Sprzęt fizjoterapeutyczny – najważniejszy podział

Fizjoterapia jest dość szerokim pojęciem – w zależności od pacjenta, jego trybu życia, dolegliwości i przebytych operacji/ zabiegów, dobierane są specjalne formy leczenia.

Fizjoterapia jest jedną z najbardziej znanych form rehabilitacji i stosuje się ją zarówno w przypadku wad wrodzonych, podczas rekonwalescencji po urazach i wypadkach, w przypadku bólu kręgosłupa itp. Równie istotna jest rola ewentualnych chorób współistniejących, które mogą powodować ból kręgosłupa.

Typ fizjoterapii, częstotliwość i ewentualne ćwiczenia do wykonywania w domu, są dopasowywane w sposób indywidualny. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednie metody rehabilitacji również do wieku pacjenta i jego możliwości.

Fizykoterapia – jak się odbywa?

fizykoterapia i jej rodzaje

Jedną z najbardziej znanych i skutecznych odnóg fizjoterapii, jest fizykoterapia. Polega ona na wykorzystaniu różnorodnych sprzętów. Nasz stan, wiek, typ dolegliwości oraz jego natężenie to kryteria, według których wybiera się odpowiednie ćwiczenia i zabiegi. Fizykoterapia może odbywać się na różne sposoby.

Na przestrzeni lat, opracowano wiele metod i przyrządów jakie stosuje się w trakcie leczenia.

W każdej odnodze fizykoterapii wykorzystywane są inne sprzęty, których zadaniem jest uśmierzenie bólu, złagodzenie stanu zapalnego czy rozgrzanie mięśni w celu odblokowania stawu.

Rodzaje sprzętów do fizykoterapii

Dzięki rozwijającej się branży medycznej, wielu badaniom i wynalazkom, dział fizjoterapii może zaproponować swoim pacjentom między innymi leczenie:

  • falą uderzeniową,
  • laseroterapią,
  • magnetoterapią,
  • diatermią krótkofalową,
  • za pomocą lampy Sollux,
  • terapią ultradźwiękową,
  • terapią podciśnieniową,
  • terapią łączoną.

Powyższe formy fizykoterapii polegają na wykorzystaniu sprzętów do fizjoterapii, które stosowane regularnie, mogą przywrócić pacjentom dawny stan zdrowia.

Terapia falą uderzeniową

rodzaje fizjoterapii

Leczenie falą uderzeniową polega na wykorzystywaniu specjalistycznych aparatów, których zadaniem jest stymulacja cyrkulacji krwi, pobudzenie metabolizmu oraz znaczne przyspieszenie procesu rekonwalescencji. Dzięki aparatom do terapii falą uderzeniową, pacjent jest leczony za pomocą wysokoenergetycznej fali kinetycznej. Aparaty takie stosowane są w leczeniu obszarów niedostępnych.

Laseroterapia

Jest to forma fizykoterapii, która polega na leczeniu laserem. Ten rodzaj terapii dzieli się na biostymulacyjną i wysokoenergetyczną. Aparaty do laseroterapii pozwalają na leczenie konkretnych punktów na ciele lub na terapię obejmującą większy obszar.

Magnetoterapia

Magnetoterapia jest formą leczenia, która wykorzystuje pole magnetyczne o niskiej częstotliwości. Jest to jedna z bardziej skutecznych form leczenia, ponieważ cechuje się ona głębszym oddziaływaniem na ciało. Sprzęty do magnetoterapii są dostępne w zestawach, w których skład wchodzą:

  • sterownik (element sterujący),
  • aplikator szpulowy (solenoidy),
  • płaskie aplikatory.

Diatermia krótkofalowa

Sprzęty tego typu to aparaty do przeprowadzania terapii impulsowym polem magnetycznym o większej częstotliwości. Urządzenia zapewniają efekty termiczne lub/i atermiczne. Diatermia krótkofalowa to inteligentny aparat, który pozwala zapisać programy leczenia oraz zapisania danych pacjenta.

Leczenie lampą Sollux

magnetoterapiaLampy Sollux są coraz bardziej rozpoznawalne jako elementy leczenia w fizykoterapii. Są to elektryczne lampy, które stosuje się w ciepłolecznictwie oraz światłolecznictwie. Lampa taka emituje światło podczerwone InfraRed i światło widzialne. Sklepy z wyposażeniem medycznym oferują lampy Sollux z filtrami czerwonymi i niebieskimi.

Warto pamiętać, że czerwone filtry przepuszczają światło typu R oraz IR, a filtry niebieskie mają za zadanie zatrzymywać ciepło, przez co zapewniają właściwości przeciwzapalne.

Terapia ultradźwiękowa

Jest to rodzaj terapii opierającej się na działaniu drgań mechanicznych. Częstotliwość drgań nie jest słyszalna. Wytwarzana podczas drgań energia jest dostarczana do tkanek. Co ciekawe, aparaty do terapii ultradźwiękowej służą do fonoforezy, czyli do nieinwazyjnego podawania leków. To skutkuje o wiele szybszemu wchłanianiu leków.

Terapia podciśnieniowa

Specjalistyczne sprzęty do terapii podciśnieniowej cechują się działaniem pulsująco ssącym. Leczenie falą podciśnieniową pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz unaczynienie tkanek.

Terapia łączona

Ten typ terapii polega na wykorzystaniu ultradźwięków i prądu leczniczego. dzięki połączeniu obu form terapii, można skutecznie przyspieszyć procesy leczenia. Równocześnie wykonywane zabiegi wpływają na ukrwienie tkanek.