Dyskopatia – w jaki sposób można ją leczyć przy pomocy małoinwazyjnych operacji chirurgicznych?

Dyskopatia, czyli choroba zwyrodnieniowa dysku, występuje, gdy normalne zmiany zachodzące w dyskach kręgosłupa powodują ból. Można ją leczyć wykorzystując małoinwazyjne operacje chirurgiczne.

Rola dysków kręgosłupa

Dyski kręgosłupa są jak amortyzatory pomiędzy kręgami lub kościami kręgosłupa. Pomagają naszym plecom zachować elastyczność dzięki czemu możemy się zginać, schylać i przekręcać. Wraz z wiekiem mogą one wykazywać oznaki zużycia.

Prawie wszystkie dyski z czasem ulegają awarii, ale nie każdy będzie odczuwał ból. Jednak jeżeli ich zużycie jest przyczyną bólu to oznacza, że mamy zwyrodnieniową chorobę dyskową.

Co powoduje dyskopatię?

Dyski w naszym kręgosłupie składają się z miękkiego, wewnętrznego rdzenia i wytrzymałej struktury na zewnątrz. Dyski zmieniają się w sposób, który może powodować zwyrodnieniowe choroby dysku. Mogą się one chociażby wysuszyć. Kiedy się rodzimy dyski kręgosłupa składają się głównie z wody. Wraz z wiekiem tracą wodę i stają się coraz cieńsze. Płaskie dyski gorzej absorbują wstrząsy. Może to prowadzić do innych problemów z naszym kręgosłupem, które powodują ból.

Co więcej codzienna aktywność może powodować niewielkie, minimalne pęknięcia w zewnętrznej ścianie dysku, która zawiera nerwy. Jeżeli znajdują się one w pobliżu nerwów mogą wywoływać ból. Jeżeli ściana całkowicie pęknie miękki rdzeń dysku może przechodzić przez szczeliny i przemieszczać co nazywamy przepukliną dysku.

Jakie są objawy dyskopatii?

Jeżeli chorujemy na dyskopatię to prawdopodobnie czujemy ostry lub przeciągły ból w plecach i karku. To jakie dokładnie objawy będziemy odczuwać zależy od miejsca, gdzie znajduje się dysk dotknięty chorobą.

Typowe objawy obejmują ból w dolnej części pleców, ale również w pośladkach i udach. Może on przychodzić i odchodzić lub trwać kilka dni bądź miesięcy. Objawy mogą być bardziej dotkliwe, gdy siedzimy i zmniejszać się gdy się poruszamy. W niektórych przypadkach choroba zwyrodnieniowa dysku może prowadzić do drętwienia i mrowienia w rękach i nogach.

chirurdzy

Jak się leczy dyskopatię?

Celem leczenia dyskopatii jest złagodzenie bólu i zatrzymanie powstawania obrażeń. Lekarz zawsze indywidualnie ocenia nasz stan i przygotowuje plan leczenia dla nas. Może ono obejmować leki. Nawet te bez recepty, takie jak aspiryna i ibuprofen, mogą pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych, złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk. Jednak lekarz może przepisać nam mocniejsze leki na ból i  łagodzące skurcze mięśni.

Częścią leczenia może być fizykoterapia, ponieważ specyficzne ruchy sprawiają, że mięśnie szyi i pleców są silniejsze, bardziej elastyczne i lepiej wspierają kręgosłup. W wielu przypadkach, przynajmniej na początku, fizjoterapia i leki przeciwbólowe wystarczą, by przynieść ulgę choremu. Jeżeli ból w pewnym momencie jest wyjątkowo silny nasz lekarz może zarekomendować nam zastrzyki. To bardzo silne leki łagodzące ból, obrzęk i stany zapalne. Możemy dostać zastrzyk w przestrzeni nadtwardówkowej w plecach lub nerw bądź mięsień.

Jeżeli inne metody leczenia nie działają lekarz może zalecić nam operację dyskopatii. Najlepiej wtedy zdecydować się na zabieg, który będzie jak najmniej inwazyjny. Często rekomenduje się nukleoplastykę metodą koblacji.

Dyskopatia szyjna i lędźwiowa – małoinwazyjne operacje chirurgiczne

Nukleoplastyka metodą koblacji to procedura podczas której usuwa się część jądra miażdżystego wykorzystując plazmę gazową. W trakcie zabiegu nasz chirurg wprowadza elektrodę poprzez igłę, którą wcześniej wkłuwa się do dysku z dostępu tylno-bocznego, w przypadku dyskopatii lędźwiowej, lub z dostępu przedniego, w przypadku dyskopatii szyjnej.  To jak wprowadza się elektrodę jest obserwowane przez cały czas przez monitor fluoroskopowy.

Ten zabieg jest małoinwazyjną metodą naprawczą w leczeniu kręgosłupa. Dzięki niej usuwa się, lub zmniejsza, wypuklinę jądra miażdżystego oraz obniża się ciśnienie w dysku poprzez kanałową waporyzację lub trzy owalne waporyzacje ( w zależności od tego czy mamy do czynienia z dyskopatią lędźwiową czy szyjną). W rezultacie w trakcie procedury redukuje się ucisk wypukliny dyskowej na korzeń nerwowy. To zmniejsza lub w całości usuwa ból i poprawia komfort życia pacjenta.