Jakie buty najlepiej sprawdzą się podczas jazdy na rowerze crossowym?

Wychodząc na rower, zawsze pamiętamy o tym, aby odpowiednio zadbać o własne bezpieczeństwo, ubierając kask, rękawiczki czy różnego rodzaju ochraniacze. Ponadto wielu rowerzystów przykłada również sporo uwagi do ubioru, w jakim jeżdżą na rowerze.

Zazwyczaj pamiętamy o tym, aby ubrać ładną koszulkę rowerową, spodenki, stylowe skarpety oraz wiele innych elementów odzieży, jednak często zapominamy o tym, że to buty są jednym z najważniejszych elementów ubioru każdego rowerzysty, ponieważ to one zapewniają nam komfort, bezpieczeństwo i stabilność podczas jazdy, a często decydują także o naszych wynikach.

Posiadając rower crossowy, warto więc wiedzieć, jakie buty sprawdzą się najlepiej na tego typu rowerze i czym kierować się podczas ich zakupu.

Kiedy rower crossowy jest dobrym wyborem?

Jazda na rowerze cieszy się obecnie ogromną popularnością, która z roku na rok stale rośnie, co widać szczególnie w ostatnich kilku latach. Z tego względu na rynku pojawia się coraz większa ilość różnego rodzaju rowerów, które przeznaczone są do różnych zastosowań. W tej grupie można znaleźć między innymi rowery crossowe, które mimo tego, że nie są tak popularne, jak standardowe rowery górskie lub szosowe, to mają wiele zalet sprawiających, że w pewnych okolicznościach tego typu rower sprawdzi się najlepiej.

Rowery crossowe to znakomity wybór szczególnie dla tych osób, które szukają wygodnego jednośladu, który sprawdzi się zarówno na drogach utwardzonych, jak i nieutwardzonych. Na co dzień będzie idealnym środkiem transportu podczas dojazdów do pracy czy szkoły, natomiast w wolnym czasie z powodzeniem będzie można go zabrać na dłuższe wycieczki, zarówno po utwardzonych trasach, jak i po leśnych lub polnych drogach. Jest to więc bardzo uniwersalny rower, który posiada wiele zalet i gwarantuje, że jazda na nim będzie bardzo komfortowa i przyjemna.

Jakie buty warto wybrać do roweru crossowego?

Rowery crossowe skonstruowane są w taki sposób, aby zapewniać komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy na utwardzonych oraz nieutwardzonych drogach. Warto jednak pamiętać, że komfort, jaki odczuwamy podczas jazdy na rowerze, zależy w dużym stopniu również od tego, jakich butów używamy.

Obuwie to ten element ubioru rowerzysty, który ma bezpośredni kontakt z pedałami, na których to spoczywa cała masa ciała rowerzysty. Z tego względu, gdy wybierzemy nieodpowiednie buty na rower, oprócz tego, że może nam być niewygodnie podczas jazdy, to może to stwarzać również ryzyko pewnych kontuzji i niebezpiecznych sytuacji. Warto więc zadbać o to, aby do jazdy na rowerze wybierając przynajmniej buty sportowe, a najlepiej zakupić buty, które stworzone zostały specjalne do jazdy na rowerze. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dane obuwie zapewni nam pełny komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy, co jest bardzo ważną kwestią.

cross

Czym kierować się podczas wyboru butów do roweru crossowego?

Wybierając odpowiednie buty do roweru crossowego, trzeba kierować się w pierwszej kolejności tym, jakie pedały zamontowane są w danym rowerze. W przypadku standardowych pedałów platformowych, do rekreacyjnej jazdy wystarczające są zazwyczaj zwykłe buty sportowe, o mocnej podeszwie, która zapewni odpowiednią przyczepność.

W przypadku, gdy zamierzamy więcej jeździć na rowerze i szukamy obuwia, które zapewni nam komfort, stabilność i bezpieczeństwo, warto wybrać model stworzony specjalnie z myślą o jeździe na rowerze. Tego typu buty posiadają mocną konstrukcję, przez co doskonale chronią stopę, a ponadto ich podeszwa przystosowana jest do tego, aby doskonale trzymać się pedałów platformowych.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku pedałów zatrzaskowych (SPD). Jeśli posiadamy takie pedały w swoim rowerze crossowym, musimy kupić specjalne buty wyposażone w zatrzaski, które będą kompatybilne z danymi pedałami. Jest to kwestia niezbędna do tego, aby móc w ogóle jeździć na rowerze wyposażonym w tego typu pedały i mieć pewność, że będą one działać prawidłowo. Wybór odpowiedniego obuwia do pedałów zatrzaskowych ma również bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo, dlatego warto o tym pamiętać podczas zakupu.