Parki Narodowe

Województwo Dolnośląskie posiada dwa piękne parki narodowe. Oba znajdują się w południowej części regionu, mianowicie w pasmach górskich. Jednym z nim jest Karkonoski Park Narodowy znajdujący się w Karkonoszy (te z kolei należą do Sudetów), drugim jest Park Narodowy Gór Stołowych, który leży w Sudetach Środkowych. Oba parki zachwycają swoim pięknem, dobrze zachowanymi rzadkimi przedstawicieli wielu gatunków flory oraz fauny.

Karkonoski Park Narodowy:

Powstał w 1959 roku, obejmuje około 5580 hektarów, 1/3 tych terenów to miejsca podlegające ścisłej ochronie.  Ciekawszymi obiektami na terenie Parku są Zamek Chojnik oraz Wodospad Szklarki. Na terenie Parku znajdują się także schroniska i kilka szczytów górskich, które chętnie eksplorowane są przez turystów. Mierząca 1602 metry Śnieżka dominuje nad krajobrazem Parku i jest widoczna prawie z każdego miejsca.

Plik:Karkonoski Park Narodowy.svg

Park Narodowy Gór Stołowych:

Leży na południowym zachodzie Ziemi Kłodzkiej, przy czesko-polskiej granicy. Park jest stosunkowy młody – powstał w 1993 roku. Zajmuje obszar 63 kilometrów kwadratowych,  jest więc większy od Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym wzniesieniem Parku jest Szczeliniec Wielki – mierzy sobie 919 metrów. Charakterystyczne miejsca dla Parku są rozległe płaszczyzny zrównań i wznoszące się nad nimi, urwistymi ścianami, płaskie stoliwa skalnych bastionów.

Plik:LOGO PARKU NARODOWEGO GÓR STOŁOWYCH.svg

 

Źródła zdjęć:  Wikipedia. KPN ;PNGS