Co zrobić, aby nie stresować się przed obiektywem aparatu fotografa ślubnego?

Dla wielu osób pozowanie zawsze wiąże się z niepokojem i strachem, dlatego najczęściej wystrzegamy się ustawianych sesji zdjęciowych. Jednak są sytuacje, w których nie da się uniknąć konieczności pozowania na przykład do sesji ślubnej. Dodatkowo ślubowi zawsze towarzyszą duże emocje związane z pragnieniem, aby wszystko było idealne. Suknia musi być perfekcyjnie dobrana, goście zadowoleni z dobrej zabawy, efekty sesji i zdjęcia wykonane przez fotografa powinny stać się piękną pamiątką, którą będzie można pochwalić się przed rodziną. Pomimo idealnego planu nie wszystko można przewidzieć, a już na pewno stresu przed obiektywem ślubnego fotografa.

Jak poradzić sobie ze stresem przedślubnym?

Proces przygotowania uroczystości ślubnej i wesela oraz wszystkie jego kolejne etapy wraz z sesją ślubną jest bardzo wymagający i mocno obciążający obowiązkami parę młodą. Należy pamiętać o wielu sprawach, dokonywać wyborów, podpisywać umowy z wykonawcami, stworzyć listę gości, wybrać obrączki i ubranie oraz wykonać wiele innych czynności w celu zorganizowania udanej uroczystości. Nic dziwnego, że wobec tego całego zamieszania młodych dopada stres, wynikający z nadmiaru różnych obowiązków.

fotografia ślubna

Dlaczego pozowaniu do zdjęć zawsze towarzyszy stres?

Pozowanie do zdjęć nie jest proste i zawsze wiąże się ze stresem z powodu nowej sytuacji, w jakiej będziemy musieli się znaleźć. Zdawać by się mogło, że zrobienie zdjęcia w dzisiejszych czasach jest czymś naturalnym, gdyż popularne selfie telefonem wykonujemy praktycznie na co dzień. 

Jednak presja przed efektem końcowym sesji zdjęciowej paraliżuje młodą parę. Obawy przed niekorzystnym rezultatem nie ułatwiają całej sytuacji. Poza tym lęk przed nową sytuacją jest największą przeszkodą w radzeniu sobie ze stresem. Należy sobie uświadomić, że organizowana jest ona po to, aby zrobić przyjemność młodej parze, utrwalić najpiękniejszy moment w ich życiu i zapewnić pamiątkę w postaci wyjątkowych zdjęć. 

Fotograf powinien wytłumaczyć młodej parze, że brak umiejętności pozowania nie jest przeszkodą w wykonaniu zachwycającej sesji ślubnej. Poza tym umówienie jej terminu zawsze odbywa się z wyprzedzeniem, co daje możliwość przygotowanie się młodej pary. Można w tym czasie ćwiczyć przed lustrem mimikę twarzy i przybieranie różnych póz ciała. 

profesjonalny fotograf na ślub

Jak uniknąć stresu przed aparatem fotografa ślubnego?

Podstawowym sposobem na uniknięcie bądź ograniczenie stresu przed sesją ślubną jest potraktowanie jej jak dobrej zabawy. Warto wcześniej wybrać profesjonalnego fotografa na ślub na przykład w Krakowie, którego będzie można obdarzyć pełnym zaufaniem, że poprowadzi sesję w taki sposób, by była bezstresowa i bezproblemowa. 

Zbudowanie relacji z osobą odpowiedzialną za stworzenie zachwycającego swoim pięknem i romantyzmem reportażu ślubnego jest dobrym krokiem do uzyskania jak najlepszych efektów. To gwarancja ukazania wzajemnych relacji i uczuć młodej pary oraz pozbycia się nerwów i niepewności w trakcie wykonywania zdjęć. 

Z fotografem warto omówić plan sesji zdjęciowej i stylizację w celu komfortowego samopoczucia już w trakcie jej realizacji. Przedstawienie wcześniej swoich oczekiwań, zasygnalizowanie, czego jej uczestnicy chcieliby uniknąć w dużej mierze ułatwi pracę profesjonalisty i pozwoli uniknąć wielu nieporozumień. 

Kolejnym krokiem na drodze pozbycia się stresu w trakcie sesji zdjęciowej przed aparatem fotografa ślubnego jest przyjście na zdjęcia z dobrym nastawieniem, zrelaksowanym i wypoczętym. Dobrze przespana noc jest gwarancją dobrego samopoczucia w tym dniu. Krótka rozmowa z fotografem przed sesją pozwala się rozluźnić i zapomnieć o stresie. Dzięki niej młodzi mogą przestać myśleć o tym, jakie najlepsze pozy muszą przybrać, aby powstały piękne zdjęcia. Kilka głębokich oddechów, a pozytywne myślenie pozwoli szybciej uporać się z nerwami. 

W ramach przygotowań do sesji zdjęciowej warto również przejrzeć wcześniej media społecznościowe, blogi fotograficzne, portale modowe i ślubne w celu przyjrzenia się różnym zdjęciom ze ślubów, wybraniu tych póz, które przypadną do gustu młodej parze. Warto je w domu poćwiczyć przed lustrem, aby sprawdzić, które najbardziej odpowiadają naszemu wizerunkowi, najpełniej wyrażają osobowość czy ukazują uczucia młodej pary. Będzie to taki mały wstęp do profesjonalnej sesji fotograficznej, który da jej uczestnikom więcej pewności siebie i świadomości, jak ustawić się do aparatu, aby uzyskać dobry efekt w postaci zdjęć ślubnych.