Rodzaje i wykorzystywanie strugarek do drewna

Obróbka elementów drzewnych za pomocą strugarki do drewna może odbywać się na trzy różne sposoby.

Metody strugania w przemyśle

Pierwsza metoda wygląda następująco:  obrabiany materiał znajduje się w stanie spoczynku, a narzędzie tnące odbywa ruch prostolinijny, przy czym ruch wykonywany do przodu jest ruchem roboczym, a ruch wstecz ruchem jałowym.

W taki sposób odbywa się struganie ręczne przy użyciu strugów i maszynowe obrabianie przy pomocy strugarki do drewna przy wyrobie fornirów i obłogów. Kolejną metodą strugania jest sposób w którym materiał przeznaczony do obróbki  znajduje się w ruchu postępowym i względnie obrotowym.  W tym przypadku narzędzie skrawające znajduje się w stanie spoczynku. Taki rodzaj obróbki stosuje się w specjalnych urządzeniach przeznaczonych do cyklinowania drewnianego materiału lub wygładzania go.

Jak działa strugarka?

W czasie obróbki materiału narzędzie skrawające wykonuje ruch równoległy do przedmiotu obrabianego i jednocześnie prostopadły przy ustawieniu na grubość skrawanego wióra. Inna metoda polega na tym, że materiał obrabiany znajduje się w  ruchu postępowym, a skrawające narzędzie, które jest zamocowane na wale nożowym wykonuje ruch obrotowy, jednocześnie nie zmieniając swojego położenia w stosunku do korpusu urządzenia. Na  tej zasadzie  odbywa  się obróbka drewna nie tylko na strugarkach ale również i gryzarkach. Ostatnia prezentowa metoda jest najpowszechniej używana i może być wykonywana na wielu rodzajach obrabiarek.

strugarka-scm-23-xl

Profesjonalny sprzęt do obróbki drzewna musi spełniać najwyższe wymogi. Warto wybrać strugarki Exapro, jeżeli szukamy maszyn najwyższej sprawności.

Cechy odróżniające strugarki

Strugarki do drewna zostały podzielone na różne typy, które różnią się zastosowaniem i sposobem pracy na obrabianym materiale. Najczęściej można spotkać strugarkę wyrówniarkę, która służy do  gładzenia powierzchni stykających  się z sobą. Wykorzystywana jest do wyrównywania powierzchni po fugowaniu. Urządzenie struga krzywizny według szablonu, wyrównuje jedną ze zwichrowanych płaszczyzn obrabianego materiału przygotowując je do strugania grubościowego. Innym urządzeniem wykonującym obróbkę drzewa jest  strugarko-grubościówka. Ten typ obrabiarki napędzany jest silnikiem elektrycznym i przeznaczony do obróbki drewna miękkiego i twardego. Przy ich pomocy można łatwo i precyzyjnie wykonać prace z drewnem takie jak planowanie drewna, jego wyrównywanie i wygładzanie powierzchni pozwalają na uzyskiwanie danych wymiarów i kształtów czy profilów elementów.  W obróbce płaszczyzn elementów z drewna, w zależności od kierunku strugania w stosunku do przebiegu słojów i włókien drzewnych, rozróżnia się struganie wzdłużne, skośne, poprzeczne i czołowe.

Prędkość strugu

Struganie odbywa się za pomocą wałka wyposażonego w noże skrawające, który obraca się kilka tysięcy razy na minutę. Ponadto grubościówki wyposażone są w regulowane ramię, które zabezpiecza użytkownika przed wypadkami i okaleczeniami, które może spowodować wałek uzbrojony w noże skrawające.  Ramię można w bardzo prosty sposób wyregulować do wysokości obrabianego elementu i zablokować w ustalonej pozycji dokręcając pokrętła blokujące. Ramię może spełniać także rolę dociskającą elementy obrabiane.