Taborety lekarskie wykorzystywane są w gabinetach medycznych, przychodniach, gabinetach stomatologicznych czy gabinetach zabiegowych zarówno przez asystujący personel medyczny, jak i samych lekarzy.
Modele oferowane przez polskich producentów spotykane są także w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich czy salonach tatuażu, gdzie ułatwiają zajęcie wygodnej pozycji siedzącej obok klienta lub pacjenta znajdującego się na leżance. Bez względu na zastosowanie, taborety lekarskie powinny być bezpieczne, higieniczne oraz wygodne. W kwestii komfortu do wyboru są różne rodzaje siedzisk oraz opcje z oparciem i bez. Który taboret lekarski wybrać?
Taboret lekarski – z oparciem czy bez?
Decyzja o tym, czy w gabinecie zastosować taboret lekarski z oparciem czy bez, powinna zależeć przede wszystkim od osoby, która będzie z taboretu korzystać oraz wymogu zabiegów, jakie będzie z jego poziomu wykonywać. Prosty taboret, na którym personel medyczny nie spędza dużo czasu lub który musi oferować pełną swobodę ruchów będzie wygodniejszy, jeśli nie zastosuje się w nim oparcia.
Rozwiązanie takie ułatwia też sprzątanie gabinetu, pozwalając by taboret bez problemu wsunął się w całości pod biurko czy kozetkę.
Taborety z oparciem zapewniają większą wygodę dla kręgosłupa, szczególnie ważną gdy w pozycji siedzącej spędza się więcej niż kilkanaście minut bez przerwy. Rozwiązania takie sprawdzą się dobrze w gabinetach kosmetycznych, stomatologicznych czy gabinetach pielęgniarek, które część swojego czasu będą spędzały przed komputerem wypełniając dokumenty i karty pacjentów. Siedzenie na taborecie bez oparcia wymaga często większego wysiłku włożonego w utrzymanie prawidłowej pozycji. Nie można jednak powiedzieć, że taboret bez oparcia jest gorszy od taboretu medycznego z oparciem lub odwrotnie – każdy z wariantów ma swoje specyficzne zastosowanie w środowisku medycznym.
Taborety medyczne a wygoda i bezpieczeństwo gabinetów lekarskich
Komfort siedzenia to podstawowy czynnik, który powinien decydować o wyborze modelu taboretu medycznego do gabinetu. Ostatecznie, jeżeli lekarz czuje się lepiej korzystając z taboretu o wyprofilowanym siedzisku i bez oparcia, nie można na siłę proponować mu prostego taboretu z oparciem. Zawsze warto przetestować różne możliwości – znaczna część personelu medycznego będzie miała na tyle doświadczenia, by określić jaki wariant taboretu jest dla nich najwygodniejszy.
Obok komfortu, ważną kwestią w wyborze wyposażenia gabinetu, w tym także wyborze taboretów medycznych jest ich bezpieczeństwo. Materiał, z jakiego zostały wykonane może zaważyć nad tym jak łatwe będzie utrzymanie gabinetu w czystości czy jak duże ryzyko przenoszenia bakterii stworzą poszczególne elementy konstrukcji taboretu. Producenci mebli medycznych korzystają najczęściej z minimalnej liczby elementów, ograniczając w ten sposób powierzchnię, na której mogą gnieździć się bakterie i wirusy. Dodatkowo stosuje się materiały, które ułatwiają utrzymanie higieny i dezynfekcję wyposażenia medycznego.
Taboret z gwarancją jakości – meble medyczne polskich producentów
Wybierając meble medyczne warto zwrócić uwagę w stronę polskich producentów, którzy poza dużym asortymentem i możliwością wyboru spośród różnych modeli taboretów lekarskich oferują także gwarancję jakości wykonania i bezpieczeństwa projektowanych przez siebie mebli. Jakość zapewniają wykorzystanymi materiałami oraz ciekawymi rozwiązaniami, które ułatwiają codzienne korzystanie z wyposażenia gabinetu.
Proste taborety medyczne składające się jedynie z nóżek i siedziska wykorzystują nóżki ze stali nierdzewnej pokrytej powłoką chromowaną lub lakierem proszkowym oraz nieorganiczną, bezszwową tapicerkę. Obydwa materiały są łatwe w utrzymaniu w czystości, odporne na działanie płynów dezynfekujących i wygodne, a co najważniejsze – wyjątkowo trwałe. Rozbudowując je o kolejne funkcje, producenci mebli medycznych wykorzystują te same materiały, czasem dodając jeszcze tworzywa sztuczne o nieporowatej powierzchni, równie łatwe w utrzymaniu czystości.
W taboretach lekarskich spotyka się oparcia, rączki do regulowania wysokości siedziska, kółka pozwalające na przemieszczanie się na taborecie w obrębie gabinetu czy dodatkowe obręcze do opierania stóp podczas wielogodzinnego siedzenia. Każdy z elementów będzie musiał spełniać najwyższe standardy branży medycznej zanim zostanie dopuszczony do użytku.
Wybór pomiędzy taboretem lekarskim z oparciem lub bez to tak naprawdę kwestia preferencji, wygody i praktyczności zastosowania w danym gabinecie lekarskim. Znacznie ważniejsza jest tu kwestia utrzymania higieny i bezpieczeństwa gabinetu. Korzystając z ofert sprawdzonych, doświadczonych producentów mebli medycznych można mieć gwarancję jakości bez względu na to jaki model wybierzesz.