Ruiny zamków na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to niezwykle urokliwa część Polski, charakteryzująca się nie tylko pięknymi krajobrazami, ale również interesującą architekturą. Na uwagę zasługują zwłaszcza ruiny zamków, które mimo upływu setek lat dalej są zachowane w dobrym stanie, a przejezdni mają możliwość zwiedzenia.

Każdy zamek na Dolnym Śląsku ma swoją interesującą historię, której nie sposób nie poznać. Szczególnie warto zobaczyć doskonale zachowane ruiny – przejść się po komnatach pozbawionych już stropów, zobaczyć odległe krajobrazy z krużganków i poczuć się jak w bajce podczas spaceru po rozległym dziedzińcu. Szlak ruin zamków na Dolnym Śląsku to świetny sposób na spędzenie czasu wolnego z rodziną lub znajomymi. Jakie zamki są warte zobaczenia?

Zamek w Bolkowie – dawna siedziba cystersów

Historia zamku w Bolkowie sięga XIII wieku. To właśnie wtedy książę legnicki Bolko I założył tam swój gotycki gród. Zamek pierwotnie był otoczony bramami, a w środku znajdowały się liczne budynki mieszkalne. Swój dotychczasowy układ architektoniczny zawdzięcza jednak przebudową księcia Bolka II, stając się jednym z najbardziej okazałych zamków warownych. Niestety, po bezpotomnej śmierci księcia zamek został uznany za własność Korony Czeskiej. Wojny, a także zaniedbanie ze strony wszystkich właścicieli sprawia, że zamek popadł w ruinę i dopiero w XX wieku podjęto się prac zabezpieczających.

Aktualnie zamek w Bolkowie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którzy chętnie przyjeżdżają pospacerować po ruinach. Zamek jest otwarty przez cały tydzień i bez problemu można zwiedzić rozległą warownię oraz wspiąć się na wieżę widokową, z której rozciągają się przepiękne widoki na całą okolicę.

bolków castle

Zamek Owiesno – miejsce pełne tajemnic i legend

Początkowo wjeżdżając do małej wsi Owiesno trudno przypuszczać, że miejsce zachwyci każdego wielbiciela starych zamków. To właśnie tutaj znajdują się ruiny niegdyś perły architektonicznej Dolnego Śląska.

Zamek Owiesno został zbudowany na planie koła o trzydziestometrowej średnicy, co z pewnością wyróżnia go na tle innych budowli tego typu. Zamek otaczały nie tylko wysokie mury, ale również głęboka fosa, dzięki czemu był maksymalnie chroniony przed najazdami. Nietypowy kształt zamku sprawia, że uważany jest za jedną z nielicznych budowli tego typu na świecie i właśnie dlatego warto to zobaczyć.

Pierwszymi właścicielami zamku był ród Pogorzelów, to których należała cała wieś. Legenda głosi jednak, że zamieszkiwali tutaj Templariusze, a w późniejszym czasie zamek przeszedł w ręce masonerii. Zamek nie uległ zniszczeniu na skutek wojen, ale w skutek zaniedbania w XX wieku zaczął popadać w ruinę. Aktualnie turyści mogą spacerować w jego okolicy, ale wstęp od pozostałości jest zabroniony.

 

Zamek Bolczów – perła wśród lasów rudawskich

Zamek Bolczów położony jest w najbardziej malowniczej okolicy, jaką można sobie tylko wyobrazić. Mimo tego, że nie zostało z niego nic oprócz ruin, w dalszym ciągu spacer w jego okolice to sama przyjemność. Zamek można zobaczyć zupełnie za darmo, o każdej porze. Warto do niego przyjść podróżując do Rudaw Janowickich – zwłaszcza latem. Do zamku biegną dwa szlaki z Janowic Wielkich – zielony oraz żółty.

Prawdopodobnie za powstaniem zamku w Bolczowie stoi książę Bolek II, który postanowił wybudować kolejną siedzibę w XIV wieku. Zamek został wybudowany z granitowych skał, łączących się z kamiennym murem. Pierwotnie w środku znajdował się dziedziniec, kwadratowa wieża, dom dla kobiet. W murach zamku nie zabrakło także kwater mieszkalnych. Co ciekawe zamek pozbawiony był studni, za to na dziedzińcu była cysterna z wodą. Dzięki zachowany po dzień dzisiejszy ruiną można zobaczyć trzy główne części zamku. Odwiedzający mogą zatem podziwiać średniowieczną część zamku – mury obwodowe, wieżę oraz budynek mieszkalny. Oprócz tego można się przespacerować po dwóch dziedzińcach, a także podziwiać basteje oraz okazałą bramę wjazdową.

Do zamku warto wybrać się na pieszo jednym z dwóch szlaków i urządzić piknik w specjalnie wyznaczonym miejscu. Piękna okolica to doskonałe miejsce na odpoczynek i relaks z bliskimi.

Artykuł powstał we współpracy z https://castlesandpalaces.eu/pl