Usuwanie sadzy po pożarze – jakie działania należy wykonać?

Pozostałości po pożarze wymagają konkretnych działań, dzięki którym poszkodowana powierzchnia znowu będzie w stanie odpowiednim do użytkowania przez ludzi. Jednym z elementów czyszczenia danych budynków jest usunięcie sadzy. W tym artykule skupiamy się na tym, jak to zrobić i co warto wiedzieć na temat sprzątania po pożarach oraz o czym należy pamiętać, aby cały proces nie był dla nikogo szkodliwy i aby został przeprowadzony poprawnie.

Co zrobić po pożarze?

Kiedy wybucha pożar, pierwszym krokiem jest oczywiście wezwanie straży pożarnej, która z kolei zawiadamia policję. Kiedy strażacy wykonają swoją pracę, następują oględziny całego miejsca przez eksperta reprezentującego ubezpieczalnię. Kiedy wszelkie formalności są załatwione, trzeba zająć się posprzątaniem całego miejsca. Warto pamiętać, że podczas pożaru zachodzi szereg reakcji chemicznych, które są szkodliwe dla zdrowia, a często również dla zdrowia ludzkiego. W momencie takiego nieszczęścia jak pożar często zapominamy o logicznych sprawach i nie zdajemy sobie sprawy, że kontakt z pozostałościami po pożarze może źle na nas wpłynąć.

Właśnie dlatego warto skontaktować się wówczas z firmą zajmującą się sprzątaniem po pożarach. Są to specjaliści, którzy, po pierwsze, oceniają stopień szkód, po drugie podejmują się pełnego czyszczenia, a po trzecie, posiadają do tego odpowiednie wyposażenie. Dzięki temu mogą oni pracować w sposób bezpieczny i świadomy – doświadczenie oraz profesjonalny sprzęt dają gwarancję odpowiednio wykonanej pracy.

Pozbywanie się sadzy

Jednym z niezbędnych działań, jakie trzeba wykonać podczas czyszczenia pomieszczeń po pożarze, jest usunięcie sadzy. Zalega ona dosłownie wszędzie – na ścianach, suficie, meblach, we wszystkich najbardziej schowanych kącikach i pod meblami, czyli generalnie wszędzie, gdzie ma dostęp. Jako pozostałość po spalaniu jest nie tylko brudna, ale też szkodliwa dla zdrowia, dlatego trzeba się jej pozbyć jak najszybciej.

Warto jednak wiedzieć, że nie należy do tego podchodzić bez przygotowania, dlatego powinien zajmować się tym specjalista. Chodzi tutaj zarówno o założenie odpowiedniej maski, jak i przeznaczony do tego sprzęt, którego przeciętny mieszkaniec nie posiada. Na rynku są dostępne liczne płyny i specyfiki, dzięki którym można pozbyć się sadzy, na przykład, z dywanów. Wówczas mamy do czynienia jednak ze znacznie mniejszymi jej ilościami, a i tak podczas czyszczenia warto zaopatrzyć się w maskę osłaniającą twarz i przewód oddechowy oraz wysokie rękawiczki.

Podczas pożaru w poszczególnych pomieszczeniach zachodzą różnego rodzaju reakcje chemiczne, które zostawiają po sobie ślady w postaci zapachów czy osadów. Czasami nie widzimy czegoś, co może potencjalnie stanowić dla nas duże zagrożenie. Firmy zajmujące się czyszczeniem budynków po pożarach wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia i są przygotowane na różne sytuacje. Co więcej, oferują one kompleksowe usługi, dlatego mogą również zdezynfekować miejsce po pożarze za pomocą ozonowania, sprawdzą stan urządzeń elektrycznych oraz zajmą się usunięciem zalegającego dymu.

Co więcej, współpraca z profesjonalistami oznacza, że osoby poszkodowane dowiedzą się, jakie następnie podejmować kroki oraz w jakim stanie jest dane miejsce. Jaki remont jest potrzebny? W jaki sposób zabezpieczyć dane miejsce na przyszłość? Czego używać do dalszego porządkowania? Te i inne pytania można zadać fachowcom zajmującym się czyszczeniem budynków z sadzy i innych zanieczyszczeń. Warto pamiętać, że nie tylko sam pożar jest niebezpieczny, lecz również jego pozostałości, dlatego warto postępować ostrożnie i współpracować z osobami, które znają się na rzeczy.


Poszukujesz firmy, która zajmie się usuwanie sadzy po pożarze? Sprawdź!