Żyjemy w czasach, kiedy nauka języków obcych stałą się jedną z konieczności, która pozwala na sprawne komunikowanie się oraz prawidłową obsługę wielu urządzeń dostępnych na naszym rynku.
Ponadto znajomość języka obcego otwiera wiele drzwi, które niegdyś pozostawały zamknięte z powodu barier językowych.
Dziś, przy tak dużym napływie obcokrajowców, również zza naszej zachodniej granicy, warto znać perfekcyjnie chociaż jeden język obcy, który może znacznie pomóc nam w kontaktach interpersonalnych, a nawet w zdobyciu satysfakcjonującego zatrudnienia.
Nowe możliwości
Znając perfekcyjnie język obcy (wbrew pozorom nie musi to być język angielski), dajemy sobie szansę między innymi na poradzenie sobie w innym kraju, co z kolei bardzo rozwija naszą osobowość. Możemy na kilka miesięcy zamieszkać za granicą w wybranym miejscu i próbować poradzić sobie z początkową barierą językową.
Z czasem zaczniemy się coraz płynniej porozumiewać, nawet jeśli wcześniej mieliśmy z tym niemały problem. Warto w tym miejscu również wspomnieć o możliwościach, jakie otwierają się przed Tobą w naszym kraju- prace w zagranicznych korporacjach wiążą się często z o wiele wyższymi zarobkami niż te, które są proponowane przez polskie firmy.
Obca kultura już nie taka obca
Często w odbiorze kultury lub jej wytworów przeszkadza nieznajomość języka. Posługując się płynnie np. językiem angielskim, możemy bez trudu czytać książki napisane w tym języku (często bywa on znacznie bardziej poprawny niż ten, którym porozumiewamy się na co dzień).
Poza tym oglądanie filmu w oryginalnej wersji językowej pozwala nam na odkrywanie nowych kontekstów danego dzieła, związków z kulturą danego kraju.
Pamiętajmy, że każde z polskich tłumaczeń może zawierać punkt widzenia tłumacza, przez co dzieło może mieć nieco subiektywny wydźwięk, w przeciwieństwie do oryginału. Niektóre elementy językowe najzwyczajniej trudno przetłumaczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o idiomy i grę słów.
Zwiększanie możliwości naszego mózgu
Nowojorscy uczeni dowiedli, że osoby studiujące filologię języka obcego, osiągają znacznie lepsze wyniki w testach na inteligencję, w porównaniu do ich rówieśników, uczących się na innych kierunkach. Różnice były najbardziej widoczne w zadaniach matematycznych, a także w zasobie słów.
Okazało się również, że osoby posługujące się płynnie przynajmniej jednym językiem obcym, są znacznie bardziej elastyczne umysłowo. Cechuje je również zdolność tzw. „myślenia wyższego” oraz kreatywność.
Takie osoby znacznie szybciej rozwiązują napotkane problemy różnej natury. Warto wspomnieć również o zasobie wiedzy – poligloci mają znacznie większą wiedzę o tym, jak radzić sobie ze stale zmieniającym się światem.
Z kolei londyńscy uczeni odkryli, że uczenie się języków obcych prowadzi do powstawania zmian w szarych obszarach mózgu, które są odpowiedzialne za sprawne przetwarzanie informacji. Mózg, któremu dostarczamy bodźców związanych z obcym językiem, ma możliwość zmian w swojej strukturze.
Efekt takiego działania nazywamy plastycznością. Ci, którzy uczyli się języka obcego w młodym wieku, mają najbardziej rozwiniętą istotę szarą, spośród wszystkich grup wiekowych.
Pomoc w szybkim podejmowaniu decyzji
Amerykańscy naukowcy odkryli, że posługiwanie się obcym językiem pozwala znacznie ograniczyć lub niemal całkowicie wyeliminować podejmowanie złych decyzji.
Osoby znające przynajmniej jeden język obcy, są znacznie bardziej pewne swoich wyborów, po przemyśleniu ich w drugim ze znanych języków. Często wyciągane wówczas wnioski, przyczyniają się do podjęcia właściwej decyzji. Dotyczy to również wyborów dotyczących finansów.
Zalety płynące z nauki języków obcych mówią same za siebie – warto przyswoić sobie co najmniej jeden z nich w stopniu bardzo dobrym. Nie tylko podniesie to naszą wartość na rynku pracy, ale również pomoże to nam zgłębić obce kultury oraz podróżować bez obaw, że w danym miejscu zostaniemy źle zrozumiani.
Poza tym ucząc się języków poprawiamy wydolność naszego mózgu, co jest dużym atutem tego procesu. Mając na uwadze nasz ogólny rozwój, powinniśmy rozpocząć naukę w możliwie jak najmłodszym wieku. Pamiętajmy o doborze odpowiedniej metody, która sprawi, że nauka języka będzie dla nas przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Podsumowanie
Jak widać na podstawie powyższego artykułu nauka języków obcych niesie ze sobą wiele zalet. Oczywiście na wcześniej opisanych korzyściach się nie kończy – jest ich o wiele więcej. Warto pamiętać o tym, by wybrać profesjonalną szkołę językową, czyli taką, która używa skutecznej metody nauki, a jej lektorzy mają empatyczne podejście do kursantów. Przykładem takiej szkoły językowej jest Yellow, która znajduje się we Wrocławiu.