Problematyczne dla Polaków aspekty języka angielskiego

Język angielski – wydawałoby się, że zna go całkiem sporo Polaków. Jednak prawda jest taka, że wiele osób zna go jedynie pobieżnie i wiele osób nigdy nie wyszło poza ramy podstaw. A angielski w dzisiejszych czasach jest naprawdę bardzo ważny i często wręcz wymaga się jego dobrej znajomości. Jak to się więc dzieje, że mając go w szkole i ucząc się go przez wiele lat, nie można dojść do samodzielności językowej? Czy tylko geniusze i ludzie poświęcający setki godzin są w stanie ten język opanować? Cóż, z pewnością wiele jest aspektów trudnych i problematycznych w języku angielskim dla polaków. Co sprawia nam najwięcej trudności?

Jakie są problematyczne aspekty języka angielskiego?

Polakom kilka kwestii w języku angielskim sprawia trudności. Pierwszym aspektem, który jest dla nas trudny to zdecydowanie czasy i ich poprawne używanie. W języku angielskim jest ich znacznie więcej niż w języku polskim i ciężko jest nam zrozumieć, po co właściwie istnieją trzy czasy teraźniejsze, trzy przeszłe i trzy przyszłe? A prawda jest taka, że tych czasów się przestrzega i może wyjść wiele nieporozumień, jeżeli będzie się źle je stosować.

Kolejnym aspektem, który może być problematyczny dla Polaków to czasowniki nieregularne, na które jest w zasadzie tylko jeden skuteczny sposób – a mianowicie nauczenie się ich na pamięć. Uczą ich w szkołach, ale warto jest wiedzieć, że ich jest znacznie więcej niż tylko te, które wypisane są na końcu podręcznika do języka angielskiego.

Ogromnym problemem w języku angielskim dla Polaków jest wymowa angielska. Prawda jest taka, że w szkołach w większości nie uczy się uczniów korzystania z transkrypcji wyrazów. Ludzie nie uczą się alfabetu fonetycznego, przez co później nie są w stanie samodzielnie uczyć się słówek, bez ich usłyszenia. Ponadto jest kilka dźwięków w języku angielskim, które nastręczają Polakom naprawdę sporo problemów, chociaż znajdują się w tak prostych słowach, jak three.

Ponadto, wielu Polaków boi się mówić, ponieważ obawia się pomyłki. Niestety takie zachowanie utrudnia samą naukę języka, ponieważ bez komunikacji nie ma możliwości wyłapania i ewentualnego wyeliminowania błędów.

Jak więc widać, w języku angielskim jest naprawdę sporo problematycznych aspektów, które mogą sprawiać trudności Polakom. Wiele negatywnych przekonań dotyczących tego języka, jest wynoszonych ze szkoły, dlatego sporo osób nie dość, że nie zna angielskiego, to jeszcze boi się ponownie rozpocząć jego naukę.

nauka angielskiego

Czy warto jest uczyć się angielskiego?

Angielski jest w dzisiejszych czasach językiem wymaganym. Mówi się, że angielski nie przysporzy człowiekowi podwyżki w pracy, ale brak jego znajomości utrudni znacznie znalezienie dobrej pracy. Coraz więcej osób zna ten język, coraz częściej korzysta się z niego w przestrzeni publicznej. Coraz częściej jest warunkiem koniecznym w wymaganiach do pracy. Jak najbardziej więc warto się uczyć tego języka, chociaż zdecydowanie nie jest to łatwe zadanie.

Jednak ogromnym plusem tego języka jest fakt, że jest on wszędobylski, więc osoba która się go uczy może mieć z nim kontakt cały czas! Może słuchać muzyki, oglądać filmy i czytać wiadomości w tym języku, a takie otoczenie się nim zdecydowanie korzystnie wpływa nie tylko na jego rozumienie, ale także na posługiwanie się nim.

Jak można się nauczyć języka angielskiego?

Wiele jest sposobów na to, w jaki sposób można nauczyć się nie tylko języka angielskiego, ale także dowolnego, innego języka. Oczywiście wiele osób wybiera drogę samouka, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele materiałów do nauki angielskiego. Są słowniki, samouczki i poważniejsze podręczniki. Jednak czasami warto jest wybrać zajęcia w szkole językowej lub korepetycje z profesjonalnym lektorem, który wyjaśni wszystkie zawiłe aspekty tego języka. Dzięki temu będzie się miało solidne podstawy, na których będzie można budować resztę umiejętności. Oczywiście po zajęciach w szkole lub z lektorem warto jest także samodzielnie przysiąść do lekcji angielskiego. To da najlepsze efekty!


Potrzebujesz nauczyć się angielskiego, sprawdź kursy językowe w Yellow, jeśli jednak potrzebne Ci tłumaczenie przysięgłe polecamy również tamtejszych tłumaczy.