Na co zwrócić uwagę podczas pierwszych obozów naszego dziecka?

Obozy letnie i zimowe szczególnie te pierwsze to bardzo wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale także dla całej rodziny. To przecież rodzie najczęściej martwią się czy ich dzieciątko poradzi sobie i czy będzie miało nas sobą dobrą opiekę. Dzieci z kolei lękają się czy zostaną one zaakceptowane przez swoim rówieśników. Obawy można rozwiać odpowiednio się przygotowując do wyjazdu. Musimy jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwsze to czy moje dziecko jest gotowe na to by pojechać na obóz dla dzieci. Jeśli tak naprawdę dziecko bardzo łatwo adaptuje się do różnych sytuacji nowych to również będzie już gotowe do samodzielnego wyjazdu.

Kolonie dla dzieci i młodzieży

Jednak kiedy w domu jest ono chronione przed wszystkimi niebezpieczeństwami to może w zasadzie jeszcze gorzej odnaleźć się w sytuacjach nowości czy też w sytuacjach mocno stresowych. Żyjąc pod tak zwanym „klosze” dziecko może po prostu bać się wszystkiego tego co nieznane i dodatkowo może mieć trudność z zaaklimatyzowaniem się. Między innymi dlatego gotowość do wyjazd jak i także dojrzałość nie jest w żadnym stopniu podyktowana wiekiem, a właśnie wszelkimi możliwościami adaptacyjnymi dziecka. Czasem nawet jest tak, że pięciolatek w sposób świetny adaptuje się do zmian, ale zdarzają się także dzieci nawet dziesięcioletnie, które przeżywają istną panikę, strach przed rozłąką, olbrzymia tęsknotę czy też obawę przed nowym środowiskiem. Kiedy nie jesteśmy w pełni przekonani co do dojrzałości naszego dziecka to lepiej nie wysyłać dziecka na obozy dla dzieci na drugi koniec Polski. Zdecydowanie jeśli chodzi o kierunki to powinno to być miejsce położone w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Zdecydowanie drugi koniec Polski to nie jest zbyt dobry pomysł. A jak mamy wybrać najlepsze kolonie dla naszego dziecka? Przede wszystkim my, czyli rodzice powinniśmy w sposób dokładny zapoznać się z programem kolonii (na przykład tutaj) oraz zastanowić się jakie aktywności mogą okazać się dla naszego dziecka ciekawe oraz atrakcyjne. Warto także pod uwagę wziąć jego zainteresowania jak i także jego słabe oraz także jego mocne strony. Możemy także skonsultować z nim tą decyzję. Bardzo dobrze jest zaproponować dwie propozycje do wyboru. Chodzi głównie o to, aby dziecko miało także jakiś wpływ na tematykę kolonii czy też wybór miejsca. Bardzo dużym popełnianym błędem przez rodziców często nieświadomie jest narzucanie dziecku naszego tylko i wyłącznie wyboru.

ognisko

Co gdy dziecko nie chce jechać na obóz?

A czy powinniśmy namawiać dziecko do wyjazdu, jeśli ono nie chce? Gdy jest to pierwszy wyjazd istnieje szansa, że dziecko najdzie w koloniach frajdę i świetnie się zaadaptuje. Jednak jeśli jest to wyjazd poparty dziecka decyzją to pojawia się w nim poczucie, że rodzice nie są po jego stronie, a to może już być uważane jako kryzys zaufania, który później tak naprawdę jest bardzo trudno odbudować. Jednak gdy dziecko nie chce po prostu jechać to nie powinniśmy pod żadnym pozorem puszczać go na obóz dla dzieci. Jest to wielce nierozsądne. Także organizacja wyjazdu nie jest prosta i przyjemna. Powinniśmy w tej kwestii zaufać profesjonalistom w tej dziedzinie na przykład zaufanym biurom podróży czy też innym zawodowym organizatorom.