Mięśniaki macicy zaliczają się do nowotworów niezłośliwych i przybierają one postać łagodnych zmian w formie guzów. Nie powodują one przerzutów i zazwyczaj rozwijają się bardzo powoli i dość długo, a ich obecność bardzo często nie wywołuje żadnych objawów u kobiety. Pojawiają się na ścianach macicy, a ze względu na ich lokalizację oraz objętość można wyróżnić kilka rodzajów mięśniaków. Mięśniaki podsurowicówkowe występują na zewnątrz macicy i rozwijają się kierując do jamy brzucha. Mięśniaki podśluzówkowe rosną ku wnętrza macicy i sprawiają, że śluzówka uwypukla się. Ich znaczące rozmiary mogą spowodować wypełnienie całego wnętrza jamy macicy. Mięśniaki międzywięzadłowe umiejscawiają się przy ścianach macicy blaszkami więzadła szerokiego.
Mięśniaki można z łatwością wykryć podczas badania ginekologicznego lub podczas USG narządów rodnych przyczyny ich powstania zazwyczaj zaliczane są do zmian genetycznych, zaburzeń hormonalnych lub zachwianej równowagi chemicznej organizmu.
Jak wygląda leczenie mięśniaków? Bardzo często zalecane jest usunięcie operacyjne mięśniaków macicy, gdyż zapobiega to ich powiększeniu się i przybraniu złośliwej postaci. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj przez brzuch lub przez pochwę, decyzję który sposób zostanie zastosowany decyduje lekarz.
Jak należy przygotować się na operację usunięcia mięśniaków?
Podczas operacji należy przygotować się, że konieczne będzie pozostanie przez dłuższy czas w szpitalu. Do szpitala należy wziąć piżamę, szlafrok, pantofle, klapki pod prysznic, przybory toaletowe, ręcznik i dokumentację dotychczasowego leczenia. Sytuacji gdy przed zabiegiem kobieta rozchoruję się lub dostanie miesiączkę bądź wydarzy się inne losowe zdarzenie, które uniemożliwi pobyt w szpitalu dana osoba powinna koniecznie zgłosić do recepcji aby poinformować lekarza o zaistniałych zmianach. Przed operacją konieczne jest zażycie środka przeczyszczającego, który zazwyczaj przypisywany jest przez lekarza. Całkowite oczyszczenie jelit ułatwi operację.
Zalecenia przed zabiegiem
Na tydzień przed zabiegiem powinno się zrezygnować ze spożywanie słodyczy oraz napojów gazowanych, które mogą powodować wzdęcia. Przed przyjęciem do szpitala należy unikać potraw smażonych, wzdymających i ciężkostrawnych. Operowana pacjentka nie powinna spożywać żadnych pokarmów, a do szpitala zjawić się powinna na czczo.
W szpitalu zazwyczaj wykonywana jest lewatywa, aby jeszcze dokładnie oczyścić jelita ze zbędnych zalegających substancji. Konieczne jest wzięcie dokładnej kąpieli oraz wygolenie miejsca, w których wykonywany będzie zabieg. Odpowiednie przygotowanie się do operacji nie tylko ułatwiają operacje, ale sprawiają, że sama pacjentka będzie się czuła bardziej komfortowo.
Po operacji należy przygotować się, że konieczny będzie dłuższy pobyt w szpitalu. W zależności od dokonanej narkozy powrót do pełnej sprawności może zająć różne ilości czasu. Znieczulenie oponowe sprawia, że konieczne będzie dłuższy pobyt w szpitalu, leżenie na łóżku bez poruszania się czy wstawania. Dopiero po pewnym czasie możliwy będzie krótki spacer.
Po operacji konieczna będzie duża ilość odpoczynku tak, aby pacjentka mogła zregenerować siły. Warto wziąć ze sobą do szpitala wygodne ubrania, koszule nocne ponieważ założenie spodni może okazać się początkowo bolesne. Do szpitala należy wziąć ze sobą również środki higieny intymnej. Nawilżane chusteczki przeznaczone do tego rodzaju dbania o higienę mogą znacząco poprawić i ułatwić dbanie o miejsca intymne.
Po operacji każda pacjentka będzie czuła się osłabiona. Przez najbliższe dni konieczne będzie zachowanie diety lekkostrawnej, która nie obciąży znacząco żołądka. Przez kilka następnych miesięcy po dokonanym zabiegu nie można dźwigać ciężarów.
Należy unikać również intensywnych treningów oraz nadmiernej aktywności, poleca się natomiast długie spacery, których trasa będzie regularnie zwiększana. Szwy zakładane po operacji zazwyczaj są rozpuszczalne dlatego nie trzeba ponownie zjawiać się w szpitalu i ich wyciągać. Przez co najmniej miesiąc od operacji zalecana jest konkretna dieta wykluczająca słodycze, kawę, ostre przyprawy czy cytrusy.
Konieczne będzie regularnie zjawienie się na wizytę kontrolną, podczas których lekarz będzie mógł sprawdzić czy rana goi się dobrze. Mimo, że zabieg usuwania mięśniaków macicy może wydawać się niebezpieczny i niezwykle trudny bardzo wiele kobiet zmaga się z tym problemem, operacje bardzo często są przeprowadzane w celu usunięcia zmian.