Leczenie alkoholizmu to dla wielu osób jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Niestety, ze względu na specyfikę uzależnienia, a także ogólnie przyjętą opinię społeczeństwa na temat alkoholików, wielu z nich po tę pomoc sięga zbyt późno. Chęć ukrycia walki z alkoholizmem przed rodziną, znajomymi czy współpracownikami jest zatem zrozumiała. Istnieje kilka sposobów leczenia choroby tak, aby zachować terapię tajemnicy.
Samodzielne wychodzenie z uzależnienia od alkoholu – czy jest możliwe?
Wiele osób nadużywających alkohol jest zdania, że samodzielnie potrafią wyjść z nałogu. Okazuje się jednak, że silna wola w tym przypadku nie wystarczy, a w momencie pojawienia się pierwszych trudności, chęć sięgnięcia po butelkę jest zbyt silna. Dlatego też specjaliści współpracujący z pacjentami zmagającymi się z uzależnieniem od alkoholu, odradzają tę formę terapii.
Samodzielna walka z uzależnieniem jest trudna i wymaga dużej samokontroli. Jednak bez przepracowania problemów, które są przyczyną sięgnięcia po alkohol, będzie ona niemożliwa do zrealizowania. Rozczarowanie porażkami może mieć odwrotne działanie i pogłębić problem alkoholowy.
Zrozumiałe jest, że alkoholik pragnie ukryć swój problem przed najbliższym otoczeniem i nie chce przyznać się do tego, że rozpoczyna leczenie uzależnienia. Presja społeczna oraz ostracyzm, z jakim może się spotkać, skutecznie odsuwają chęć rozpoczęcia walki o swoje życie. Dlatego też powstały prywatne ośrodki leczenia uzależnień w wielu miastach w Polsce, do których można się udać na turnus w wyznaczonym terminie. Istnieje również możliwość rozpoczęcia detoksu alkoholowego w zaciszu domowym, pod okiem specjalistów.
Dzięki temu o uzależnieniu można powiedzieć bliskim dopiero wtedy, kiedy poczujemy się na to gotowi.
Jak wygląda detoks alkoholowy w domu?
Przerwany ciąg alkoholowy nazywany jest detoksem, w trakcie którego substancja odurzająca opuszcza organizm osoby uzależnionej. Detoks może trwać do nawet 10 dni i w przypadku zaawansowanej choroby alkoholowej, wymaga stałej obserwacji lekarskiej. Wynika to z szeregu objawów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. W trakcie detoksu mogą pojawić się takie dolegliwości jak:
- nieregularny rytm serca, kołatanie serca,
- drżenie całego ciała, w szczególności rąk,
- mdłości, wymioty,
- biegunka,
- bóle mięśniowe,
- wysokie ciśnienie tętnicze.
Osoby, które nie chcą, aby ktoś dowiedział się o ich walce z alkoholizmem, mogą taki detoks alkoholowy w domu. Ważne jednak, aby wcześniej zgłosić się do specjalistycznej przychodni, gdzie lekarz zbada stan zdrowia i zadecyduje w jaki sposób detoks może przebiegać.
Kolejnym etapem detoksu, a przy okazji leczenia alkoholizmu, jest zaszycie alkoholowe. Wszywka, znana również jako Esperal, jest implantowana pod skórę osoby uzależnionej w postaci tabletek. Jej działanie ma na celu zniechęcenie pod sięgnięcie po alkohol. Nawet najmniejsza dawka alkoholu prowadzi do pojawienia się objawów silnego zatrudnia.
Terapia uzależnień w prywatnym ośrodku z dala od domu
Innym sposobem na walkę z alkoholizmem, jeśli pragniemy zachować ten proces w tajemnicy, jest zgłoszenie się do ośrodka uzależnień. Placówki odwykowe z dala od domu to zamknięte ośrodki, do których wstęp mają jedynie osoby uczestniczące w turnusie oraz personel medyczny i psychoterapeutyczny.
Terapia uzależnień w prywatnym ośrodku zapewnia anonimowość, a także pełne zakwaterowanie z wyżywieniem. Na miejscu osoby zmagające się z chorobą alkoholową muszą uczestniczyć w terapii indywidualnej oraz grupowej, co znacznie przyspiesza proces walki z uzależnieniem. Warto wybrać placówki, które oferują możliwość uczestnictwa w dodatkowych atrakcjach.
Prywatność i poufność – najważniejsze zasady pomocy w specjalistycznej placówce
Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia choroby alkoholowej jest trudnym i stresującym doświadczeniem. Należy jednak pamiętać, że placówki specjalizujące się w leczeniu uzależnień gwarantują swoim pacjentom anonimowość oraz zobowiązują się zachować prywatność. Dane medyczne nie są udostępniane osobom postronnym bez zgody pacjentów.
Terapia uzależnień natomiast jest prowadzona na zasadzie wzajemnego szacunku oraz obowiązkowi zachowania poufności. Oznacza to, że żaden z uczestników nie może rozmawiać zarówno o tematach poruszanych podczas terapii ani opowiadać o osobach, które się na nich pojawiają.
Prywatność pacjentów uzależnionych od alkoholu jest najważniejszą kwestią, o jaką dba personel specjalistycznych placówek.