Samoobrona kobiet – jak radzić sobie z napastnikiem?

Wiele kobiet znalazło się w swoim życiu w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia spowodowanej agresorem, lub słyszały o innej kobiecie, której się to przydarzyło. Właśnie dlatego samoobrona to zagadnienie, którym powinna zainteresować się każda pani, niezależnie od wieku czy kondycji – chodzi tu o ochronę samej siebie. W tym artykule piszemy o kilku sposobach radzenia sobie z napastnikami, pochodzących z systemu Krav Maga.

Samoobrona dla kobiet

Umiejętność obrony swojego życia lub zdrowia jest niewątpliwie najważniejszą umiejętnością, jaką można posiadać. Coraz więcej kobiet zapisuje się na zajęcia samoobrony, krav magi lub sztuk walki, aby nauczyć się najbardziej podstawowych, a następnie zaawansowanych chwytów, które mogą wykorzystać podczas obrony. Oprócz tego zajęcia samoobrony rozwijają wytrzymałość i kondycję i uświadamiają kobietom ich możliwości – nie muszą się one stać ofiarami każdego ataku, lecz wykorzystać swoje umiejętności i odeprzeć atak.

Bardzo efektywnym systemem obrony jest krav maga, którą można trenować na terenie całego kraju. Podczas zajęć uczestnicy uczą się licznych chwytów pozwalających obezwładnić przeciwnika oraz zachowania, które pozwala na szybkie wyczucie zagrożenia. Po pierwsze, bardzo ważna jest czujność. Napastnik może pojawić się nagle, dlatego warto pamiętać o szybkim działaniu. Bagatelizowanie przeczucia czy poddawanie się uczuciu bezradności daje napastnikowi przewagę. Z kolei tym, czego się on nie spodziewa, jest reakcja osoby atakowanej, dlatego warto wykorzystać pierwsze sekundy, aby obezwładnić napastnika i uciec.

Krav maga i obrona

System obronny krav maga to nie sztuka walki stanowiąca rodzaj sportu. Tutaj chodzi o umiejętność praktycznej obrony swojego życia. Dlatego jedną z najważniejszych zasad krav magi jest obrona za wszelką cenę z wykorzystaniem wszystkich dostępnych przedmiotów i chwytów. Najważniejsza jest ochrona swojego życia, dlatego pomysłowość jest tu wskazana. Warto wykorzystać przedmioty codziennego użytku, takie jak długopis, klucze, kosmetyki czy zakupione artykuły domowe bądź cokolwiek innego.

Jeśli chodzi o przydatne chwyty, do podstawowych należą ciosy we wrażliwe miejsca, między innymi ciosy w stawy oraz ciosy poniżej pasa. Warto stosować także kopnięcia oraz uderzenia twardymi częściami ciała, czyli np. łokciem zamiast nadgarstkiem, bo jest on twardszy. Bardzo efektywnym ruchem jest również wkładanie palców do oczu napastnika, ponieważ jest to niezwykle bolesne.

Walka kobiety z napastnikiem

O czym warto pamiętać

Podczas obrony ważna jest ochrona swoich wrażliwych miejsc i jednocześnie atakowanie tych miejsc u napastnika. Kiedy zagrożenie pojawia się niespodziewanie i nie jesteś w stanie uciec w bezpieczne miejsce bez ryzyka natychmiastowego złapania przez agresora, często najlepszym wyjściem jest zadanie pierwszego, skutecznego ciosu, który zaskoczy napastnika, obezwładni i da Ci czas na ucieczkę. W miejscu, w pobliżu którego nie widać zbyt wielu ludzi, lecz znajdują się oni w budynkach, warto wołać o pomoc, alarmując o pożarze, ponieważ jest to bardzo skuteczne.

Bardzo ważne w samoobronie jest zachowanie zimnej krwi i podjęcie walki. Nie ma tu czasu na zwątpienie – najważniejsze jest uratowanie swojego życia. Należy pamiętać, że napastnik nie spodziewa się zdecydowanej reakcji, dlatego właśnie tego powinien doświadczyć. Ciosy, których możesz nauczyć się w Krav Gym we Wrocławiu powinny być zdecydowane, ponieważ wtedy są skuteczne.

Pamiętaj, że dzięki zdecydowanym ruchom i uważności masz przewagę nad napastnikiem, który liczy na wywołanie w swojej ofierze paraliżującego strachu. Często jest to agresor bezmyślny, posługujący się prostymi odruchami i niebędący w stanie poradzić sobie z osobą, która ma opanowane techniki obrony i walki na wysokim poziomie.