Uzależnienie od narkotyków wedle wielu definicji uznawane jest, za niemożliwe do całkowitego wyleczenia. Zdrowienie polega nie tylko na zastosowaniu odpowiednich form terapii, ale i uczeniu nowych, przede wszystkim zdrowych nawyków, które będą wykorzystywane w życiu codziennym. Po to, by wrócić do normalnego funkcjonowania, ale i trwać w abstynencji, zapobiegając nawrotom choroby.
Odtruwanie narkotykowe jest pierwszym etapem leczenia narkomanii, a właściwie pierwszym krokiem, tuż przed zastosowaniem właściwej terapii, na którą składają się rozmaite metody. Odtruwanie ma na celu oczyszczenie organizmu ze wszelkiego rodzaju narkotyków, by człowiek mógł powrócić do normalnego funkcjonowania. Nie pod względem psychicznym, ponieważ jest to związane z kolejnymi zabiegami leczniczymi, ale mając na uwadze fizjologię ludzką. Psychicznie uzależniony od narkotyków wciąż pozostaje w mocno niestabilnym stanie i wymaga specjalistycznej pomocy farmakologicznej, a także psychologicznej. Nierzadko również psychiatrycznej.
Detoksykacja pod kontrolą specjalistów
W detoksykacji narkotykowej najważniejsze jest to, by odbywała się pod ścisłą kontrolą lekarską. Dlatego też pacjenci przeważnie udają się do specjalistycznych ośrodków, gdzie mogą liczyć na fachową pomoc. Całkowite odstawienie substancji psychoaktywnych, w sposób nagły zawsze prowadzi do rozwoju zespołu obstawienia. W przypadku narkotyków mogą się pojawiać objawy w postaci drżenia, lęków, zaburzeń świadomości, wymiotów, biegunki, problemów z ciśnieniem, a nawet halucynacji i psychoz. Sprawując całodobową opiekę nad każdym pacjentem, zapewnia mu się jednocześnie bezpieczeństwo. Możliwość szybkiego reagowania i udzielenia niezbędnej pomocy medycznej, co jest niemożliwe w przypadku leczenia, w formie ambulatoryjnej.
Detoksykacja to pierwszy krok dla wyjścia z nałogu
Mimo, że detoksykacja nie jest głównym etapem leczenia, a pierwszym krokiem do zastosowania właściwej terapii skojarzonej, prowadzona jest bardzo często z równoczesną farmakoterapią oraz psychoterapią. Pacjenci bowiem pod względem fizycznym odczuwają skutki uboczne przeprowadzanych działań medycznych, ale zdecydowanie bardziej cierpi ich psychika. Tym bardziej, że po detoksie głód narkotykowy staje się jeszcze silniejszym. Pacjent nieustannie myśli o tym, jak czuł się po zażyciu narkotyków. Chce znów poczuć tę adrenalinę i euforię, jaka towarzyszyła mu zawsze po zażyciu substancji psychoaktywnej. Nie mając takiej możliwości, pomimo lepszego stanu fizycznego, może mieć spory problem z udźwignięciem sytuacji na podłożu psychologicznym.
Zadbanie o odpowiednie odtruwanie organizmu jest koniecznością. Bez tego, wyjście z uzależnienia i radzenie sobie w okresie abstynencji sprawdza się na bardzo krótko bądź w ogóle. Także bez woli walki i chęci, by skończyć z nałogiem, nawet wykonanie odtruwania i terapia nie dają pożądanych efektów, bowiem pacjent w niedługim czasie znów wraca do swoich starych przyzwyczajeń i sięga po narkotyki. Jest to więc na swój sposób najważniejszy krok, na drodze do wyzdrowienia i powrotu do normalnego funkcjonowania, w życiu codziennym.