W przypadku podnośnika koszowego, istnieje wiele znanych cech, które umożliwiają wykonywanie niejednego zadania. Przede wszystkim jest to wielofunkcyjność. Podnośnik koszowy posiada wiele zastosowań. Dodatkowo, jest to maszyna o dużej rozpiętości, która może sięgać kilkanaście metrów.
Podstawowe zastosowania podnośnika koszowego
W środku kosza może znaleźć się kilka osób, co również jest przydatną cechą – np. przy rutynowych zadaniach wykonywanych przez strażaków, czy na placu budowy. Kosz może unieść wiele kilogramów – każdy model ma inną wytrzymałość. Warto wspomnieć również o tym, iż podnośnik koszowy może być doczepiany w specjalny sposób do pojazdu lub być w niego na stałe wbudowany.
Cechy podnośników koszowych pozwalają nam zastosować te urządzenia na wiele różnych sposobów. Jest to maszyna wykorzystywana zarówno przy pracach porządkowych (mycie okien), budowlanych oraz niebezpiecznych (w przypadku strażaków).
Zakup lub wynajem urządzenia
Na zakup podnośnika koszowego decydują się właściciele dużych firm. Warto pamiętać, że każda jednostka strażacka jest zaopatrzona w co najmniej jeden podnośnik. Zakupu należy dokonać na początku zakładania działalności – najnowsze i najlepsze sprzęty będą wiarygodną wizytówką dla potencjalnych klientów. Jednak istotne jest określenie typu wykonywanych przez nas usług. Liczy się również ich częstotliwość. Niekiedy firmy, zamiast na zakup podnośnika koszowego, decydują się na jego wynajem. Czasami bowiem jest to bardziej opłacalne dla firmy. Jeśli bowiem niektóre usługi, z zastosowaniem podnośnika koszowego należą do rzadkości, łatwiej będzie co jakiś czas wypożyczać taki pojazd, lub kilka – w zależności od potrzeby.
Nowoczesne podnośniki koszowe wynajmuje firma B. Gadaj, działająca na Dolnym Śląsku, m.in. w Wałbrzychu i Świdnicy. Pełną ofertę firmy znajdziecie na http://www.dzwigi.walbrzych.pl/podnosniki/.
Jeśli już dochodzi do zakupu podnośnika wmontowanego w pojazd, ważne jest by skupić się na parametrach urządzenia. Jednym z najbardziej istotnych jest wytrzymałość podnośnika. Maksymalna waga, jaką będzie w stanie unieść podnośnik, musi zostać dopasowana do potrzeb firmy. Istotna jest również rozpiętość ramienia, jakim dysponuje podnośnik. Dzisiaj ramię może służyć nam do wykonywania prac na naprawdę dużych wysokościach. Jednak nie każda forma oferuje usługi, które polegają na wykonywaniu prac na wysokościach. Z tego też powodu, opłacalnym jest zakupienie podnośnika, który będzie odpowiadał rodzajom wykonywanych zleceń. Warto również wspomnieć o rodzaju samego ramienia oraz o tworzywie, z jakiego go wykonano. Musi być ono mocne i trwałe, na co najczęściej możemy liczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o pojazdy nowszej generacji.
Konstrukcja podnośnika koszowego powinna być dopasowana do pojazdu, jeśli zamierzamy doczepić urządzenie na pojeździe. Często wykorzystywane są specjalne obciążniki przyczepiane do opon, mające za zadanie przytrzymać pojazd przy samej ziemi w przypadku, gdy obciążenie podnośnika będzie zbyt duże. Podnośnik koszowy musi być też łatwy do zamontowania oraz prosty w obsłudze. Oczywiście najlepiej jest kupować zupełnie nowe urządzenia tego typu.