Rakiety tenisowe kiedyś a dzisiaj

Nim tenis stał się dyscypliną sportu, jaką znamy dzisiaj, musiało upłynąć wiele lat.

W tym czasie zmianom ulegały zarówno zasady gry, jak i wielkość kortu oraz wygląd i wykonanie rakiet oraz piłek. Jakich rakiet tenisowych używali pierwsi gracze w tenisa i jak sprzęt ten rozwijał się na przestrzeni wieków?

Początki sportu i pierwotny sprzęt do gry 

Początków tenisa można dopatrywać się już w czasach starożytnych, czemu świadectwo dają zachowane rzymskie płaskorzeźby. Za protoplastę sportu uważa się jednak grę stworzoną w XI wieku przez francuskich mnichów.

Polegała ona na odbijaniu przy użyciu rąk wykonanej z materiału bądź baraniej skóry piłki wypełnionej sierścią zwierząt lub wełną. Z biegiem czasu, w celu nadania piłkom większej szybkości, zaczęto wypełniać je wapnem lub piaskiem.

Prowadziło to do powstawania kontuzji u osób grających i sprawiło, że w użyciu pojawiły się skórzane rękawice ochronne stanowiące pierwszy krok na drodze do wynalezienia pierwszej rakiety tenisowej.

Narodziny współczesnego tenisa i pierwszej rakiety do gry 

Za moment narodzin współczesnego tenisa uważa się grudzień 1873 roku, gdy major Walter Clopton Wingfield opracował grę określaną nazwą lawn tennis, którą następnie opatentował r roku 1874. Wtedy też powstała pierwsza rakieta tenisowa – paletka wykonana z litego drewna.

Rozwój drewnianych rakiet tenisowych

Płaszczyznę rakiety wykonaną z litego drewna próbowano zastąpić bardziej sprężystym materiałem. Początkowo próbowano wykorzystać w tym celu pergaminu, jednak nie spełniał on swojej funkcji – ciężka rozpędzona piłka bez trudu przebijała pergaminowe pokrycie rakiety.

W poszukiwaniu idealnego rozwiązania sięgnięto po plecionkę z nici ułożonych na skos, co sprawiło, że paletka do gry zaczęła swoim wyglądem przypominać współczesne rakiety tenisowe. Za przełomowe w rozwoju tenisa i wykorzystywanego do gry sprzętu uznaje się wprowadzenie kauczukowej piłki i rakiety z siatką wykonaną z równolegle ułożonych strun wykonanych z baranich jelit. W 1947 roku, dzięki rozwojowi technologii, możliwe było stworzenie pierwszej rakiety wykonanej z klejonego drewna.

Powstanie rakiet metalowych 

Rok 1968 przyniósł kolejne zmiany w wyglądzie rakiet tenisowych. W tym roku amerykańska firma Wilson produkująca sprzęt sportowy wprowadziła na rynek model T2000, będący pierwszą rakietą z ramą wykonaną ze stali.

Siedem lat później inna amerykańska firma, Weed, postanowiła przedstawić model rakiety wykonanej z aluminium. Metalowe rakiety zaczęły zdobywać ogólnoświatową popularność, wypierając rakiety drewniane, które do roku 1980 stały się reliktem przeszłości.

Wprowadzenie rakiet tenisowych wykonanych z grafitu

Rakiety metalowe były znacznie bardziej wytrzymałe od ich drewnianych odpowiedników i szybko stały się podstawowymi rakietami produkowanymi na całym świecie. Ich użytkowanie wiązało się jednak z pewnymi niedogodnościami dla graczy.

Głównym problemem było przenoszenie drgań strun na ramę rakiety, co skutkowało obniżeniem precyzji i siły uderzenia, a także obciążało stawy ręki tenisisty. W poszukiwaniu lepszego rozwiązania skonstruowano rakietę grafitową, która nie tylko skutecznie ograniczała przenoszenie drgań strun na ramę, lecz była także lżejsza, sztywniejsza i bardziej wytrzymała od rakiet stalowych i aluminiowych. Pierwsze rakiety grafitowe zostały stworzone przez firmy Dunlop i Prince, za których przykładem szybko podążyła firma Wilson.

rakiety tenisowe

Innowacje i dalszy rozwój rakiet tenisowych

Wprowadzenie grafitowych rakiet stanowiło istotny etap w rozwoju sprzętu tenisowego, który otworzył drogę dla dalszych udoskonaleń w postaci zastosowania domieszek włókien szklanych i kevlarowych.

W kolejnych latach firmy produkujące rakiety prześcigały się w stosowaniu innowacyjnych rozwiązań i tworzeniu modeli przeznaczonych dla największych sław tenisa, takich jak Monica Seles, Andre Agassi, Andy Roddick czy też Rafael Nadal i Novak Djokovic. Do tych rozwiązań można zaliczyć:

  • szerszą ramę rakiety dającą zawodnikom większą moc, która została zaprojektowana przez firmę Wilson
  • cięższą główkę rakiety skutkującą większą mocą uderzenia, która została wprowadzona przez firmę Wilson
  • wypuszczenie na rynek przez firmę Prince rakiety z dużymi dziurami zwiększającymi aerodynamikę i szybkość rakiety

Obecnie najnowocześniejsze modele rakiet tenisowych wykonane są z grafitu, tytanu oraz karbonu. Cechują się lekkością, odpowiednią sztywnością ramy i posiadają właściwość pochłaniania drgań strun powstających na skutek kontaktu z piłką. Te oraz inne artykuły tenisowe można znaleźć na stronie Come-on, która cechuje się profesjonalizmem i dokładnością.