Najpiękniejsze punkty widokowe w Karkonoszach

Każdy, kto wybiera się w góry marzy o dobrej widoczności i pięknych widokach.

Jakie miejsca wybrać na cel wędrówki, aby móc w pełni nacieszyć się pięknym krajobrazem Karkonoszy? Oto krótka lista, która pomoże obrać kierunek wycieczek.

Śnieżka

Wybierając się w Karkonosze, a szczególnie w okolice Karpacza, nie można pominąć wizyty na Śnieżce. To najwyższa góra Karkonoszy, ma wysokość 1602 m n.p.m., a do tego bardzo charakterystyczna, bo wyróżnia się talerzami przypominającymi statek kosmiczny.

Tą nietypową budowlą jest Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa i bar. Na szczycie znajduje się również kaplica św. Wawrzyńca. Z samej góry można podziwiać piękną panoramę oraz grzbiet gór.

Punkt Widokowy nad Kotłem Małego Stawu

Kocioł Małego Stawu to chyba najpiękniejsze miejsce w polskich Karkonoszach. Z punktu widokowego można zachwycać się leżącym poniżej stawem oraz schroniskiem Samotnia. W oddali widać też Śnieżkę. Cały szlak prowadzący nad Małym Stawem zapiera dech w piersiach, szczególnie przy słonecznej pogodzie.

Krucze Skały

Wynajmując nocleg w Karpaczu, warto zrobić sobie spacer na Krucze Skały. To miejsce, które można odwiedzić pierwszego dnia po przyjeździe, kiedy nie ma czasu na długi szlak, lub zajrzeć tam tuż przed wyjazdem – na pożegnanie z górami. Dojście tam jest bardzo łatwe, trzeba przejść przez kawałek miasta i krótki odcinek leśną drogą. Z Kruczych Skał rozciąga się piękny widok na grzbiet Karkonoszy.

Szrenica

Szrenica to drugi (zaraz po Śnieżce) najbardziej charakterystyczny szczyt Karkonoszy. Najczęściej udają się na niego osoby zakwaterowane w Szklarskiej Porębie. Na szczycie znajduje się schronisko, w którym można się posilić lub przespać.

Zachód słońca ze Szrenicy wygląda wyjątkowo magicznie. Na szczycie góry znajduje się niewielki taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta i Kotlinę Jeleniogórską oraz obserwować telewizyjną stację przekaźnikową nad Śnieżnymi Kotłami.

Śnieżne Kotły i Śnieżne Stawki

Śnieżne Kotły to kotły polodowcowe – piękne i momentami tajemnicze. Niestety, tak jak i Śnieżka, bywają ukryte we mgle. Przy dobrej pogodzie stanowią świetny punkt na zdjęcia. Skały zachwycają swoją surowością i w końcu w Karkonoszach pojawia się jakaś przepaść.

W dole Wielkiego Kotła znajdują się Śnieżne Stawki. Może nie ma z nich widoku na panoramę czy inne szczyty, ale widok z dołu na ścianę Śnieżnych Kotłów robi wrażenie.

Wysoki Kamień

Wysoki Kamień należy do Gór Izerskich. Można się na niego wybrać ze Szklarskiej Poręby. Wejście na szczyt nie jest zbyt wymagające, a widoki zachwycają. Z Wysokiego Kamienia można obserwować pozostałe szczyty Izerów oraz grzbiet Karkonoszy i Gór Kaczawskich.

Złoty Widok

To nowy (z 2020 roku) taras widokowy mieszczący się w Szklarskiej Porębie. Sam taras przygotowany jest pod turystów, znajdują się na nim drewniane leżaki, na których można się rozsiąść i podziwiać przepiękne górskie wzniesienia.

Zbójeckie Skały

Zbójeckie Skały to kolejny punkt widokowy w Szklarskiej Porębie. Taras jest jeszcze nowszy niż Złoty Widok, bo wybudowano go w 2021 roku. Od tej pory podziwianie Karkonoszy jest bezpieczniejsze, szczególnie podczas spaceru z dziećmi.

karkonosze

A gdzie nocować w Karpaczu?

Turyści, którzy wybierają się w Karkonosze, najczęściej na miejsce noclegowe wybierają Karpacz. Nocleg w Karpaczu jest popularny, ponieważ miasto oferuje wiele atrakcji w przypadku niepogody i jest dobrą bazą wypadową w inne miejsca. Wszystkich, zastanawiających się nad konkretnym miejscem noclegu, odsyłamy na strony internetowe, na których można znaleźć tanie pokoje w Karpaczu.

Wybierając miejsce do spania warto zwrócić uwagę, jakie warunki tam panują i jakie są opinie poprzednich gości. Radzimy zwracać uwagę, czy miejsce zakwaterowania posiada w ofercie wyżywienie, czy parking dla gości jest darmowy czy płatny.

Jeżeli ma się dzieci, czy ośrodek posiada plac zabaw lub bawialnię. Jedni lubią duże hotele, inni na przykład mniejsze pensjonaty w Karpaczu. Każdy ma też inny budżet i wymagania. Oglądanie zdjęć i czytanie opinii to klucz do znalezienia dla siebie idealnego noclegu w Karpaczu.