Jeżeli doznaliśmy urazu lub traumy, które utrudniają nam wykonywanie codziennych czynności to lekarz może nam zasugerować zabiegi fizjoterapeutyczne, które nam pomogą.
Sami również możemy odczuć potrzebę skontaktowania się z fizjoterapeutą jeżeli męczą nas bóle pleców, zwłaszcza gdy mamy siedzącą pracę.
Czym są zabiegi fizjoterapeutyczne?
Zabiegi fizjoterapeutyczne to opieka, która ma na celu złagodzenie bólu oraz poprawienie mobilności. Mają one na celu złagodzenie bólu i pomoc w codziennym funkcjonowaniu.
Zabiegi fizjoterapeutyczne stosuje się w następujących przypadkach: by przynieść ulgę w bólu, poprawić naszą mobilność, gdy chcemy zapobiec kontuzji lub przyśpieszyć jej gojenie, zwłaszcza przy kontuzjach sportowych. Wykorzystuje się je jako terapię po udarze, wypadku, urazie czy operacji. Pomagają one też zapobiegać niepełnosprawności i operacjom. Pozwalają radzić sobie z przewlekłymi chorobami takimi jak cukrzyca, choroby serca czy zapalenie stawów. Mogą nam też pomóc odzyskać pełnię sprawności po porodzie i pomóc kontrolować swój pęcherz.
Fizjoterapia jest też wykorzystywana w poważniejszych przypadkach. Po amputacji kończyny to właśnie na nią powinniśmy się udać.
Pomoże to nam odzyskać sprawność i nauczyć się wykorzystywać urządzenia wspomagające naszą mobilność, takie jak protezy, laski czy kule.Fizjoterapię można stosować niezależnie od wieku i pomaga ona leczyć różne problemy zdrowotne.
Rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych i ich efekty
Istnieje ponad 20 różnych metod leczenia powszechnie stosowanych przez fizjoterapeutę. W ramach zabiegów można korzystać z technik mobilizacji stawów, rozciągania mięśni czy masażu stawów oraz mięśni. W rzeczywistości nasz fizjoterapeuta zazwyczaj przechodzi szkolenia obejmujące techniki wykorzystywane przez większość praktycznych zawodów, takich jak kręgarze, osteopaci czy masażyści.
Fizjoterapeuta może być wykwalifikowanym specjalistą, który wykorzystuje techniki tapingu, aby zapobiec urazom. Jednak bardzo ważne są ćwiczenia fizjoterapeutyczne. Fizjoterapeuci zostali przeszkoleni w stosowaniu terapii wysiłkowej w celu wzmocnienia mięśni i poprawy ich funkcji. Naukowo udowodniono, że ćwiczenia fizjoterapeutyczne są jednym z najbardziej skutecznych sposobów na leczenie lub zapobieganie bólowi i urazom.
To właśnie u takiego specjalisty dowiemy się jakie ćwiczenia będą dla nas najlepsze i jak wiele powinniśmy ich wykonać w zależności od etapu naszej rehabilitacji. Fizjoterapeuta może zastosować podstawowe elementy pilatesu, jogi i fizjologii ćwiczeń, abyśmy osiągnęli najlepsze rezultaty.
Fizjoterapeuta jest wysoko wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia z doskonałymi umiejętnościami diagnostycznymi do wykrywania i ostatecznie unikania urazów mięśniowo-szkieletowych i sportowych. Słaba technika wykonywania ćwiczeń lub zła postawa podczas wykonywania codziennych czynności to jedne z najczęstszych źródeł powtarzających się obrażeń.
Fizjoterapia sportowa
Kolejnym rodzajem zabiegów jest fizjoterapia sportowa. Wymaga ona dodatkowej wiedzy. Pomaga ona w odzyskaniu pełnej sprawności po kontuzjach, zapobiegać nim w przyszłości i poprawia naszą wydajność.
Bardzo ważnym elementem zabiegów są masaże: zarówno klasyczne lecznicze, jak i relaksacyjne. Pozwalają one poprawić ukrwienie obszarów z urazem, dzięki czemu szybciej się one goją. Dodatkowo sprawiają, że mięśnie i ścięgna się rozluźniają. Bardzo często to właśnie napięcie skutkuje bólem. Masaże pozwalają więc wyeliminować źródło bólu lub przynajmniej zmniejszyć jego poziom.
Decydując się na wybór fizjoterapeuty możemy wybrać usługi z dojazdem do domu pacjenta. Jest to niezwykle korzystne zwłaszcza jeżeli cierpimy po kontuzji czy operacji, i przemieszczanie wywołuje ogromny ból lub jest utrudnione. Zwróćmy też zawsze uwagę, by wybrać specjalistę, który jest certyfikowany. Dyplomy i zaświadczenia o ukończonych kursach potwierdzają wiedzę fizjoterapeuty i gwarantują, że nie zrobi nam on krzywdy.
Artykuł powstał we współpracy z gabinetem Global Therapy.