Ziemia Kłodzka

Niezwykła ziemia kłodzka

Kotlina Kłodzka wchodzi w obszar większego regionu geograficzno-historycznego, jakim jest ziemia kłodzka. Ta malownicza, wyróżniająca się część Dolnego Śląska miała bardzo burzliwą historię. Bogate w minerały ziemie były przedmiotem sporów między władcami polskimi, czeskimi i niemieckimi, ale od 1945 roku ostatecznie zostały włączone do Polski i zasiedlone przez Polaków przybywających z terenów zniszczonych wojną czy z utraconych ziem wschodnich.

kotlina kłodzka noclegi

Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem – Śnieżnikiem (1425 m n.p.m.)

Przybywająca na te tereny ludność szybko zaczęła podejmować porzucone fabryki i sektory gospodarcze, między innymi wydobycie czy produkcję. Do dziś funkcjonuje tylko część starych zakładów czy kopalń, ale wiele z nich jest udostępnianych dla turystów.

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej

I tak przebywając w Kotlinie Kłodzkiej, czy szerzej – w ziemi kłodzkiej – warto zwiedzić chociażby wyjątkową hutę szkła w miejscowości Stronie Śląskie lub stare kopalnie i jaskinie, np. w Kletnie. Warto zwiedzić również samo Kłodzko, miasto o niezwykłej architekturze, gdzie wśród starych kamieniczek można odkryć perły śląskiej architektury miejskiej. Wśród uzdrowiskowych miejscowości warto wymienić chociażby Kudowę Zdrój, gdzie w Czermnej znajduje się unikatowa w sakli Europy kaplica czaszek.

Kotlina Kłodzka

Stare Miasto w Kłodzku

Dla amatorów pieszych wędrówek, rowerów czy narciarstwa Kotlina Kłodzka i jej otulina dostarczą wielu atrakcji – liczne szlaki pozwalają o każdej porze roku korzystać z uroków regionu. Warto zdobyć Śnieżnik, jedną z gór należących do Korony Gór Polski – mierzącą 1425 metrów, a także otaczające go góry, w tym Górę Igliczną.