Panele na dachu czy w ogrodzie?

249 views
0

Planuję zakup paneli fotowoltaicznych. Mam dużą działkę, więc spokojnie mógłbym rozłożyć panele za domem. Widziałem, że wiele osób tak robi. Jaki jest powód? Gdzie lepiej będą działały panele, na dachy czy w ogrodzie?

zuza Changed status to publish 31 lipca, 2023
0

Umieszczenie paneli fotowoltaicznych na ziemi w ogrodzie pozwala na łatwiejszy dostęp do paneli w celu konserwacji i czyszczenia. Może to być również korzystne w przypadku awarii, jeśli naprawa lub wymiana paneli będzie łatwiejsza i mniej kosztowna. Montaż paneli na dachu może być droższy niż na ziemi ze względu na potrzebę specjalnych konstrukcji i pracy związanej z dostępem do dachu, ale za to panele powinny działać efektywniej, bo nie będą narażone na cień drzew itp. Jak zwykle są plusy i minusy, sam musisz sobie przekalkulować.

zuza Changed status to publish 31 lipca, 2023
0

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu lub w ogrodzie ma swoje zalety i wady, a wybór zależy od wielu czynników. Panele fotowoltaiczne montowane na dachu często mają lepsze wyniki wydajności w porównaniu do tych umieszczonych na ziemi. Dachy, zwłaszcza skośne, zwykle są bardziej nasłonecznione, co pozwala na uzyskanie większej ilości energii elektrycznej z paneli. U mnie fotowoltaika w dolnośląskim jest na dachu żeby pomóc zaoszczędzić miejsce na działce. Niby jest duża, ale jak latem chcę rozstawić basen, leżaki i inne rzeczy, to nie chciałbym mieć przy głowie paneli.

zuza Changed status to publish 31 lipca, 2023