy z Wrocławia.

Wśród wad można wymienić chyba tylko fakt, że urządzenia te są droższe niż standardowe kasy fiskalne. Z perspektywy czasu kwota ta jednak nie przeraża, gdyż bardzo szybko wyrównuje się dzięki mniejszemu zużyciu rolek.

Jaką kasę fiskalną z kopią elektroniczną wybrać?

Na rynku działa dziś wielu renomowanych producentów kas fiskalnych, z których każdy posiada w swojej ofercie kasy z kopią elektroniczną. Jednym z liderów rynku jest niewątpliwie marka ACLAS, dostarczająca na polski rynek już od wielu lat najwyższej jakości kasy fiskalne. Co wyróżnia je ponad konkurencję? Przede wszystkim wysoka wydajność pracy, niezawodność, oraz projekty przemyślane pod kątem użytkowników. Kasy ACLAS to urządzenia intuicyjne i w pełni funkcjonalne,  a przy tym lekkie, wytrzymałe, i zajmujące naprawdę mało miejsca. Co ważniejsze, urządzenia produkowane przez ACLAS są w pełni przystosowane do potrzeb sprzedaży mobilnej.