Czyste powietrze, dziewicza natura i wspaniałe krajobrazy. Szwecja, bo to o niej mowa, jest idealny celem wakacyjnych podróży. Coraz częściej zostajemy tam na stałe, zakładamy rodzinę i podejmujemy się pracy.
Czasami się zdarza, że to właśnie chęć znalezienia dobrze płatnej posady jest głównym czynnikiem zmian w naszym życiu. W Szwecji dość odczuwalny jest ostatnimi czasy niedostatek lekarzy w szpitalach, dlatego tak chętnie nasi doktorzy decydują się na zasilenie tamtejszych kadr. Warunki pracy lekarzy w tym skandynawskim państwie są na bardzo wysokim poziomie, również organizacja samych szpitali różni się od naszej. Odpowiedzmy zatem a pytanie- czy warto pracować jako lekarz w Szwecji?
Skoro praca lekarza w Szwecji jest wręcz idealna, to jak zdobyć taką posadę? Jest to niestety proces długotrwały i czasochłonny. Wymaga uzupełnienia wielu formalności, co wiele osób bardzo zniechęca. Jednak nie warto się poddawać, bo warunki pracy szybko to zrekompensują.
Można wziąć sprawy w swoje ręce i samemu rozsyłać CV do poszczególnych szpitali. Można również skorzystać z usług jednej z polskich firm, zajmującej się zasobami ludzkimi. Pomogą one skompletować dokumenty i dostać wymarzoną pracę. Bardzo często udaję się im wynegocjować lepsze warunki umowy, czy inne dodatkowe korzyści.
Zarobki ja marzenie. Często powtarzany zwrot odnośnie płac w krajach skandynawskich. Czy to prawda? Owszem! Pracując jako lekarz ze specjalizacją i z kilkuletnim stażem nasze zarobki mogą osiągnąć wysokość nawet 80 tysięcy koron brutto. Zaskakująca suma? Niekoniecznie. Osób pracujących na stanowisku lekarzy jest w Szwecji naprawdę niewielu, dlatego są oni bardzo doceniani. Zawód ten gwarantuje również prestiż i szacunek wśród społeczeństwa.
W Szwecji obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy jednak do tej liczby należy doliczyć często podejmowane dyżury (odpowiednio wynagradzane). Każdy pracownik ma zapewnioną określoną ilość dni roboczych urlopu, których ilość wzrasta wraz z wiekiem.
Osoby przyjęte zza granicy do pracy na stanowisku lekarza mają zazwyczaj zapewniony cykl szkoleń językowych, jak i tych medycznych. Czasami się zdarza, że wyrażenie samej chęci pracy za granicą spowoduję, że odpowiednie jednostki zapewnią Ci kurs językowy od zera, mieszkanie oraz wszystkie formalności. To praca szuka ludzi a nie odwrotnie. Zachęceni wieloma czynnikami coraz częściej decydujemy się na wyjazd. Większość studentów medycyny, jeszcze podczas nauki, myśli o wyjeździe za granicę i podjęciu się tam pracy. Jednak nie tylko wysoka pensja wchodzi tu w grę. Nie zapominajmy również o zdecydowanie wyższym standardzie szpitali w porównaniu z polskimi realiami.
Placówki nawet w mniejszych miejscowościach w Szwecji posiadają wyspecjalizowany sprzęt, który może pomóc ludziom nawet z rzadkimi przypadłościami. Ogólnodostępna łazienka jest tutaj praktycznie nie spotykana- tutaj każdy pokój ma osobną toaletę. Szpitale urządzone z gustem, w elegancki sposób, bardziej przypominają luksusowe hotele niż placówki medyczne. Organizacja również jest inna niż w przypadku polskich szpitali.
W Szwecji znacząco ograniczona papierkową robotę. Większość tego typu spraw jest skomputeryzowana. Wpisanie recepty i leczenia jest szybkie i wygodne. Umożliwia to również łatwy wgląd w historię choroby danego pacjenta całemu personelowi. Czego chcieć więcej?
Warto podjąć się wyzwania nauki języka szwedzkiego i skontaktować się z odpowiednią firmą pośredniczącą, ponieważ praca lekarza w Szwecji dla wielu będzie spełnieniem marzeń.
Zobacz oferty pracy w Szwecji na http://www.paragona.com/pl/strona-glowna/