Dlaczego powstają polipy i jak z nimi walczyć ?

ból brzuchaPolipy przewody pokarmowego, to inaczej twory które umiejscawiające się w przewodzie pokarmowym. Uwypuklając się w stronę jego światła, bardzo często ulegają podrażnieniom. Na przykład podczas spożywania posiłków. Zdarza się, że w skutek ich obecności powstają też różnego rodzaju owrzodzenia oraz krwawienia do jelita. Zazwyczaj jednak, a już z pewnością w początkowym stadium ich rozwoju – nie dają absolutnie żadnych objawów.

Niestety, z racji tego że polipy przewodu pokarmowego mogą ulec zezłośliwieniu bardzo często podejmuje się decyzje o ich natychmiastowym usunięciu.

Polipy przewodu pokarmowego – specyficzne objawy

To, że nasz organizm zmaga się z polipami układu pokarmowego świadczą pewne objawy. Bo choć tego typu twory przez dość długi czas przebiegają zupełnie bezobjawowo, to w końcu i tak dają o sobie znać. Czasami bywa, że na skutek mechanicznego podrażnienia rozpoczyna się biegunka. Gdy umiejscowione są przy końcu przewodu pokarmowego, a więc w odbytnicy, bardzo często odczuwa się również niewytłumaczalne parcie na stolec.

Gdy nasze polipy zaczynają szybko wzrastać, objawy które odczuwamy przypominają te towarzyszące niedrożności przewodu pokarmowego. Co więcej, przemieszczające się treści jelitowe powodują owrzodzenia, które krwawią. To zaś prowadzić może do wtórnej niedokrwistości organizmu.

Jak widać, polipy przewodu pokarmowego, to nie przelewki. Pozostaje jednak pytanie – dlaczego powstają? Co sprawia, że rozwijają się w danym organizmie? I jak wobec tego z nimi walczyć…

Dlaczego powstają polipy i jak z nimi walczyć?

ból brzuchaNiektóre osoby są bardziej narażone na powstanie polipów. Do czynników zwiększających takie ryzyko należą kolejno: dojrzały wiek, problemy z nadwagą, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia czy genetyczne skłonności.

Badaniem i jednocześnie metodą leczenia polipów jest kolonoskopia. Leczenie dotyczy tu jednak zmian dość małych i nielicznych. W jego trakcie lekarz każdą dostrzeżoną zmianę wycina i pobiera materiał do badania histopatologicznego. Jeśli okaże się, że polipy objęły znaczną część układu pokarmowego, prowadzący specjalista zazwyczaj decyduje się na kolejny krok – polipektomię.

Polipektomia jest to bowiem zabieg dzięki któremu usunąć można znacznie więcej polipów. Mniej więcej kilkadziesiąt. Podczas jego wykonywania lekarz usuwana zmiany specjalnymi narzędziami, a następnie podobnie jak w przypadku kolonoskopii pobiera jeszcze próbkę materiału.

Ów materiał potwierdza lub zaprzecza bowiem o istnieniu w obrębie polipów komórek nowotworowych. Jeśli okaże się, że pacjent choruje na raka, lekarz może zdecydować o chirurgicznym wycięciu jelita. Najczęściej usunięciu jednak podlega tylko określona część narządu. Nie zmienia to jednak faktu, że przy okazji podejmuje się również decyzję o wycięciu okolicznych węzłów chłonnych. Tak, aby możliwie jak najsprawniej uniemożliwić rozrost trapiącego organizm nowotworu

ból układou pokarmowego

Gdzie najlepiej wykonać zabieg usunięcia polipów układu pokarmowego?

Decydując się na wybór placówki w której mamy zamiar poddać się usuwaniu polipów układu pokarmowego, dobrze rozejrzeć się za kliniką specjalizującą się w tego typu przedsięwzięciach. We Wrocławiu funkcjonuje na przykład Poradnia Chirurgiczna Mediaid, gdzie specjaliści z danej dziedziny leczą również hemoroidy, tłuszczaki, guzki krwawiczne odbytu, kłykciny kończyste, torbiele włosowe, przetoki odbytu czy ropnie.

Doświadczenie i nowoczesny sprzęt są bowiem bardzo istotne w tego typu zabiegach. Układ pokarmowy jest delikatny, tu każdy błąd może nas drogo kosztować. Decyzja o placówce w której poddamy się zabiegowi jest więc kluczowa.