Problemem współczesnych państw wysoko rozwiniętych jest starzenie się społeczeństwa przy jednoczesnym spadku liczby urodzeń. Powoduje to nieustanny wzrost liczby osób starszych. Wydłużanie ludzkiego życia jest związane z postępem cywilizacyjnym oraz nieustannym podwyższaniem komfortu życia.
Odsetek ludzi starszych w społeczeństwie na przestrzeni lat systematycznie rośnie również z powodu zwiększania się przeciętnej długości ludzkiego życia. W latach pięćdziesiątych trwanie ludzkiego życia przeciętnie szacowano na 47 lat, a współcześnie wynosi ono już 65 lat. Przewiduje się, że w 2040 lub 2050 roku średnia życia człowieka wzrośnie do około 75 lat. Sytuacja taka wymaga przygotowania się na to nowe zjawisko, poprzez stworzenie systemu opieki nad osobami w starszym wieku. Proces starzenia się społeczeństw państw wysoko rozwiniętych wynika z wielu czynników, między innymi ze wzrostu ich zamożności, dłuższej aktywności zawodowej, szczególnie kobiet, wzrastającego nieustannie poziomu opieki medycznej, a co za tym idzie zwiększającego się zapotrzebowania na usługi związane z opieką nad osobami starszymi.
Sytuacja starzenia się społeczeństwa w Polsce
W Polsce już od lat sześćdziesiątych pojawił się problem odnawialności pokoleń. Już w 2001 roku liczba osób przebywających na emeryturze wynosiła ponad 5 milionów. Główny Urząd Statystyczny przewiduje wzrost ilości osób w wieku poprodukcyjnym do niemal 10 milionów w 2030 roku. W związku z tym działania związane z procesem starzenia się społeczeństwa dotyczyć będę głównie sektora ochrony zdrowia, głównie profilaktyki.
Państwo będzie zmuszone inwestować większe środki finansowe również w domy opieki nad ludźmi starszymi, kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku oraz infrastrukturę zapewniającą właściwą opiekę nad ludźmi w podeszłym wieku oraz odpowiednie wyposażenie placówek opiekuńczych lub oddziałów geriatrycznych w szpitalach.
Jak powinny być wyposażone oddziały geriatryczne w szpitalach lub poradnie geriatryczne?
Poradnie geriatryczne i oddziały szpitalne dla ludzi w podeszłym wieku powinny być zlokalizowane przede wszystkim na parterze lub w budynku wyposażonym w windę, aby osoby niepełnosprawne lub mające trudności z poruszaniem się mogły przemieszczać się bez problemu i barier uniemożliwiających swobodę ruchu. Gabinety lekarskie powinny być wyposażone w kozetki lekarskie i stoły do rehabilitacji, które umożliwią przeprowadzenie pełnej diagnostyki seniorów, jak również ich rehabilitację.
Dzięki swojej uniwersalnej budowie i solidnej konstrukcji umożliwiają użytkownikowi pełną eksploatację. Materiały zastosowane do ich produkcji zapewniają trwałość wyrobów, estetyczny wygląd i bezpieczeństwo pacjenta, dzięki możliwości utrzymania kozetki lub stołu do rehabilitacji w odpowiednich stanie higienicznym. Dodatkowym wyposażeniem jest wieszak na prześcieradło jednorazowe oraz dla wygody pacjenta możliwość regulowania wezgłowia.
Natomiast parawan medyczny zapewnia komfort pacjentowi w trakcie badania lekarskiego. Innym niezbędnym wyposażeniem są: fotele, krzesła, szafy oraz biurka lekarskie. W gabinecie zabiegowym zaś niezbędnym elementem są fotele zabiegowe, przeznaczone do chemioterapii i wlewów dożylnych, dializ i iniekcji, jak również do przeprowadzania badań pacjentów. W zależności od stopnia zaawansowania procedur medycznych fotele różnią się zakresem funkcji, od ręcznej ich regulacji do w pełni zautomatyzowanych produktów, sterowanych odpowiednimi przyciskami lub pilotem.
Nowoczesne meble do placówki medycznej
Dla wygody i bezpieczeństwa pacjenta, szczególnie w podeszłym wieku, wszystkie modele charakteryzują się nie tylko wysoką jakością wykonania, ale również integracją poszczególnych segmentów, służących do regulacji wysokości oraz kąta nachylenia. W produkcji wykorzystano niezwykle wytrzymałą i zapewniającą optymalne warunki sterylności tapicerkę bezszwową. Długotrwałe użytkowanie produktu jest możliwe dzięki stalowej konstrukcji, pokrytej lakierem odpornym na działanie środków dezynfekcyjnych. Dodatkowym atutem wyrobu jest różnorodność wariantów kolorystycznych.
Niezbędnym wyposażeniem gabinetu zabiegowego jest stolik zabiegowy, zaopatrzony w kółka jezdne posiadające blokadę i pochwyty do łatwego przemieszczania się oraz dodatkowo w pojemniki na odpady medyczne. Wykonany jest ze stali nierdzewnej, a półki z hartowanego szkła, spełniając dzięki temu wymogi nie tylko ergonomii, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.
Istotnym elementem gabinetu zabiegowego jest stolik chirurgiczno-narzędziowy, zaopatrzony w koła z hamulcem oraz ze specjalnie profilowaną powierzchnią roboczą, zabezpieczającą leżące na nim przedmioty przed zsuwaniem się. Kolejnym elementem jest wieszak na kroplówki, który dzięki stabilnej konstrukcji i kołom jezdnym umożliwia pacjentowi bezpieczne i komfortowe przemieszczanie. Modele wieszaków na kroplówki pokryte są dodatkową warstwą chromu, co zabezpiecza je przed korozją w sytuacji częstego kontaktu produktu ze środkami dezynfekującymi. Zaletą ich jest możliwość zamontowania ich do łóżka szpitalnego lub fotela zabiegowego.
Nowoczesne meble medyczne polskiej produkcji powstają ze specjalnych, nieorganicznych tworzyw, które spełniają najwyższe standardy sterylności, dzięki czemu są łatwe w utrzymaniu czystości i uniemożliwiają rozwój jakichkolwiek bakterii i wirusów.
Seniorzy, udając się do poradni geriatrycznej lub oddziału geriatrycznego w szpitalu, dzięki polskim producentom, korzystają z najwyższej jakości sprzętu medycznego.
Na oddziale lub w gabinecie geriatrycznym powinny znaleźć się jedynie specjalistyczne i certyfikowane meble medyczne, które będą odporne na gromadzenie się wirusów. O zaletach nowoczesnych mebli medycznych polskiej produkcji i o tym, że są one wykonywane ze specjalnych, nieorganicznych tworzyw dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości.