Oświetlenie ledowe – wady i zalety

Diody LED to nowe, ekscytujące rozwiązanie technologiczne w branży oświetleniowej. Pojawiły się stosunkowo niedawno na rynku i szybko zyskały ogromną popularność ze względu na swoje zalety – wysokiej jakości oświetlenie, długą żywotność i energooszczędność. Jednak żadne rozwiązanie nie jest idealne. Z tego powodu dziś weźmiemy je pod lupę i poznamy wady i zalety oświetlenia LED.

Zalety oświetlenia LED

Jedną z największych zalet jest długa żywotność. Mają one wysoką wydajność pracy i mogą pracować nawet przez 11 lat, co jest ogromną różnicą wobec do energooszczędnych lamp o żywotności mniejszej niż rok. Diody LED pracujące 8 godzin dziennie będą działać przez około 20 lat i dopiero po tym czasie będziemy musieli je wymienić. Co więcej nie ma na nie wpływu częste włączanie i wyłączanie w odwrotności do starszych rodzajów oświetlenia.

Oświetlenie LED to najbardziej energooszczędne źródło światła. Zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż żarówki żarowe, fluoroscencyjne, metahalogenkowe lub rtęciowe. Mają one sprawność świetlną 80-90%. Oznacza to, że 80% energii dostarczonej do urządzenia jest przekształcane w światło, a 20% jest tracone i przetwarzane na ciepło. Dla porównania wydajność lampy żarowej wynosi 5-10% – tylko tyle energii zmienia się w światło.

Co więcej ten typ lamp jest odporny na uderzenia i temperaturę. Nie zawiera on kruchych elementów szklanych ani włókien. Zazwyczaj systemy oświetlenia składają się z wysokiej jakości tworzyw sztucznych i aluminium.

Ze względu na fakt, że diody LED w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia generują małe ilości ciepła możemy bezpośrednio dotknąć źródła światła bez narażenia na poparzenie nawet po długim okresie pracy. Tradycyjne żarówki mogą nagrzewać się do kilkuset stopni i być nawet źródłem pożaru w kryzysowych sytuacjach. Z tego względu to właśnie diody są rekomendowane do pomieszczeń, gdzie będą przechowywane towary lub urządzenia łatwopalne lub wrażliwe na temperaturę.

oświetlenie LED

Oświetlenie LED jest bardzo ekologiczne, nie tylko ze względu na to, że zużywa mniej energii i pozostawia w ten sposób mniejszy ślad węglowy. Nie zawiera też toksyn takich jak rtęć, czy inne metale niebezpieczne dla środowiska, i dzięki temu w 100% nadają się do recyklingu. Niestety niektóre do tej pory wykorzystywane żarówki energooszczędne nie nadawały się do utylizacji w ten sposób. Co więcej dzięki tak długiej żywotności zużywamy ich mniej na przestrzeni lat, więc produkujemy mniej śmieci.

W technologii LED jesteśmy w stanie uzyskać każdy kolor podświetlenia. Podstawowe barwy to biały, czerwony, zielony i niebieski, ale w dzisiejszych czasach możliwe jest uzyskanie dowolnego odcienia.

Wady oświetlenia LED

Jedną z wad oświetlenia LED jest cena. To inwestycja większa niż w tradycyjne źródła światła. Jednak należy pamiętać, że ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w innych przypadkach, a jednocześnie ledy zużywają znacznie miej energii, więc oszczędzamy na prądzie. Jedno źródło światła LED to odpowiednik 5-10 żarówek starego typu. Więc klasyczna instalacja w dłuższej perspektywie nie oznacza oszczędności.

Diody LED muszą być zasilane napięciem powyżej pewnego progu i prądem poniżej wartości znamionowej. Wymagają one zatem zasilania regulowanego prądem, zwykle poprzez rezystor szeregowy do wskaźników LED.

Lampy LED-owe ciężko zastosować jeżeli potrzebujemy sferycznego pola świetlnego. Jednakże możemy uzyskać różne pola światła poprzez zastosowanie optyki i różnego rodzaju soczewek. Jednak lasery zawsze będą emitować wiązki o odchyleniach rzędu 0,2 stopnia mniej.

W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, które świecą niezależnie od elektrycznej biegunowości ledy będą emitować światło tylko z prawidłową polaryzacją elektryczną. Aby automatycznie dopasować polaryzację źródła do urządzeń LED można wykorzystać prostowniki.

Wiele osób zarzuca również diodom LED, że te w odcieniach niebieskich i chłodno białych mogą przekroczyć bezpieczne granice tzw. zagrożenia niebieskiego światła zdefiniowanego w specyfikacjach bezpieczeństwa oczu, takich jak ANSI / IESNA RP-27.1-05. Zarzuca się im też, że ponieważ emitują one więcej światła niebieskiego niż tradycyjne źródła, to  mogą zaburzać cykle snu. Warto na to zwrócić uwagę wybierając kolor diod.