Problemy laryngologiczne u dzieci – jakie występują najczęściej?

Problemy laryngologiczne dotykają zarówno starszych, jak i młodszych pacjentów. W przypadku tych drugich szybkość reakcji jest jednak w niektórych sytuacjach kluczowa. Co więcej, zapobieganie problemom w młodym wieku niesie ze sobą mniej konsekwencji w przypadku przeprowadzonych zabiegów i późniejszej rekonwalescencji. Najczęściej są to oczywiście zabiegi usunięcia migdałków czy drenaż uszu. Kiedy jednak należy udać się z dzieckiem do laryngologa, by ten mógł ocenić co mu dolega?

Kiedy należy udać się z dzieckiem do laryngologa?

Wizyta u dziecięcego laryngologa zdaje się być konieczna zwłaszcza wtedy, gdy nasze dziecko słabiej słyszy. Da się to zauważyć nawet u maluchów, bo te mimo naszych uporczywych próśb nie reagują na to, co mówimy (starsze dzieci zazwyczaj same skarżą się rodzicom na tego typu dolegliwości). Jeśli mamy więc jakiekolwiek podejrzenia związane z tym, że nasze dziecko niedosłyszy czym prędzej zaprowadźmy je do lekarza. Osłabiony słuch może być spowodowany na przykład pęknięciem błony bębenkowej, a w takim przypadku szybka reakcja jest kluczowa. Innym powodem takiego stanu rzeczy może być jednak również wysiękowe zapalenie ucha, które stanowi wskazane do przeprowadzenia drenażu.

Kolejnym sygnałem, który powinien wpłynąć na naszą decyzję o wizycie u dziecięcego laryngologa są nawracające dolegliwości i infekcje górnych dróg oddechowych u malca. Mogą one być związane z przerostem trzeciego migdałka, co w większości przypadków leczone jest tylko objawowo. Usuwanie migdałków podniebiennych jest natomiast konieczne wtedy, gdy nasze dziecko mimo leczenia boryka się z przewlekłymi infekcjami gardła i uszu. To one zazwyczaj stanowią wyraźny sygnał, który daje rodzicom do myślenia. Nocne chrapanie, to z kolei objaw bezdechu, który także powinien być skonsultowany ze specjalistą.

Usuwanie migdałków i drenaż ucha

Usuwanie migdałków podniebiennych konieczne jest wtedy, gdy te zbyt narastają lub powodują przykre dolegliwości, takie jak chrapanie, zapalenia gardła czy anginy. Zlekceważenie takich problemów zdrowotnych u dziecka powoduje gromadzenie się bakterii, które przedostają się do krwi i przyczyniają się do stanów zapalnych w obrębie stawów, mięśnia sercowego czy nawet mózgu. Siejące choroby lub zbyt duże migdałki stanowią więc dość poważne zagrożenie, którego z całą pewnością należy się pozbyć.

poradnia laryngologiczna Wrocław

Sam zabieg usunięcia migdałów może zostać przeprowadzony, jako klasyczna operacja chirurgiczna lub laserowe usunięcie migdałków. Nowocześniejsze placówki, takie jak wrocławska Klinika „Na Grobli” proponują również zabieg z wykorzystaniem narzędzia elektrochirurgicznego. Aparat nie rozgrzewa tkanek miękkich, dzięki czemu nie zostają one w żaden sposób uszkodzone, a chirurg przy użyciu wyłącznie jednego narzędzia dokonuje usunięcia migdałków i jednoczesnego zasklepienia rany.

Z kolei wskazaniem do wykonania drenażu, jak już zostało zresztą wspomniane jest wysiękowe zapalenia ucha. Schorzenie choć dotyka również dorosłych, w większości przypadków dotyczy głównie dzieci, zwłaszcza tych przebywających długie godziny w dużych skupiskach ludzkich – przedszkolach, szkole czy żłobku. W czasie choroby w jamie ucha środkowego gromadzi się płyn prowadzący do upośledzenie słuchu. By zatrzymać proces chorobowy stosuje się odpowie leki, jednak kiedy te nie działają najczęściej wykonuje się zabieg. Sam drenaż trwa około 30 minut i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Laryngolog dziecięcy – gdzie znaleźć?

Laryngolog dziecięcy oprócz ogólnej wiedzy medycznej z zakresu laryngologii, dodatkowo specjalizuje się w schorzeniach, które częściej dotykają dzieci. W przypadku malucha warto więc znaleźć lekarza, który sposób leczenia dostosuje do jego wieku i rozwoju. We Wrocławiu laryngolog dziecięcy przyjmuje na przykład we wspomnianej już w artykule Klinice Na Grobli, lecząc tam schorzenia nosa i zatok przynosowych u dzieci, schorzenia jamy ustnej i gardła, schorzenia uszu i krtani, schorzenia ślinianek i migdałków, a także chrapanie.

Co więcej, zabiegi wykonywane w klinice przeprowadzane są w jak najmniej bolesny sposób, co w przypadku małych pacjentów jest szczególnie ważne. Strach przed zabiegiem jest bowiem wystarczająco dla nich stresujący.  Jeśli więc możemy zaoszczędzić im niepotrzebnego bólu w jego trakcie – tym lepiej.