Skuteczne pozyskiwanie dotacje dla firm z Dolnego Śląska – sprawdź na jakie masz szanse w 2023 roku

Skuteczne pozyskiwanie dotacji dla firm z Dolnego Śląska – sprawdź na jakie masz szanse w 2023 roku

Jakie formy dofinansowań mogą uzyskać firmy z Dolnego Śląska w 2023 roku?

Najczęściej pozyskiwane dotacje dla małych i średnich firm w miastach takich jak Wałbrzych czy Świdnica dotyczą projektów związanych m.in. z wdrożeniem nowych usług MŚP i innowacji z zakresu technologii informatycznych oraz ze wzrostem pozycji rynkowej. W 2023 roku firmy z Dolnego Śląska mogą ubiegać się także o dotacje powiązane z:

  • wsparciem polskich regionów węglowych, w ramach procesu Sprawiedliwej Transformacji,
  • kredytem ekologicznym, obejmującym m.in. wsparcie w zakresie odnawialnych źródeł energii,
  • cyfryzacją i robotyzacją w firmie,

Dla firm z województwa dolnośląskiego dostępne są również dotacje oferowane przez inicjatywy unijne, do których należą m.in. konkursy krajowe czy program regionalny Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027.

Jak firmy z Dolnego Śląska mogą uzyskać dotacje w 2023 roku?

Aby uzyskać potrzebne dotacje, firmy z Dzierżoniowa czy Kłodzka muszą przygotować odpowiedni wniosek oraz spełniać wszelkie wymagania obowiązujące w danym projekcie. Niezwykle ważne jest bezbłędne wypełnienie formularza oraz przygotowanie, poza wnioskiem właściwym, pozostałych niezbędnych dokumentów, np.:

  • agendy badawczo-rozwojowej,
  • biznesplanu danego projektu,
  • analizy finansowej.

W celu uniknięcia trudności związanych z samodzielnym składaniem wniosków warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się pozyskiwaniem dotacji dla firm. Specjaliści z Inicjatywy Euro pomagają bezbłędnie uzupełnić formularz oraz pozostałe dokumenty, co wpływa na pozytywne rozpatrzenie wniosków dla firm z Dolnego Śląska, z miast takich jak Świdnica czy Ziębice.

Jakie warunki muszą spełniać firmy, aby uzyskać dotację?

Wszelkie wytyczne oraz wymagania względem firm z Wałbrzycha, oraz pozostałych miast z Dolnego Śląska, różnią się w zależności od rodzaju, oraz formy dotacji. Dofinansowania mogą dotyczyć mikro, małych, średnich lub dużych firm, które spełnią określone warunki konkretnego projektu. Dlatego przed wysłaniem wniosku należy dokładnie zapoznać się z tymi wymaganiami i upewnić się, że nasza firma spełnia je wszystkie.

W przypadku chęci otrzymania dotacji związanej z programem Sprawiedliwej Transformacji przedsiębiorcy będą musieli wykazać, że realizowany projekt obejmuje obszar o wysokiej intensywności emisji lub, w którym najwięcej osób pracuje w branży paliw kopalnych.

Natomiast z kredytu ekologicznego mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane na Dolnym Śląsku, np. w mieście Boguszów-Gorce, po wykazaniu, iż wdrożenie planowanych inwestycji zwiększy ich efektywność energetyczną do 30%. Z kolei dotacje na inwestycje obejmujące cyfryzację i robotyzację przeznaczone są jedynie dla dużych firm np. z Wałbrzycha czy Dzierżoniowa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące dotacji dla firm w województwie dolnośląskim

Jakie dotacje mogą uzyskać firmy z Dolnego Śląska?

Małe, średnie i duże firmy z woj. dolnośląskiego mogą skorzystać z dofinansowań związanych m.in. z cyfryzacją i robotyzacją, wdrożeniem nowych usług, kredytem obejmującym wdrożenie odnawialnych źródeł energii lub wsparciem w ramach Sprawiedliwej Transformacji.

Jakie dokumenty należy przygotować przed złożeniem wniosku o dotacje?

Wszelkie dokumenty oraz wymagania względem firmy zależne są od indywidualnych zasad konkretnego projektu. W celu uzyskania dotacji, obok wniosku, przedsiębiorcy muszą dostarczyć zwykle biznesplan, analizy finansowe lub różnego rodzaju audyty, potwierdzające planowane efekty wprowadzanych zmian.

Jakie należy spełnić warunki, aby otrzymać dotację w 2023 roku?

Każda forma dofinansowania skierowana jest do firm o określonej wielkości, które spełniają wskazane w projekcie wymagania. Aby sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo ma szansę otrzymać dotację, należy zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi projektu oraz przygotować niezbędne dokumenty.

Błędy popełniane przez przedsiębiorców podczas starania się o dotację

Składając wniosek o dofinansowanie, właściciele firm bardzo często zapominają o dołączeniu pozostałych dokumentów, wymaganych w danym projekcie. Równie często formularze wypełniane są nieprawidłowo, przez co wniosek zostaje odrzucony.

Aby upewnić się, że nie popełnimy żadnego ze wskazanych błędów, a nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, powinniśmy rozważyć współpracę z doświadczonymi osobami, które na co dzień zajmują się pozyskiwaniem dotacji dla firm dolnośląskie.