Nadzór budowlany a inspektor nadzoru na Dolnym Śląsku

Samowola budowlana a kary od inspektora

Nadzór budowlany zajmuje się wieloma różnymi sprawami, jakie związane są z branżą budowlaną. Głównym przedstawicielem tego rodzaju instytucji jest naturalnie inspektor nadzoru, który kieruje największymi pracami budowlanymi. Na jego barkach spoczywa wielka odpowiedzialność. Głównie taka instytucja kojarzy nam się z kontrolowaniem wielkich inwestycji, jakie prowadzone są na danym terenie. Tutaj rozpatrywane są także sprawy związane na przykład z katastrofami budowlanymi, ale także wiele innych. Trzeba zatem zauważyć, że także indywidualne czasami muszą skorzystać z pomocy tej jednostki. Do nadzoru budowlanego zgłaszamy się w momencie, gdy chcemy uzyskać zgodę na budowę, ale także w momencie, gdy coś zgłaszamy. Nie wszystkie inwestycje wymagają pozwolenia, czasami wystarczy samo zgłoszenie, w takim przypadku cała procedura jest zacznie bardziej uproszczona.

Kontrola ze strony nadzoru  – jak to wygląda?

Jednostka organizacyjna taka jak nadzór budowlany to także sprawy związane z samowolami budowlanymi, do jakich jednak dość często dochodzi w naszej rzeczywistości. Zadania, które wykonuje inspektor nadzoru są bardzo szeroko zakrojone, warto dokładnie im się przyjrzeć, jeśli jesteśmy inwestorem. Dotyczy to przede wszystkim działań budowlanych, jakie mają miejsce na terenie wspólnot mieszkaniowych. Doskonałym przykładem są tutaj zabudowania miejsc postojowych w garażach podziemnych. Dzisiaj większość budynków wielorodzinnych posiada takie specjalne wydzielone garaże podziemne. Mamy tutaj do czynienia z poszczególnymi miejscami postojowymi, jakie oddzielone są ciągłymi liniami. Nie zawsze jednak projekt budynku uwzględnia możliwość zabudowy. Nawet jeśli tak jest, trzeba spełnić kilka ważnych warunków, a o tym inwestorzy nie chcą pamiętać. Później mamy zatem do czynienia z samowolami budowlanymi.

Zabudowa przepisowa – praca inspektora

Przede wszystkim ważne jest to, by zyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Trzeba zatem zebrać ponad połowę podpisów członków wspólnoty mieszkaniowej w danym momencie, by w ogóle mieć możliwość jakiejkolwiek ingerencji w części wspólne, a garaż podziemny właśnie do takich części należy. Można się oczywiście kłócić, że jest to nasza własność, ale w praktyce i zgodnie z przepisami zupełnie inaczej to wygląda. Do zabudowy garażu podziemnego niezbędne są także projekty oraz obecność inspektora. Nie można tego wykonać dowolnie czy z popularnych rigipsów. Zabudowa musi powstać z odpowiednich materiałów wysokiej jakości, a także muszą zostać zachowane wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem, więc nie można o tym zapomnieć w takim momencie.

Budowy - dlaczego inspektor nadzoru musi je kontrolować

Dzisiaj takie samowole budowlane to nie tylko kwestia często nieprzyjemnej dla oka estetyki, ale także problem bezpieczeństwa czy nawet związany z ubezpieczeniem wspólnoty. Jeśli robimy to nielegalnie, to sprawa trafia do nadzoru budowlanego, którym kieruje inspektor nadzoru. Mamy oczywiście możliwość legalizacji, ale wtedy jest to bardziej kłopotliwe i bardziej kosztowne niż gdybyśmy od razu się tym zajęli. Do tego bardzo często nadzór budowlany doprowadza do rozbiórki, gdyż ścianki zabudowy są najczęściej wykonane z niewłaściwych materiałów.